Narystės ES dešimtmečio proga – VU Teisės fakulteto mokslininkų monografija

Publikuota: 2014 m. lapkričio 7 d. penktadienis

Lietuvos Respublikos Prezidentūroje vyko Lietuvos narystės ES dešimtmečio sukakčiai paminėti skirto VU mokslininkų parengto straipsnių rinkinio „Europos Sąjungos teisės įtaka Lietuvos teisinei sistemai“ pristatymas. Renginio metu skambėjo sveikinimo žodžiai, pranešimus skaitė Teisės fakulteto docentai, susirinkusieji diskutavo apie nacionalinės ir ES teisės ryšį bei iš to kylančias problemas.

Vyriausioji LR Prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė perdavė Dalios Grybauskaitės sveikinimą. „Pagarba žmogaus orumui, laisvei, lygybei ir teisės viršenybei yra pamatinės ES vertybės, nuo kurių šiandien neatsiejama ir Lietuva. Būtent tai atspindi šis straipsnių rinkinys, analizuojantis pokyčius ir patvirtinantis mūsų ryžtą ES vertybes susieti su nacionaline teisės sistema“, – kalbėjo ji.

Teisingumo ministras ir knygos bendraautoris dr. Juozas Bernatonis pabrėžė, kad ES Lietuvos teisinei sistemai įtaką pradėjo daryti dar prieš 2004 m. gegužės 1 d. Rengdamasi narystei, Lietuva savo teisės normas derino su ES reikalavimais. 2002–2004 m. buvo priimta beveik 1000 naujų įstatymų, 6500 poįstatyminių teisės aktų, kurie vienaip ar kitaip įgyvendino ES teisės nuostatas. „Kalbant apie pastarąjį dešimtmetį, reikia paminėti konstitucinį aktą „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“. Šiame akte užkoduotas konstitucinis Lietuvos geopolitinis principas, kad visa Lietuvos teisės raida turi būti orientuota į vakarietiškas vertybes, žmogaus teisių ir laisvių įgyvendinimą, pilietinės visuomenės kūrimą, atsakingą naudojimąsi valdžios galiomis“, – teigė jis.

„Manau, kad Lietuvoje trūko Lietuvos teisės mokslo pasiekimus atspindinčio veikalo anglų kalba (knyga išleista ir lietuvių, ir anglų kalbomis – aut. past.). Lietuvos narystės ES dešimtmečio sukaktis buvo puiki proga parengti straipsnių rinkinį, atspindintį šio laikotarpio teisinės minties pažangą ir pokyčius“, – džiaugėsi Teisės fakulteto dekanas prof. dr. Tomas Davulis. Anot jo, rinktinės tekstais siekiama atskleisti ES teisės įtaką Lietuvos konstitucinei, administracinei, aplinkos apsaugos, baudžiamajai, civilinei ir civilinio proceso, darbo ir socialinės apsaugos, finansų teisei. Be to, nagrinėjamos problemos, iššūkiai ir galimybės, aptariama ES teisės taikymo ir Europos Teisingumo Teismo jurisprudencijos specifika.

Doc. dr. Irmantas Jarukaitis skaitė pranešimą „Narystė Europos Sąjungoje kaip konstitucinė vertybė“. Perfrazuodamas Jeaną Monet, jis tvirtino, kad iš tikrųjų iki Antrojo pasaulinio karo Europa neegzistavo, ją reikėjo sukurti. „Europos integracijos procesas yra tam tikra specifinė konstitucionalizmo forma. Iš esmės tai atsakas į nacionalinės valstybės, kuri kartais nesugeba savęs suvaldyti, baimę“, – mano jis.

„Autoriai kelia problemiškus ES narių nacionalinio tapatumo, nacionalinių konstitucijų viršenybės klausimus. Nebijoma kritikuoti kartais pasitaikančio ES direktyvų perkėlimo į Lietuvos teisinę sistemą copy paste metodo“, – straipsnių rinkinį apibendrino doc. dr. Vaidotas Vaičaitis.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »