Sutrikusios regos žmonėms – naujos skaitymo galimybės

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 2 d. ketvirtadienis

2012–eji Lietuvos aklųjų bibliotekai (LAB) ir žmonėms, turintiems regos negalią, ypač svarbūs: minimas lietuviškos garsinės knygos 50–metis, o LAB pradeda veikti kaip dviejų lygmenų biblioteka – realioji ir virtualioji. LAB vykdomo projekto „Virtuali aklųjų biblioteka“ metu sutrikusios regos žmonėms kuriamos naujos ir skaitmeninamos senuose formatuose įrašytos garsinės knygos, diegiama informacinė sistema, kurioje bus kaupiami visi elektroniniai LAB leidiniai. Projektas vykdomas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

„Virtuali aklųjų biblioteka – didžiulė naujovė, kurios dėka regos negalią turintys galės įsilieti į šiuolaikinį gyvenimą. Be to, prisijungę prie šios bibliotekos, sutrikusios regos žmonės taps socialiai aktyvesni: galės bendrauti forumuose, dalintis savo nuomone ar užduoti rūpimą klausimą, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Rasa Januševičienė. – Naujoji paslauga ypač aktuali dirbantiems, studijuojantiems, besimokantiems akliesiems ir silpnaregiams – technologijos jiems suteiks lygiavertiškumą.“

Virtualios bibliotekos vartotojai, naudodamiesi internetu, 24 valandas per parą gaus visavertę bibliotekos paslaugą neišeidami iš namų, jų lauks visada kokybiškas pageidaujamo leidinio įrašas. Be to, regos negalią turintiems žmonėms bus suteikta galimybė bendrauti su tokios pačios negalios žmonėmis, komentuoti, reikšti pastabas apie leidinių kokybę ir turinį, dalintis savo nuomone. Projekto „Virtuali aklųjų biblioteka“ rezultatais galės naudotis ne tik regos, bet ir kitą negalią, dėl kurios negali savarankiškai naudotis įprasto formato leidiniais, turintys žmonės.

Projekto „Virtuali aklųjų biblioteka“ tikslas – išsaugoti ir populiarinti lietuvių kultūrą, gerinant elektroninių leidinių prieinamumą regos negalią turintiems žmonėms. Šiuo metu baigiama išleisti 250–ies pavadinimų naujų garsinių leidinių, suskaitmeninti 450 senuosiuose formatuose (magnetofono ritėse ir kasetėse) įrašyti leidiniai, leidžiami 2 nauji mėnesiniai garsiniai žurnalai – „Informacinė visuomenė“ ir „Intelekto generatorius“ (iš viso projekto metu išeis 60 žurnalų numerių).

Dar viena naujovė Lietuvoje – pradėti leisti naujo formato – DAISY – leidiniai. Tai – skaitmeninis formatas, kuriame integruotas leidinio tekstas ir jo garsinis variantas. Didelis šio formato leidinių patogumas – paieška pagal skyriaus pavadinimą, frazę ar terminą bei galimybė „vartyti“ knygą. Projekto pradžioje LAB atliko tyrimą, kuriuo nustatė besimokančių ir studijuojančių sutrikusios regos žmonių poreikius ir atrinko 10 knygų, kurios virto šio mokslinio formato leidiniais.

Vasaros pabaigoje bus baigta kurti Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema (ELVIS), kurioje bus kaupiami visi skaitmeniniai LAB leidiniai. Regos negalią turintys žmonės prie sistemos galės prisijungti internetu ar mobiliaisiais įrenginiais adresu www.elvis.labiblioteka.lt.

Lietuvos aklųjų biblioteka – valstybinės reikšmės biblioteka, skirta aprūpinti literatūra ir informacija sutrikusios regos žmones. LAB leidžia spaudinius Brailio raštu ir padidintu šriftu silpnaregiams, yra vienintelė šalyje garsinių leidinių akliesiems leidėja. LAB sudaro bibliotekos centras Vilniuje ir Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio bei Ukmergės filialai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema – geriausias aklųjų kultūros gidas

Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis sukurta Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema (ELVIS) arba kitaip – virtuali aklųjų biblioteka – savo duomenų bazėje turi daugiau kaip 8,5 tūkst. įgarsintų leidinių ir vis sparčiai plečiasi. skaityti »

Populiariausi straipsniai

LEU dalyvaus konferencijoje-festivalyje „Studfestas“

Spalio 14 d. „Siemens“ arenoje (Vilnius) vyks konferencija-festivalis „Studfestas“, padėsiantis moksleiviams atsakyti į klausimus apie studijas ir karjerą. Ką daryti baigus mokyklą, kokias studijas rinktis? skaityti »

Vilniaus universiteto profesoriui V. Šikšniui įteikta elitinė „Warren Alpert” premija

Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto profesoriui Virginijui Šikšniui Harvardo universiteto (JAV) Medicinos mokykloje oficialiai įteikta elitine laikoma „Warren Alpert” fondo premija už reikšmingą indėlį į bakterijų CRISPR antivirusinės apsaugos sistemos pažinimą. skaityti »

KTU gimnazistams – moderniausia mokymosi bazė

Kauno technologijos universiteto gimnazijoje (KTUG) pamokos nuo šiol bus dar įtaigesnės ir įdomesnės. Šią savaitę duris atvėrė naujos fizikos, biologijos, informatikos ir chemijos klasės, kuriose įdiegtos išmaniosios technologijos, bei įrengta chemijos laboratorija. skaityti »

VDU daugiafunkcis centras – atviras Lietuvai ir pasauliui

Vytauto Didžiojo universitetas atidarė naują, darnaus vystymo principus atitinkantį daugiafunkcį mokslo ir studijų centrą, kuris atviras ne tik visai akademinei bendruomenei, mokslo ir inovacijų kūrėjams, bet ir pasaulio lietuviams bei plačiajai visuomenei. skaityti »

Vilniaus universitetas Nobelio premijos lūkesčius atideda netolimai ateičiai

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje tiek žmonių gyvai stebėjo transliaciją iš Švedijos karališkosios mokslų akademijos, kur buvo skelbiami Chemijos premijos laureatai. skaityti »

Gyvybės mokslų studijoms VU – naujos „Thermo Fisher Scientific“ investicijos

Spalio 5 d. Jungtiniame gyvybės mokslų centre (JGMC) įvyko „Thermo Fisher Scientific“ Mokslo diena. Šią dieną „Thermo Fisher Scientific“ pažymėjo dovanodama Vilniaus universitetui (VU) naujausią tyrimų įrangą už 220 tūkst. eurų. skaityti »

Ar dirbtinis intelektas pakeis šiandienos pedagogą?

Kokius iššūkius, reaguodamas į naujosios mokinių kartos mokymosi poreikius, turi būti pasirengęs sutikti šiandienos mokytojas? skaityti »

Keisis mokytojų darbo sąlygos

Per ateinančius kelerius metus bus siekiama įvesti etatinį mokytojų darbo apmokėjimą, mokytojus, dirbančius nedidelėse mokyklose ar turinčius mažą darbo krūvį, skatinti įgyti papildomą kvalifikaciją. skaityti »

JAV ambasada kviečia teikti paraiškas FLEX moksleivių mainų programai

Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Lietuvoje ir Amerikos Tarptautinio švietimo taryba kviečia visus moksleivius dalyvauti FLEX programos konkurse. skaityti »

Nobelio fizikos premijos vertas atradimas atveria kelius naujoms medžiagų būsenoms

Nobelio fizikos premiją pasidalijo trys JAV mokslininkai: Davidas J. Thoulessas, F. Duncanas M. Haldane‘as ir J. Michaelas Kosterlitzas už atrastus topologinius fazinius virsmus medžiagoje. Mokslininkai pasiūlė modelius, kaip šie virsmai galėtų pasireikšti. skaityti »