Kosmoso lyderiai: Lietuva turi ieškoti savo išmanios specializacijos

Publikuota: 2012 m. lapkričio 29 d. ketvirtadienis

Vilniuje vykstančioje tarptautinėje kosmoso konferencijoje „SEMWO 2012“ dalyviai iš didžiųjų kosmoso valstybių pateikė skirtingas vizijas, kokia linkme turėtų vystytis kosmoso technologijos ateityje, tačiau visi pritarė idėjai, kad tokiai šaliai kaip Lietuva būtina atrasti išmanią specializaciją – nišą kosmoso technologijų tyrimuose ir globalioje rinkoje.

„Tai yra gana retas atvejis, kad JAV, Kinijos, Europos Sąjungos ir Japonijos kosmoso lyderiai susėda prie apskrito stalo ir kalbasi apie naujoves, dalinasi ateities vizijomis. Dar maloniau, kad visa tai vyksta Lietuvoje“, - džiaugiasi Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus. Pasak jo, reikia suprasti, kad visi jie pirmiausiai yra konkurentai pasaulinėje kosmoso rinkoje, tačiau juos vienija mokslo progresas ir pasiryžimas kurti vis naujas technologijas.

Susitikime su žiniasklaida, be konferencijos organizatorių, dalyvavo NASA atstovai: Ames tyrimų centro technikos direktorius dr. David J. Korsmeyer ir raketų laboratorijos (angl. Jet Propulsion Labaratory) vyriausiasis technologas prof. Jonas Žmuidzinas. Taip pat Kinijos atstovė konferencijoje „China Great Wall Industry Corporation“ generalinio direktoriaus pavaduotoja Zhou Yuanying, Japonijos kompanijos „Mitsubishi Heavy Industries, Ltd.“ viceprezidentas Shoichiro Asada ir Rusijos tarptautinės kosmoso asociacijos viceprezidentas Oleg N. Panasiuk.

Padedami susitikimo vedėjo Rolando Maskoliūno konferencijos svečiai trumpai pristatė naujausius savo šalių ir organizacijų pasiekimus kosminių technologijų srityje, aptarė tarptautinio bendradarbiavimo svarbą ir galimybes.

Lietuvių kilmės NASA mokslininkas Jonas Žmuidzinas sakė susidaręs teigiamą įspūdį tiek apie pačią konferenciją, tiek apie Lietuvos planus įsijungti į tarptautinę kosmoso veiklą bei narystę Europos Kosmoso agentūrą ir džiaugėsi, kad abstrakčias kalbas Lietuvoje jau keičia konkretūs darbai. Konferencijos metu apsilankęs puslaidinininkių technologijas vystančioje įmonėje “Brolis Semiconductors”, jis buvo maloniai nustebintas. J. Žmuidzino teigimu, jeigu šios technologijos pasauliui būtų pristatytos bent keletą metų anksčiau – galbūt lietuviškos technologijos šiandien riedėtų Marsu su „Curiosity” misija.

Paklaustas, kam tokioms mažoms valstybėms kaip Lietuva, kurios neturi didelių biudžetų, reikia investuoti į kosmoso programas, J.Žmuidzinas pabrėžė, kad nereikia rinktis, spręsti kasdienes problemas ar investuoti į ateities technologijas - daryti reikia ir galima abu dalykus.

„Dažnai galvojame, kad svarbiausia yra išspręsti esamas problemas, tačiau iš tiesų gyvenime svarbu teisingai pasirinkti problemas, kurias nori spręsti. Tai yra progreso variklis”, – sakė NASA mokslininkas. 

Dr. David Korsmeyer prisiminė savo pirmąją pažintį su jaunais Lietuvos mokslininkais Vyteniu Buzu ir Laurynu Mačiuliu bei pasakojo apie bendrą NASA ir Lietuvos mokslininkų komandos šiuo metu vykdomą mažojo palydovo “Lituanica-1” projektą. Konferencijos dalyviai išreiškė tikėjimą šio bendradarbiavimo sėkme ir pažymėjo, kad ateityje tai gali pavirsti Lietuvos dalyvavimu daug didesniuose projektuose.

Japonijos atstovas atkreipė dėmesį, kad Lietuva į kosmoso technologijų kūrimą gali įsijungti ir kitais būdais, pirmiausia išmokstant dirbti su šiuo metu iš kosmoso aparatų jau gaunama informaciją ir pagelbėti ją tinkamai apdoroti. Taip pat jis siūlė į kitas konferncijas kviesti kuo daugiau jaunų specialistų iš viso pasaulio.

Kalbėdamas apie bendrus projektus, Rusijos atstovas Oleg Panasiuk teigė, kad bendradarbiavimas ir konkurencija, nors ir banalios sąvokos, yra laiko patikrinti varikliai, užtikrinantys progresą kosmoso technologijų srityje.

Konferenciją „SEMWO 2012“ organizuoja Lietuvos kosmoso asociacija, bendradarbiaudama su Kosmoso mokslo ir technologijų institutu. Konferencijos globėjai – Lietuvos Respublikos Susisiekimo ir Ūkio ministerijos.

Daugiau informacijos apie konferenciją „Space Economy in the Multipolar World, 2012 (SEMWO 2012)“ galima rasti ir užsiregistruoti Lietuvos kosmoso asociacijos internetiniame puslapyje, adresu http://www.space-lt.eu/.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »