Su kompiuteriais jau galime šnekėtis ir lietuviškai

Publikuota: 2015 m. rugpjūčio 5 d. trečiadienis

„Atverk rašyklę“, „Parodyk orus“, „Grįžk į pradžią“ – šias ir daugelį kitų komandų jau supranta mūsų kompiuteriai bei kiti išmanieji įrenginiai. Nuo šiol su jais galėsime kalbėtis lietuviškai. Tai – Vilniaus universiteto beveik įvykdyto projekto „Lietuvių šneka valdomos paslaugos“ (LIEPA) rezultatas. Per pustrečių metų sukurtos septynios paslaugos, naudingos įvairioms visuomenės grupėms: moksleiviams, suaugusiesiems, neįgaliesiems.

Šio projekto vadovas, Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto prof. Laimutis Telksnys, sako, kad LIEPA atvėrė duris į naują aplinką, kurioje galėsime dirbti su kompiuteriais ir kitais kompiuteriniais prietaisais šnekėdami lietuviškai. „Kodėl tai svarbu, žiūrint į ateitį? Patogu, našu, ekonomiškai naudinga ir socialiai reikšminga, nes visuomenė sensta, tad ir vyresni žmonės turėtų perimti naujausias technologijas. Naudotis klaviatūra jie nelabai sugeba, o šnekėtis gali visada“, – paaiškina profesorius. Jis pacituoja Davidą Brooksą iš „Microsoft“, kuris teigia, kad kalba, kuri nepasklis elektroninėje terpėje, greitai taps nevartojama.

Šiame projekte sukurti lietuvių šnekos atpažintuvai, elektroninio teksto skaitytuvas, lietuvių šnekos garsynas, VU Filologijos fakultete įrengta prof. Alekso Girdenio balso įrašų laboratorija. LIEPOS paslaugos panaudotos Vilniaus tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“. Nacionalinis dramos teatras kartu su vokiečiais ir šveicarais sukūrė spektaklį „Remote Vilnius“ („Nutolęs Vilnius“), kuriam „vadovauja“ šio projekto balsas Aistė.

Projekto LIEPA rezultatas – septynios paslaugos. Lietuvių kalbos naujažodžių „Tartuvas“ pateikia apie 500 naujų žodžių su aprašymais. „Tai garsinis naujažodžių žodynėlis, kurio antraštiniams žodžiams ir jų formoms įgarsinti panaudotas lietuvių šnekos sintezatorius. Naujažodžiai mūsų kalbai jautrioje visuomenėje turbūt yra bene opiausia dalis“, – taip „Tartuvą“ apibūdina dr. Rita Miliūnaitė iš Lietuvių kalbos instituto. Vartotojai jau gali rašyti atsiliepimus, komentarus, reitinguoti naujažodžius, balsuoti, išreikšti savo patirtį, siūlyti atitikmenis.

„Valdytuvas“ – tai tarsi kompiuterinis asistentas, leidžiantis dažniausiai naudojamas ar giliau paslėptas komandas įvykdyti viena ar dviem balso komandomis. „Valdytuvas“ sugeba atpažinti daugiau nei 200 komandų, kuriomis valdoma daugiau nei 100 funkcijų tiek pačios operacinės sistemos, tiek taikomųjų programų. Paslauga nereikalauja jokių specialių įgūdžių, tad ja gali naudotis pradedantieji dirbti kompiuteriu“, – sako VU Matematikos ir informatikos instituto dr. Gintautas Tamulevičius.

„Naršytuvas“ gali įvykdyti minimalų naršymo darbą balso komandomis: paleisti naršyklę, konkretų puslapį, jį stumdyti aukštyn, žemyn, atverti pasirinktą nuorodą, grįžti atgal, padidinti vaizdą. Iš viso paruošta daugiau nei 160 komandų, su kuriomis valdoma per 50 naršyklės („Google Chrome“, „Internet Explorer“ ir „Mozilla Firefox“) funkcijų. Prieš naudojantis šiomis paslaugomis, pravartu peržiūrėti komandų sąrašą, nes jame nesančios komandos nevykdomos.

Projekto eigoje iškilo poreikis elektroninio teksto skaitytuvą pritaikyti akliesiems. Taip sukurta paslauga „Sintezatorius akliesiems“, kuris rašytinį tekstą paverčia balsu. „Šis sintezatorius palengvino neregių studentų, moksleivių ir dirbančiųjų kasdienybę, nes kompiuteris gali perskaityti lietuvišką tekstą. Tai dar netobulas, bet geras sintezatorius, žingsnis į priekį. Jeigu tai būtų pusėtinos kokybės produktas, aklieji jo išvis nenaudotų“, – nauja paslauga džiaugėsi Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovas Arvydas Juchna. Sintezatorių akliesiems, kaip ir elektroninio teksto skaitytuvą, sukūrė doc. P. Kasparaitis.

Dvi LIEPOS paslaugos skirtos moksleiviams. „Ieškotuvas“ – tai inovatyvi, valdoma balsu skaitmeninio mokymosi priemonė, kurioje sukaupta pažintinė medžiaga apie UNESCO saugomus objektus. „Pažintuvas“ leidžia mokiniams inovatyviai susipažinti su ląstelės sandara, kitais ląstelėje vykstančiais procesais.

Mokytis lietuvių kalbos ir lavinti socialinius įgūdžius padės paslauga „Pagalbininkas“. Jis siūlo išgirsti visus lietuvių kalbos abėcėlės garsus, dvigarsius, dvibalsius bei 300 žodžių, kuriuose šie garsai girdimi.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »