NASA mokslininkai mano, kad netrukus versis Saulės magnetinis laukas

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 6 d. antradienis

Saulę stebinčių NASA observatorijų duomenys byloja, kad Saulėje netrukus versis magnetinis laukas. „Panašu, kad iki visiškos Saulės magnetinio lauko inversijos liko ne daugiau kaip 3–4 mėnesiai, – tvirtina Stenfordo universiteto (Kalifornija, JAV) Saulės fizikos specialistas Todas Hoeksema (Todd Hoeksema). – Ši permaina bangos efektu nuvilnys per visą Saulės sistemą.“

Saulės magnetinis laukas savo poliškumą keičia kiekvieną kartą, kai šviesulys pasiekia 11 metų aktyvumo ciklo piką, todėl panikuoti jokio pagrindo nėra, skuba raminti mokslininkai. Tiesa, šiemet Saulės aktyvumo pikas stebėtinai ramus – astronomai netgi kelia prielaidas, kad toks mažas saulės dėmių skaičius mūsų žvaigždės paviršiuje gali reikšti naujo Maunderio minimumo pradžią.

Įprastai per Saulės aktyvumo piką šviesulio paviršiuje padažnėja žybsnių, susiformuoja vadinamosios „vainikinės skylės“ (sritys, iš kurių sklinda didesniu greičiu skriejančios saulės vėjo dalelės) ir plazmos pliūpsniai, kurie pasiekę Žemę sukelia geomagnetines audras. Per Saulės aktyvumo piką įvyksta ir Saulės magnetinių polių susikeitimas vietomis – šiaurinis ir pietinis magnetinis polius apsikeičia pozicijomis dėl Saulės dinamos persitvarkymo procesų.

„Poliarinis Saulės magnetinis laukas nusilpsta, sumenksta iki nulio, o paskui vėl atsiranda, bet jau priešingo poliškumo – tai normalus Saulės ciklo etapas, – pasakoja Stenfordo universiteto astrofizikas Filas Šereris (Phil Scherrer).

Dabar Saulę stebinčių observatorijų duomenys byloja, kad Saulės pusrutuliai prie šio „persijungimo“ momento artėja nesinchroniškai – šiaurinis pusrutulis jau rodo visus pasiruošimo magnetinei inversijai požymius, o pietinis pusrutulis dar tik vejasi.

„Vis dėlto netrukus poliariškumą keis abu pusrutuliai ir prasidės antroji 24-ojo Saulės ciklo pusė“, – reziumuoja F. Šereris.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »