Kada apsigyvensime 3D spausdintuvu pastatytuose namuose?

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 22 d. pirmadienis

Nors 3D spausdintuvų naudojimas namų statyboje dar tik žengia pirmuosius žingsnius, KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) docentas Vitoldas Vaitkevičius įsitikinęs – „atspausdintuose“ namuose normaliai gyventi galėsime jau artimiausioje ateityje.

Specialistas su 3D technologijos naudojimo statybų sektoriuje dabartimi ir perspektyvomis supažindino vyresniųjų klasių moksleivius ir mokytojus neseniai vykusioje Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslo atradimų dienoje mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“.

Mokslininkai teigia jau sukūrę revoliucinį milžinišką 3D spausdintuvą, kuris gali pastatyti 800 kvadratinių metrų ploto namą vos per 24 valandas. Tai – neįtikėtinas greitis, palyginti su įprastine statyba, galinčia trukti ne vienerius metus.

„Kalbėdami apie 3D namus, architektai sako, kad tai revoliucija, o statybininkai prašo neatimti iš jų darbo. Statybininkų reikės tik spausdintuvui statybvietėje sumontuoti, o tolesniam darbui užteks nešiojamojo kompiuterio“, – šypteli KTU SAF Statybinių medžiagų katedros vedėjas V. Vaitkevičius.

Kaip vyksta procesas? Milžiniškas robotas, pagal nurodytą kompiuterinį modelį, dozatoriumi purškia specialios sudėties betoną. Statybinės medžiagos sudėtis, kaip ir pati 3D spausdintuvo technologija, yra labai slepiama, nes turi pasižymėti ypatingomis savybėmis – būti nebrangi, tvirta, lengva, labai greitai – per kelias minutes – sukietėti, kad ant jos būtų galima purkšti kitą sluoksnį. V. Vaitkevičiaus žiniomis, tokia medžiaga, betono pagrindu, jau yra sukurta.

Specialistų teigimu, naudojant 3D technologiją, galima per kelias dienas ar savaites pastatyti namą ar ištisą namų kvartalą su į kiekvieną pastatą įvestais elektros, vandentiekio ir oro kondicionavimo vamzdynais. Dar viena galimybė – gamykloje „spausdinti“ namo dalis ir jas sumontuoti statybvietėje.

Nors daugeliui tai vis dar skamba kaip iš fantastikos srities, realūs pastatai jau yra „atspausdinti“ Kinijoje, Nyderlanduose. Nauja technologija susidomėjo net JAV prezidentas Barakas Obama, dalyvavęs ant kanalo kranto Amsterdame per savaitę pastatyto namo pristatyme.

„Daugiabučiai dar „neatspausdinti“, bet pirmieji žingsniai jau žengti. Tiesa, pirmieji pastatai labiau tinkami naudoti garažams ar ūkinei paskirčiai, o ne gyventi žmonėms. Tačiau praeis dar penkeri metai ir pamatysime 3D spausdintuvu „atspausdintą“ gyventi tinkamą daugiabutį“, – įsitikinęs V. Vaitkevičius.

Ypatingai didelio stiprio betono struktūros, technologijos ir žaliavų tyrimais užsiimantis KTU docentas pasakojo, kad pastato statybos be statybininkų idėja kilo žmonėms pakilus į kosmosą – tokiu būdu norėta kolonizuoti planetas. Nors tuo metu idėjos nepavyko įgyvendinti, dabar ji – reali.

Karščiausiomis naujovėmis besidomintis specialistas ragina į naujos technologijos vystymą aktyviai įsijungti ir Lietuvai, nes tai – revoliucinė inovacija, galinti jau artimiausioje ateityje neatpažįstamai pakeisti visą statybų sektorių ir atnešti didžiulį pelną ją sukūrusioms šalims.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »