Nauja NASA raketa

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 20 d. antradienis

NASA paskelbė kursianti naują labai galingą raketą, skirtą kelionėms į Marsą bei asteroidus. Tikimasi, kad tai bus pati galingiausia kada nors sukurta raketa

Pirmiausia bus kuriamos raketos, kurios sugebės pakelti 70 tonų krovinį, vėliau tikimasi pagaminti raketą, gebančią pakelti 120 tonų – tai reiškia maždaug 20 procentų didesnę keliamąją galia nei „Saturn V“ raketose, naudotose „Appolo“ misijose septintame ir aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose. Planuojamas raketos aukštis sieks beveik 123 metrus, o tai 12 metrų aukščiau nei „Saturn V“.

NASA vadovas Čarlzas Boldenas (Charlz Bolden) sako, kad kartu su naujos kapsulės kūrimu, vystomomis naujomis tyrimų kryptimis Tarptautinėje kosminėje stotyje, naujos raketos kūrimas yra pagrindinis tikslas siekiant įgyvendinti JAV prezidento ir kongreso 2010 metais patvirtintą NASA planą.

Naujasis projektas savyje apims tam tikras technologijas iš uždarytos kosminių šatlų programos ir nebevykdomos „Constellation“ programos, kuria siekta sugrąžinti JAV astronautus į Mėnulį. „Constellation“ programa, kurios metu buvo kuriama raketa „Ares V“, uždaryta 2010 siekiant nugabenti astronautus į Marsą.

Nepaisant skambių ovacijų ir grandiozinių planų yra tam tikrų abejonių, ar NASA agentūra sugebės įgyvendinti šį projektą. NASA yra valstybinė organizacija ir ji smarkiai jaučia ekonomikos augimo lėtėjimą. Agentūros šių metų biudžetas dėl minėtos priežasties yra toks pat kaip ir 2010 metais. Taip pat agentūra šiuo metu yra sunkioje pereinamojoje fazėje nuo kosminių šatlų prie naujos programos, skirtos tolimiems kosminiams skrydžiams.


NASA siekis taupyti pastebimas atidžiau panagrinėjus projektą. Pagrindiniai raketos varikliai paimti iš kosminių šatlų bei kitų vykdytų programų. Raketos dizainas taip pat labai lankstus, siekiant ateityje pritaikyti skirtingus variklius skirtingiems tikslams. NASA taip pat teigia, kad raketos vystymui pakaks dabartinio agentūros biudžeto, kuriame atsirado laisvų pinigų uždarius šatlų programą, tačiau kiekvienais metais projektui skirti po 3 milijardus dolerių (kaip kad numatoma daryti ateityje) gal būt ir ne pats efektyviausias būdas siekiant efektyvaus projekto įgyvendinimo. Skotas Peisas (Scot Pace) iš Vašingtono universiteto sako, kad naujų technologijų vystymo programoje pinigai skiriami per ribotą terminą nusipirkti reikiamus instrumentus ir žmones, vėliau tų pinigų tiesiog nebėra. Vystymas negali tęstis metai iš metų, nes programa išsipūs kaip balionas, o efektyvumo nebus.
Nepaisant šių abejonių naujos raketos projektas turi stiprų politinį užnugarį ir greičiausiai bus pradėtas vykdyti.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »