Netikėtas radinys – tarsi dovana naujam VU rektoriui

Publikuota: 2015 m. balandžio 1 d. trečiadienis

Senieji Vilniaus universiteto rūmai nesiliauja stebinti unikaliais radiniais ir visko mačiusius restauratorius, istorikus, archeologus.

Galbūt sutapimas, o gal laimingas atsitiktinumas, kad būtent šiandien – Vilniaus universiteto įkūrimo ir naujojo universiteto rektoriaus inauguracijos dieną –  mus pasiekė labai įdomi žinia apie ypač vertingą radinį. Centriniuose rūmuose, viename seniausių universiteto pastatų, kur kažkada įsikūrė jėzuitų kolegija, vykdant remonto darbus netikėtai rasta ir atidengta nedidelė slėptuvė. Joje rastas labai įdomus, unikalus objektas – senovinis vyno butelis, įvyniotas į apdulkėjusį ir papelijusį pergamentą.

Iškviesti specialistai paliudijo, kad butelis gali būti XVI amžiaus, o abejones išsklaidė tekstas. Iš jo paaiškėjo, kad tai pirmojo rektoriaus Petro Skargos inauguracijai skirto vyno butelis. Ši žinia apie numanomą XVI a. vyno butelį labai sudomino ir Komunikacijos fakulteto prodekaną Rimvydą Laužiką, senovės mitybos tyrinėtoją. Docentas teigia: „Ne vienas jėzuitas buvo kilęs iš Viduržemio jūros regiono, tad vyno buvimas senajame Vilniaus universitete nestebina. Tik reikia išsiaiškinti,  kodėl buvo įmūrytas šis butelis?“ Chemikai galbūt bandys ištyrinėti cheminę vyno sudėtį ir nustatyti, iš ko jis buvo pagamintas. O kol kas galime pasidžiaugti radiniu ir vos įskaitomu lotynišku užrašu:

„Mano įpėdiniui,

Tėvynės laivas mus visus neša, ir jame turime visa, ką turime. Neslėpkite meilės savo namuose ir neapribokite tik nauda sau. Neuždarykite jos savo kambariuose ir saugyklose. Tegul visa, ką turite, iš jūsų, tarsi iš aukštų kalnų, ant žmonių kaip upė į lygumas išsilieja.“

Spėjama, kad tai paties P. Skargos ranka rašyta dedikacija, ištrauka iš jo pamokslo. Tą irgi turės patvirtinti specialistai.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »