Saulėtekyje – aktyvesnio lazerinių tyrimų taikymo ir technologijų panaudojimo versle iniciatyvos

Publikuota: 2011 m. gegužės 23 d. pirmadienis

Vis glaudesnis mokslo ir verslo ryšys, atsirandantis geresnis tarpusavio supratimas bei palankesnis Vyriausybės vertinimas pamažu keičia įsisenėjusį požiūrį į šviesios, lazerių ir nano-technologijų rinką. Siekiant tęsti gilias, daugiau negu 3 dešimtmečius siekiančias lazerių technologijų Lietuvoje tradicijas, kuriamas pirmasis šalyje daugiafunkcinis itin trumpų impulsų lazerių kompleksas NAGLIS.

„Džiugu, kad Lietuvoje pamažu formuojasi savita mokslo ir verslo bendradarbiavimo kultūra. Prie to aktyviai prisideda ir Valstybės politika: šių metų pradžioje Vyriausybė priėmė įsakymą dėl aukštųjų technologijų plėtros 2011–2013 m. programos patvirtinimo. Programoje numatyta ne tik stiprinti mokslo potencialą, bet žymiai didesnį dėmesį skirti industrinių lazerių rinkos plėtrai, efektyvesniam jos išnaudojimui“, – teigia VšĮ „Saulėtekio slėnio“ inovacijų konsultantas Laurynas Braškus.

Įgyvendinant ES regioninės plėtros fondo ir Lietuvos biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Tarptautinės prieigos lazerinio komplekso „NAGLIS“ sukūrimas“, 2013 m. pradžioje Saulėtekio slėnyje turėtų pradėti veikti Didelio intensyvumo lazerių laboratorija. Nacionalinės ir tarptautinės prieigos daugiafunkcinio itin trumpų impulsų lazerinis kompleksas kuriamas Vilniaus universiteto (VU) Lazerinių tyrimų centro pagrindu.

„Laboratorija bus naudojama ne tik naujų perspektyvių lazerių ir šviesos technologijų mokslinių sričių plėtojimui bendradarbiaujant su užsienio mokslo centrais, bet taip pat naujų lazerinių technologijų kūrimui kartu su Lietuvos lazerinių technologijų įmonėmis“, – teigia VU Lazerinių tyrimų centro doc. dr. Mikas Vengris.

Lietuvoje šiuo metu veikia daugiau kaip 10 aukštųjų technologijų gamybos įmonių. Jos kuria ir gamina inovatyvius lazerių technologijų produktus, sulaukiančius nemažai teigiamų pasaulinio lygio lazerių kūrėjų įvertinimų. Šių metų pradžioje „Ekspla“ sukurtas lazeris „NT200“ pripažintas pažangiausiu pasaulyje 2010 m. gaminiu moksliniams tyrimams skirtų lazerių kategorijoje. Tai pirmas toks įvertinimas Lietuvos įmonei, liudijantis sėkmingą verslo ir mokslo sąveiką. Taikomieji moksliniai ir lazerių technologijų plėtrai svarbūs tyrimai atliekami daugumoje lazerių technologijų gamybos įmonių, taip pat Kauno technologijos (KTU) bei Vilniaus Gedimino technikos (VGTU) universitetuose.

Tačiau intensyvesniam mokslo ir verslo bendradarbiavimui svarbi ne tik infrastruktūros plėtra, bet ir betarpiškas bendravimas, kurio metu dalinamasi žiniomis, patirtimi. VšĮ „Saulėtekio slėnis“ rengia tematinius seminarus, kurių metu siekiama bendromis mokslo ir verslo atstovų pastangomis surasti daugiau kūrybiškesnių lazerių pritaikymo versle galimybių, kuriant rinkos poreikius atitinkančius lazerinius produktus.

„Lazeriai yra labai universalūs, jie gali būti naudojami metalams, medienai pjaustyti, žmogui, gyvuliams gydyti, medicinos įrangos gamyboje, įvairiuose tyrimuose ir pan. Todėl reikia nuolat palaikyti aktyvų mokslo ir verslo bendravimą, kad tarp šių dviejų sričių atsirastų daugiau tarpusavio supratimo, užsimegztų glaudesnis ryšys, būtų surasta daugiau kūrybiškesnių sprendimų, kur ir kaip būtų galima pritaikyti lazerinius tyrimus ir technologijas. Patirtis rodo, kad tokių seminarų metu dažnai gimsta naujų inovatyvių idėjų. Aktyvių diskusijų metu atrandama tai, kas paprastai taip ir lieka nepastebėta“, – teigia Laurynas Braškus.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »