Nauja NASA raketa

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 20 d. antradienis

NASA paskelbė kursianti naują labai galingą raketą, skirtą kelionėms į Marsą bei asteroidus. Tikimasi, kad tai bus pati galingiausia kada nors sukurta raketa

Pirmiausia bus kuriamos raketos, kurios sugebės pakelti 70 tonų krovinį, vėliau tikimasi pagaminti raketą, gebančią pakelti 120 tonų – tai reiškia maždaug 20 procentų didesnę keliamąją galia nei „Saturn V“ raketose, naudotose „Appolo“ misijose septintame ir aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose. Planuojamas raketos aukštis sieks beveik 123 metrus, o tai 12 metrų aukščiau nei „Saturn V“.

NASA vadovas Čarlzas Boldenas (Charlz Bolden) sako, kad kartu su naujos kapsulės kūrimu, vystomomis naujomis tyrimų kryptimis Tarptautinėje kosminėje stotyje, naujos raketos kūrimas yra pagrindinis tikslas siekiant įgyvendinti JAV prezidento ir kongreso 2010 metais patvirtintą NASA planą.

Naujasis projektas savyje apims tam tikras technologijas iš uždarytos kosminių šatlų programos ir nebevykdomos „Constellation“ programos, kuria siekta sugrąžinti JAV astronautus į Mėnulį. „Constellation“ programa, kurios metu buvo kuriama raketa „Ares V“, uždaryta 2010 siekiant nugabenti astronautus į Marsą.

Nepaisant skambių ovacijų ir grandiozinių planų yra tam tikrų abejonių, ar NASA agentūra sugebės įgyvendinti šį projektą. NASA yra valstybinė organizacija ir ji smarkiai jaučia ekonomikos augimo lėtėjimą. Agentūros šių metų biudžetas dėl minėtos priežasties yra toks pat kaip ir 2010 metais. Taip pat agentūra šiuo metu yra sunkioje pereinamojoje fazėje nuo kosminių šatlų prie naujos programos, skirtos tolimiems kosminiams skrydžiams.


NASA siekis taupyti pastebimas atidžiau panagrinėjus projektą. Pagrindiniai raketos varikliai paimti iš kosminių šatlų bei kitų vykdytų programų. Raketos dizainas taip pat labai lankstus, siekiant ateityje pritaikyti skirtingus variklius skirtingiems tikslams. NASA taip pat teigia, kad raketos vystymui pakaks dabartinio agentūros biudžeto, kuriame atsirado laisvų pinigų uždarius šatlų programą, tačiau kiekvienais metais projektui skirti po 3 milijardus dolerių (kaip kad numatoma daryti ateityje) gal būt ir ne pats efektyviausias būdas siekiant efektyvaus projekto įgyvendinimo. Skotas Peisas (Scot Pace) iš Vašingtono universiteto sako, kad naujų technologijų vystymo programoje pinigai skiriami per ribotą terminą nusipirkti reikiamus instrumentus ir žmones, vėliau tų pinigų tiesiog nebėra. Vystymas negali tęstis metai iš metų, nes programa išsipūs kaip balionas, o efektyvumo nebus.
Nepaisant šių abejonių naujos raketos projektas turi stiprų politinį užnugarį ir greičiausiai bus pradėtas vykdyti.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Pasaulyje mokytojų trūkumas

Jungtinės tautos praėjusiais metais paskelbė, kad pasaulyje trūksta beveik 8 milijonų mokytojų. skaityti »

Inžinerija – ateities specialybė, kuria vis labiau domisi ir merginos

Kokią sritį rinktis studijoms? Ar tikslieji mokslai išliks populiarūs ateityje? skaityti »

100 reikšmingiausių vaikų knygų: sąrašo viršūnėje Nėris, Geda ir Maironis

Paskelbtas Lietuvos šimtmečiui skirtas geriausių vaikiškų knygų sąrašas „Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“. skaityti »

M.Mažvydo biblioteka kviečia Motinos dieną sutikti su knyga

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atvers duris visoms mamoms, močiutėms ir šeimoms su mažaisiais skaitytojais. skaityti »

Vilniaus dailės akademijos studentai sukūrė pirmąją grojančią sieną Lietuvoje

Du Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentai, panaudoję inovatyvias technologijas, sukūrė specialią grojančią sieną, simbolizuojančią vandenyno būgnus. skaityti »

Išskirtiniam pokalbiui apie meno ir mokslo jungtis susiburs Šveicarijos ir Lietuvos ekspertai

Meno ir edukacijos centras Rupert kviečia į trečiąjį edukacinės paskaitų serijos „Pažintis su šiuolaikiniu menu“ pokalbį. skaityti »

VU Fizikos fakultetas plėtoja bendradarbiavimą su „Huawei“

Vilniaus universiteto Fizikos fakultete lankėsi garbūs svečiai iš kompanijos „Huawei“. skaityti »

Penktokai mikrokompiuteriais jau kuria švieslentes, žingsniamačius ir nuotoliniu būdu valdo planšetes

Vilniuje gimusi idėja visiems vaikams padovanoti po mikrokompiuterį labai sparčiai artėja prie realybės – 110 micro:bit kompiuteriukų jau išdalinta, o vos per mėnesį penktokai jais prikūrė netikėčiausių projektų. skaityti »

Programuotojų stygius nemažėja: jų poreikis Lietuvoje dar išaugs kone du kartus

Šiuo metu šalyje veikiančios įmonės į darbą iš karto galėtų priimti per 3 tūkst. informacinių technologijų specialistų, o per artimiausius trejus metus jų poreikis rinkoje išaugs 83 procentais. skaityti »

Panevėžio studentui robotų entuziastui – kelialapis į prestižinį renginį Japonijoje

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto magistrantas Giedrius Liaučys, sukonstravęs robotą „Ciongs“, laimėjo nacionalinį kelialapį į Japoniją. skaityti »