Netikėtas radinys – tarsi dovana naujam VU rektoriui

Publikuota: 2015 m. balandžio 1 d. trečiadienis

Senieji Vilniaus universiteto rūmai nesiliauja stebinti unikaliais radiniais ir visko mačiusius restauratorius, istorikus, archeologus.

Galbūt sutapimas, o gal laimingas atsitiktinumas, kad būtent šiandien – Vilniaus universiteto įkūrimo ir naujojo universiteto rektoriaus inauguracijos dieną –  mus pasiekė labai įdomi žinia apie ypač vertingą radinį. Centriniuose rūmuose, viename seniausių universiteto pastatų, kur kažkada įsikūrė jėzuitų kolegija, vykdant remonto darbus netikėtai rasta ir atidengta nedidelė slėptuvė. Joje rastas labai įdomus, unikalus objektas – senovinis vyno butelis, įvyniotas į apdulkėjusį ir papelijusį pergamentą.

Iškviesti specialistai paliudijo, kad butelis gali būti XVI amžiaus, o abejones išsklaidė tekstas. Iš jo paaiškėjo, kad tai pirmojo rektoriaus Petro Skargos inauguracijai skirto vyno butelis. Ši žinia apie numanomą XVI a. vyno butelį labai sudomino ir Komunikacijos fakulteto prodekaną Rimvydą Laužiką, senovės mitybos tyrinėtoją. Docentas teigia: „Ne vienas jėzuitas buvo kilęs iš Viduržemio jūros regiono, tad vyno buvimas senajame Vilniaus universitete nestebina. Tik reikia išsiaiškinti,  kodėl buvo įmūrytas šis butelis?“ Chemikai galbūt bandys ištyrinėti cheminę vyno sudėtį ir nustatyti, iš ko jis buvo pagamintas. O kol kas galime pasidžiaugti radiniu ir vos įskaitomu lotynišku užrašu:

„Mano įpėdiniui,

Tėvynės laivas mus visus neša, ir jame turime visa, ką turime. Neslėpkite meilės savo namuose ir neapribokite tik nauda sau. Neuždarykite jos savo kambariuose ir saugyklose. Tegul visa, ką turite, iš jūsų, tarsi iš aukštų kalnų, ant žmonių kaip upė į lygumas išsilieja.“

Spėjama, kad tai paties P. Skargos ranka rašyta dedikacija, ištrauka iš jo pamokslo. Tą irgi turės patvirtinti specialistai.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »