Kaip su paaugliais kalbėtis apie pinigus?

Publikuota: 2015 m. lapkričio 18 d. trečiadienis

Finansų planavimo įgūdžiai yra ne įgimti, o įgyjami. Tačiau ne visada finansiniam raštingumui yra skiriama pakankamai dėmesio. Dėl šios priežasties SEB bankas pradėjo rengti interaktyvias diskusijas 9-12 klasių moksleiviams. Jų metu banko specialistai skatina paauglius pagalvoti apie savo ateitį ir duoda praktiškų patarimų, padedančių atsakingai elgtis su pinigais.

„Jaunimo finansų valdymo įpročiai formuojami ne tik namuose, bet ir mokykloje. Todėl jose nusprendėme rengti interaktyvias diskusijas su moksleiviais – pasidalinti nuomonėmis apie tai, kaip mūsų gyvenimas atrodys ateityje: kaip kasdienę rutiną keis technologinė pažanga, kokių profesijų atsiras, kokių įgūdžių ir žinių reikės būsimiems specialistams, kaip visa tai pakeis finansų planavimą“, – pasakoja SEB banko prezidentas Raimondas Kvedaras.

Diskusijos skatina moksleivius susimąstyti apie pinigų valdymo įgūdžius – kad ateitis būtų tokia, kokios jie patys norėtų. Kad tokios pamokos būtų kuo įdomesnės, rodomi epizodai iš dokumentinės dramos „Rytojus atėjo vakar“, prie kurios kūrimo šių metų pavasarį prisidėjo ir SEB bankas. Šiuose epizoduose savo įžvalgomis apie ateitį dalijasi žinomi Lietuvos ekspertai: istorikas Alfredas Bumblauskas, gydytojas psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis, biologijos mokslų daktaras Rolandas Maskoliūnas ir SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Šis SEB banko projektas yra tęstinis – vien šiemet planuojama aplankyti beveik šimtą mokyklų visoje Lietuvoje, dar daugiau interaktyvių diskusijų su paaugliais bus surengta kitais metais. Jeigu mokyklos atstovai nori pakviesti SEB banko specialistus surengti vieną ar kelias interaktyvias diskusijas šiais metais, jie iki lapkričio 30 d. turėtų užpildyti šią anketą.

Šeši patarimai, kaip kalbėti su paaugliais apie finansus namuose

SEB banko ekspertai, vedę diskusijas mokyklose, pastebi, kad net ir toje pačioje klasėje besimokančių mokinių  žinios apie pinigų valdymą yra skirtingos. Tai rodo, kad šie įgūdžiai visų pirma formuojami šeimoje.

Pateikiame šešis patarimus, kurie padės paauglių finansų planavimo įpročius ugdyti namie.

  1. Supažindinkite su pagrindinėmis finansų sąvokomis. Išlaidos, pajamos, biudžetas, santaupos, skolos – šios sąvokos turėtų būti puikiai žinomos paaugliams. Pasikalbėkite ir patikrinkite, ar jūsų vaikas tikrai žino jų reikšmę. Paaiškinkite, kaip paskirstomi šeimos pinigai, kai apmokate sąskaitas už komunalines paslaugas, perkate maistą, pilatės degalų, papasakokite, kiek vidutiniškai tai kainuoja. Priminkite paaugliams, kad net ir menkiausia skola yra finansinis įsipareigojimas.
  2. Įtraukite į šeimos biudžeto aptarimą. Paaugliai jau yra pakankamai suaugę, kad galėtų dalyvauti pokalbiuose apie šeimos biudžetą, aptarti, kokiems didesniems pirkiniams ar kelionei taupote. Tikėtina, kad viską drauge aptarus, jūsų vaikai jausis svarbūs dalyvaudami aptariant finansinius sprendimus ir įgytą patirtį panaudos planuodami savo pačių finansus.
  3. Leiskite pasijusti savarankiškiems. Jeigu leidžia finansinės galimybės, reguliariai skirkite paaugliams kišenpinigių, kad jie galėtų praktiškai išmokti valdyti savo pinigus. Paraginkite gerai apgalvoti, kokių išlaidų tikrai reikės šį mėnesį, o kurias galima atidėti.
  4. Kalbėkite kaip su suaugusiaisiais. Didelė klaida, kurią daro tėvai,  yra tai, kad jie bando moralizuoti, o ne kalbėti su savo atžalomis. Paaugliai neretai turi itin tvirtą nuomonę, tad piktas tonas tik sukels dar vieną konfliktą. Verčiau ramiai pakalbėkite ir aptarkite kylančias problemas, pasiūlykite, kaip geriau taupyti, paskirstyti išlaidas ar jas sumažinti.
  5. Būkite kantrūs. Nesitikėkite, kad po pirmo pokalbio apie finansų valdymą paaugliai pradės daug atidžiau sekti savo išlaidas ar kaupti ateities tikslams. Tikėtina, kad pasitaikys neapgalvotų pirkinių, neplanuotų pramogų ar, atrodytų, nepastebimai ištuštėjusios piniginės.
  6. Rodykite gerą pavyzdį. Sunku skatinti vaikus atsakingai elgtis su pinigais, jeigu patys to nedarote. Šeimoje įgytos žinios apie finansus dažniausiai yra pačios tvirčiausios, todėl stebėkite, ar patys laikotės finansų valdymo taisyklių.
Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »