Nauja NASA raketa

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 20 d. antradienis

NASA paskelbė kursianti naują labai galingą raketą, skirtą kelionėms į Marsą bei asteroidus. Tikimasi, kad tai bus pati galingiausia kada nors sukurta raketa

Pirmiausia bus kuriamos raketos, kurios sugebės pakelti 70 tonų krovinį, vėliau tikimasi pagaminti raketą, gebančią pakelti 120 tonų – tai reiškia maždaug 20 procentų didesnę keliamąją galia nei „Saturn V“ raketose, naudotose „Appolo“ misijose septintame ir aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose. Planuojamas raketos aukštis sieks beveik 123 metrus, o tai 12 metrų aukščiau nei „Saturn V“.

NASA vadovas Čarlzas Boldenas (Charlz Bolden) sako, kad kartu su naujos kapsulės kūrimu, vystomomis naujomis tyrimų kryptimis Tarptautinėje kosminėje stotyje, naujos raketos kūrimas yra pagrindinis tikslas siekiant įgyvendinti JAV prezidento ir kongreso 2010 metais patvirtintą NASA planą.

Naujasis projektas savyje apims tam tikras technologijas iš uždarytos kosminių šatlų programos ir nebevykdomos „Constellation“ programos, kuria siekta sugrąžinti JAV astronautus į Mėnulį. „Constellation“ programa, kurios metu buvo kuriama raketa „Ares V“, uždaryta 2010 siekiant nugabenti astronautus į Marsą.

Nepaisant skambių ovacijų ir grandiozinių planų yra tam tikrų abejonių, ar NASA agentūra sugebės įgyvendinti šį projektą. NASA yra valstybinė organizacija ir ji smarkiai jaučia ekonomikos augimo lėtėjimą. Agentūros šių metų biudžetas dėl minėtos priežasties yra toks pat kaip ir 2010 metais. Taip pat agentūra šiuo metu yra sunkioje pereinamojoje fazėje nuo kosminių šatlų prie naujos programos, skirtos tolimiems kosminiams skrydžiams.


NASA siekis taupyti pastebimas atidžiau panagrinėjus projektą. Pagrindiniai raketos varikliai paimti iš kosminių šatlų bei kitų vykdytų programų. Raketos dizainas taip pat labai lankstus, siekiant ateityje pritaikyti skirtingus variklius skirtingiems tikslams. NASA taip pat teigia, kad raketos vystymui pakaks dabartinio agentūros biudžeto, kuriame atsirado laisvų pinigų uždarius šatlų programą, tačiau kiekvienais metais projektui skirti po 3 milijardus dolerių (kaip kad numatoma daryti ateityje) gal būt ir ne pats efektyviausias būdas siekiant efektyvaus projekto įgyvendinimo. Skotas Peisas (Scot Pace) iš Vašingtono universiteto sako, kad naujų technologijų vystymo programoje pinigai skiriami per ribotą terminą nusipirkti reikiamus instrumentus ir žmones, vėliau tų pinigų tiesiog nebėra. Vystymas negali tęstis metai iš metų, nes programa išsipūs kaip balionas, o efektyvumo nebus.
Nepaisant šių abejonių naujos raketos projektas turi stiprų politinį užnugarį ir greičiausiai bus pradėtas vykdyti.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »