Užsienio šalyse mobilieji vaikams dažniausiai perkami nuo dvylikos metų, o Lietuvoje jie gali būti reikalingi jau pradinukams.
Užsienio šalyse mobilieji vaikams dažniausiai perkami nuo dvylikos metų, o Lietuvoje jie gali būti reikalingi jau pradinukams. Telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“ duomenimis, mobiliųjų pardavimai prieš mokslo metus pakyla penktadaliu ir dalis jų atitenka mažiesiems. Vaikų darželių tinklo „Vaikystės sodas“ įkūrėja Austėja Landsbergienė sako, kad technologijos nėra blogai ir su vaikais apie jas reikia kalbėtis.
„Daugumoje ES šalių draudžiama palikti vaikus vienus namuose, kol jiems nesukanka dvylika. Lietuvoje yra tokia situacija, kad tėvai negali baigti darbo, kai mažesniam vaikui baigiasi pamokos, bet nori žinoti, kaip jam sekasi grįžti namo ar nuvažiuoti į būrelius. Mobilusis ryšys gali būti vienintelė galimybė pasiekti vaiką“, – teigia A. Landsbergienė.
Nerimaujantiems, kad išmanųjį telefoną turintis vaikas gali susidurti su grėsmėmis internete, ji pataria atžalą mokyti ir kalbėti apie jas. Mažieji internete gali susidurti su erotiniu turiniu suaugusiems ar smurtą vaizduojančia informacija. Taip pat vaikams nederėtų pernelyg anksti registruotis socialiniuose tinkluose, kuriuose juos nesunkiai gali pasiekti nepažįstamieji.
„Vaikus reikia mokyti apie riziką, o dažniausiai tėvai uždraudžia naudotis telefono funkcijomis. Tačiau vaikai naršys slapta, nežinodami, kokių pavojų gali sutikti“, – teigia edukologijos mokslų daktarė A. Landsbergienė.
Ji priduria, kad internete vaikams naudingo turinio yra tiek daug, jog darosi sunku išsirinkti geriausią. „Lavinančios ir ugdančios interneto galimybės yra begalinės. Vaikai gali gyvai pamatyti, kaip žaidžia liūtė su savo liūtukais, arba kaip šią akimirką gyvena ruoniai prie Ramiojo vandenyno. Todėl visąlaik pagalvoju, kai pasisekė mūsų vaikams, kad jie gyvena dabar“, – mintimis dalijasi A. Landsbergienė.
„Bitė Lietuva“ generalinis direktorius Chrisas Robbinsas sako, kad Vakarų Europoje sparčiai plinta išmaniosios tėvystės fenomenas, vis dažniau pastebimas ir Lietuvoje. Tai interneto kartos vaikų auklėjimas apie technologijų naudą, legalų ir saugų naudojimąsi jų privalumais. Jis pastebi, kad vis daugiau vaikų naudojasi telefonais, todėl tėvai aktyviau domisi būdais išvengti galimų pavojų ir mobiliųjų privalumais.
„Išmanieji su internetu padeda vaikams mokytis žaidžiant. Tėvai gali parsisiųsti nemokamų ugdymo programėlių įvairiausiomis temomis – nuo to, kaip valytis dantis ar iškepti virtualų duonos kepalą, iki matematinių galvosūkių. Žaidimai, net ir edukaciniai, pritraukia vaikų dėmesį, tačiau į šį procesą tėvai turi įsitraukti ir padėti savo vaikui“, – sako „Bitės“ vadovas.
Pasak jo, kai kurios programėlės ar telefono nustatymai gali padėti apsaugoti vaikus net ir tuomet, kai tėvų nėra šalia. „Į išmaniuosius tėvai diegia interneto turinio filtrus arba nustato limitą mobiliojo ryšio sąskaitai. Tėvai kreipiasi į mus ir prašydami įrašyti programėlių, kurios padėtų surasti pamestą išmanųjį. Šie dalykai praverčia, tėvams sumažėja rūpesčių“, – teigia Ch. Robbinsas.