Neformaliojo vaikų švietimo krepšelis pasiteisino

Publikuota: 2015 m. spalio 26 d. pirmadienis

Nors galutiniai registrų duomenys dar tvarkomi, matyti, kad valstybės skiriamas tikslinis finansavimas neformaliajam vaikų švietimui pasiteisino – registruotasi aktyviai, pasiūlyta didelė programų įvairovė. Nuo spalio 1-osios daugiau kaip 1000 neformalaus švietimo programų teikėjų pasiūlė ir užregistravo per 2000 programų. Į įvairius neformalaus vaikų švietimo būrelius savivaldybėse užregistruota 63 000 mokinių, gausiančių neformaliojo švietimo krepšelio – valstybės tikslines lėšas.

„Lapkritį pradėsime neformaliojo švietimo krepšelio įvedimo situacijos analizę. Stebėsime, ar programos įgyvendinamos skaidriai, ar kiekvienas vaikas tikrai gavo 15 eurų ir ar šie pinigai sumažino tėvų finansinę naštą. Taip pat analizuosime, ar savivaldybės laikėsi apraše įtvirtintos nuostatos, kad finansavimas skiriamas tik naujoms programoms, ar teikėjas turi tinkamas patalpas, ar vaikus ugdys kvalifikuoti pedagogai. Atsižvelgę į surinktus duomenis, nustatytus pažeidimus, taisysime aprašą, naujasis įsigalios nuo sausio 1 d. Turime būti garantuoti, kad galimybė nusižengti būtų kuo mažesnė“, – sako švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Kaip rodo registrų duomenys, išsirinkti patinkantį užsiėmimą galėjo net patys išrankiausieji. Įvairios organizacijos ar laisvieji teikėjai vaikams ir paaugliams pasiūlė ne tik tradicinius laisvalaikio užsiėmimus, bet ir fechtavimą, robotiką, afrikietišką perkusiją, žongliravimą, sportinį šaudymą, aikido, loginį mąstymą, hiphopą, klasikinį baletą, ledo ritulį, viešojo kalbėjimo meną, mintiną skaičiavimą, IT projektų vadybą, krikščioniškosios psichologijos pamokas ir daugybę kitokių programų. Mokinių laukia jaunųjų gidų, savęs pažinimo, išgyvenimo mokyklos, vaikų aeroklubai etc. Pirmą kartą finansavimą iš valstybės biudžeto gauna jaunieji šachmatininkai, šiuos protą mankštinančius užsiėmimus buvo galima pasirinkti ne vienoje savivaldybėje. Plačiausią pilietinio patriotinio ugdymo programą, aprėpiančią 48 Lietuvos savivaldybes, siūlo Šaulių sąjunga.                

Savivaldybės buvo nustebintos neformaliojo vaikų švietimo teikėjų aktyvumu ir pasiūla. Teikėjai programas įgyvendinti siūlė net kaimuose, ėmė bendradarbiauti skirtingose savivaldybėse. Pvz., „Sostinės krepšinio mokykla“, įsikūrusi Vilniuje, programą pasiūlė „atvežti“ į Vilniaus rajoną, kur tokios nėra. O į kai kurias programas vietoj tikėtinų keliolikos vaikų užsiregistravo net po kelis šimtus.    

Švietimo ir mokslo ministerija skiria savivaldybėms vieno vaiko neformaliajam ugdymui 15 eurų per mėnesį.

Tėvai turi atkreipti dėmesį, kad finansuojamos ne visos programos. Jos turi atitikti tam tikras sąlygas. Pvz., užsiėmimai turi trukti mažiausiai 2 valandas per savaitę, mažesnės trukmės programos finansavimo gauti negali.  Be to, finansuojamos tik savivaldybės patvirtintų švietimo teikėjų teigiamai įvertintos programos. Tad jei būrelio programos nėra viešai paskelbtos savivaldybės tinklalapyje ar valstybės registre – AIKOS svetainėje, tokia programa lėšų gauti negali. Nefinansuojamos ilgalaikės muzikos, meno ar  sporto mokyklų programos. 

Dažnai tėvai teiraujasi dėl 15 eurų kompensacijos už vaiko ugdymą būreliuose. Kompensacijas už vaiko programos lankymą teikia pačios savivaldybės, nustatydamos mokesčių lengvatas socialiai remtiniems vaikams, gabiesiems ar kt. vaikų grupėms. Šių tikslinių lėšų (15 eurų) paskirtis – popamokinių veiklų įvairovės skatinimas ir plėtra. Rajonuose ir miesteliuose būreliai paprastai pigesni, todėl tėvams primokėti už vaiko ugdymą netenka. Didžiuosiuose miestuose paslaugos brangesnės, todėl tėvams dažnai reikia primokėti.  

Skiriant tikslines valstybės lėšas neformaliajam vaikų švietimui norima sudaryti galimybę padidinti popamokinės veiklos įvairovę ir prieinamumą, priartinti juos prie vaiko gyvenamosios vietos, į prasmingus neformaliojo ugdymo užsiėmimus pritraukti daugiau vaikų.

Neformaliojo vaikų švietimo programų (būrelių), kuriems nuo spalio 1 d. skiriamas valstybės finansavimas, sąrašai bei informacija apie juos skelbiami kiekvienos savivaldybės interneto svetainėje.

Neformaliojo vaikų švietimo krepšeliui iš valstybės biudžeto šiems metams skirta 3 mln. 240 tūkst. eurų.

Visa informacija nuolat atnaujinama Ugdymo plėtotės centro tinklalapyje

Šaltinis: smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »