NASA degalinės kosmose

Publikuota: 2011 m. rugpjūčio 12 d. penktadienis

Jei žmonija kada nors ryšis ilgai trunkantiems moksliniams tyrimams ir tolimoms pilotuojamoms misijoms kosmose, jai būtinai prireiks ten jau įrengtų degalinių. Tuo tikslu NASA sudarė sutartis su keturiomis kompanijomis, kurios kur planus, kaip nugabenti ir sandėliuoti kurą kosmose.

Tai nėra toks paprastas dalykas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Raketinis kuras turi yra kriogeninis, t. y. labai smarkiai atšaldytas. Tai reiškia, kad kosminėje degalinėje suskystintas deguonis ir vandenilis turi būti laikomi labai žemose temperatūrose ir labai stipriai apsaugoti, kitaip šie skysčiai paprasčiausiai užvirs ir išgaruos.

Šiuo metu, kai NASA šatlų programa uždaryta, agentūra planuoja ateities programas, tokias kaip pilotuojama misija į asteroidą (2025 metai) ir į Marsą (2030 metai). Šios misijos neįmanomos be galimybės pasipildyti kuro arba Žemės orbitoje arba kitos planetos ar kosminio kūno paviršiuje. Pagal NASA tyrimū technologijų vystymo programą keturioms kompanijoms („Analytical Mechanics Associates Inc“, „Ball Aerospace & Technologies Corporation“, „The Boeing Company of Huntington Beach“, ir „Lockheed Martin Space Systems Company“) buvo paskirtas 2.4 milijonų dolerių apdovanojimas už projekto vystymą. NASA pranešime teigiama, kad kiekviena kompanija pateiks galutinę ataskaitą, kurioje bus aprašyta misijos koncepcija, kriogeninių skysčių laikymo technologijos, galimybės ir infrastruktūra, reikalingos žmonių veiklai kosmose vystyti ir palaikyti. Projektai taip pat nurodo dabar esančius technologinius trūkumus, kurie neleidžia statyti degalinių jau šiuo metu.

Liepą NASA pradėjo vykdyti eksperimentinę misiją „Robotic Refueling Mission“ į Tarptautinę kosminę stotį. Šios misijos metu prie stoties išorės pritvirtintas priedas stoties laboratoriniam robotui „Dextre“ leis išbandyti kuro papildymo technologijas.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »