Nauja NASA raketa

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 20 d. antradienis

NASA paskelbė kursianti naują labai galingą raketą, skirtą kelionėms į Marsą bei asteroidus. Tikimasi, kad tai bus pati galingiausia kada nors sukurta raketa

Pirmiausia bus kuriamos raketos, kurios sugebės pakelti 70 tonų krovinį, vėliau tikimasi pagaminti raketą, gebančią pakelti 120 tonų – tai reiškia maždaug 20 procentų didesnę keliamąją galia nei „Saturn V“ raketose, naudotose „Appolo“ misijose septintame ir aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose. Planuojamas raketos aukštis sieks beveik 123 metrus, o tai 12 metrų aukščiau nei „Saturn V“.

NASA vadovas Čarlzas Boldenas (Charlz Bolden) sako, kad kartu su naujos kapsulės kūrimu, vystomomis naujomis tyrimų kryptimis Tarptautinėje kosminėje stotyje, naujos raketos kūrimas yra pagrindinis tikslas siekiant įgyvendinti JAV prezidento ir kongreso 2010 metais patvirtintą NASA planą.

Naujasis projektas savyje apims tam tikras technologijas iš uždarytos kosminių šatlų programos ir nebevykdomos „Constellation“ programos, kuria siekta sugrąžinti JAV astronautus į Mėnulį. „Constellation“ programa, kurios metu buvo kuriama raketa „Ares V“, uždaryta 2010 siekiant nugabenti astronautus į Marsą.

Nepaisant skambių ovacijų ir grandiozinių planų yra tam tikrų abejonių, ar NASA agentūra sugebės įgyvendinti šį projektą. NASA yra valstybinė organizacija ir ji smarkiai jaučia ekonomikos augimo lėtėjimą. Agentūros šių metų biudžetas dėl minėtos priežasties yra toks pat kaip ir 2010 metais. Taip pat agentūra šiuo metu yra sunkioje pereinamojoje fazėje nuo kosminių šatlų prie naujos programos, skirtos tolimiems kosminiams skrydžiams.


NASA siekis taupyti pastebimas atidžiau panagrinėjus projektą. Pagrindiniai raketos varikliai paimti iš kosminių šatlų bei kitų vykdytų programų. Raketos dizainas taip pat labai lankstus, siekiant ateityje pritaikyti skirtingus variklius skirtingiems tikslams. NASA taip pat teigia, kad raketos vystymui pakaks dabartinio agentūros biudžeto, kuriame atsirado laisvų pinigų uždarius šatlų programą, tačiau kiekvienais metais projektui skirti po 3 milijardus dolerių (kaip kad numatoma daryti ateityje) gal būt ir ne pats efektyviausias būdas siekiant efektyvaus projekto įgyvendinimo. Skotas Peisas (Scot Pace) iš Vašingtono universiteto sako, kad naujų technologijų vystymo programoje pinigai skiriami per ribotą terminą nusipirkti reikiamus instrumentus ir žmones, vėliau tų pinigų tiesiog nebėra. Vystymas negali tęstis metai iš metų, nes programa išsipūs kaip balionas, o efektyvumo nebus.
Nepaisant šių abejonių naujos raketos projektas turi stiprų politinį užnugarį ir greičiausiai bus pradėtas vykdyti.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »