Netikėtas radinys – tarsi dovana naujam VU rektoriui

Publikuota: 2015 m. balandžio 1 d. trečiadienis

Senieji Vilniaus universiteto rūmai nesiliauja stebinti unikaliais radiniais ir visko mačiusius restauratorius, istorikus, archeologus.

Galbūt sutapimas, o gal laimingas atsitiktinumas, kad būtent šiandien – Vilniaus universiteto įkūrimo ir naujojo universiteto rektoriaus inauguracijos dieną –  mus pasiekė labai įdomi žinia apie ypač vertingą radinį. Centriniuose rūmuose, viename seniausių universiteto pastatų, kur kažkada įsikūrė jėzuitų kolegija, vykdant remonto darbus netikėtai rasta ir atidengta nedidelė slėptuvė. Joje rastas labai įdomus, unikalus objektas – senovinis vyno butelis, įvyniotas į apdulkėjusį ir papelijusį pergamentą.

Iškviesti specialistai paliudijo, kad butelis gali būti XVI amžiaus, o abejones išsklaidė tekstas. Iš jo paaiškėjo, kad tai pirmojo rektoriaus Petro Skargos inauguracijai skirto vyno butelis. Ši žinia apie numanomą XVI a. vyno butelį labai sudomino ir Komunikacijos fakulteto prodekaną Rimvydą Laužiką, senovės mitybos tyrinėtoją. Docentas teigia: „Ne vienas jėzuitas buvo kilęs iš Viduržemio jūros regiono, tad vyno buvimas senajame Vilniaus universitete nestebina. Tik reikia išsiaiškinti,  kodėl buvo įmūrytas šis butelis?“ Chemikai galbūt bandys ištyrinėti cheminę vyno sudėtį ir nustatyti, iš ko jis buvo pagamintas. O kol kas galime pasidžiaugti radiniu ir vos įskaitomu lotynišku užrašu:

„Mano įpėdiniui,

Tėvynės laivas mus visus neša, ir jame turime visa, ką turime. Neslėpkite meilės savo namuose ir neapribokite tik nauda sau. Neuždarykite jos savo kambariuose ir saugyklose. Tegul visa, ką turite, iš jūsų, tarsi iš aukštų kalnų, ant žmonių kaip upė į lygumas išsilieja.“

Spėjama, kad tai paties P. Skargos ranka rašyta dedikacija, ištrauka iš jo pamokslo. Tą irgi turės patvirtinti specialistai.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »