VDU stiprina ryšius Ukrainoje

Publikuota: 2016 m. liepos 7 d. ketvirtadienis

Stiprindamas ryšius su Ukrainos aukštosiomis mokyklomis, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) rengia jungtines studijų programas, kurios palengvintų kaimynės integraciją į Europos Sąjungą (ES), sudaro vis daugiau galimybių ukrainiečių studentams ir dėstytojams atvykti į Lietuvą, atvėrė jau antrą informacijos centrą Ukrainoje ir, bendradarbiaujant lietuvių ir ukrainiečių psichologams, planuoja vykdyti karo aukų reabilitacijos veiklą.

Su dešimčia Ukrainos universitetų bendradarbiaujantis VDU atvėrė informacijos centrą Dniepre (buvusiame Dniepropetrovske) Nacionalinio kalnakasybos universiteto patalpose – čia vietos studentai ir mokslininkai bus informuojami apie galimybes studijuoti Lietuvoje, vykdyti bendrus projektus bei studentų ar dėstytojų mainus. Centras buvo atidarytas neseniai vykusioje Lietuvai skirtoje šventėje, kurioje lankėsi ne tik Vytauto Didžiojo universiteto, tačiau ir Lietuvos Respublikos (LR) Seimo atstovai, tarp jų ir Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

„Ukraina yra mūsų kaimynė, kuriai dabar reikia pagalbos, todėl mes ir stipriname šiuos ryšius: ukrainiečiai prašo padėti dėl studijų, dėstytojų kvalifikacijos, užsienio kalbų. Tačiau, žinoma, bendradarbiavimas atneš abipusės naudos: galėsime vieni iš kitų mokytis, apsikeisti patirtimis, organizuoti jungtines studijų programas teisės, biologijos, ekonomikos ir kitose srityse“, – paaiškina VDU Tarptautinių ryšių tarnybos direktorė Zinaida Baltrėnienė.

Ryšius su Ukrainos universitetais VDU palaiko jau ne pirmus metus – pirmoji VDU atstovybė Ukrainoje buvo įkurta dar prieš konfliktą su Rusija 2013 metais, tačiau dėl susidariusios situacijos turėjo sustabdyti veiklą. Praėjusiais metais, atsižvelgdamas į prasidėjusius neramumus, VDU įsteigė stipendijas, skirtas ukrainiečių studentams, kad šie galėtų atvykti ir studijuoti Lietuvoje.

Universitetas bendradarbiauja ir su Donecko nacionaliniu universitetu, kuris šiuo metu dėl separatistinio konflikto veikia tremtyje, persikėlęs į Vinicos miestą. Tuo tarpu Dniepre esančiame Reabilitacijos centre ketinama prisidėti vykdant psichologinės pagalbos veiklas, kur ukrainiečiams taip pat talkintų VDU atstovai iš Lietuvos – padėtų psichologams, psichiatrams ir medikams susivienyti, dirbti grupėse.

„Žmonės Ukrainoje kovoja su naujomis problemomis: kare jiems tenka susidurti su mirtimi, iš to kyla rimtos psichologinės traumos. Kariams reikia ne tik fizinės, bet ir psichologinės pagalbos, reikia dirbti ir su šeimomis, vaikais, kurie neteko savo tėvų. Ukrainiečiai pripažįsta, kad šioje srityje jie yra nepasiruošę, todėl mes šiame centre perduotume jiems savo patirtį, čia atvyktų VDU atstovai, kurie talkintų jiems sugrąžinant į visuomenę žmones, kurie sugrįžta po karo, palengvintų jų socialinę integraciją“, – pasakoja Z. Baltrėnienė.

Dniepro srityje taip pat nėra galimybės įgyti socialinio darbo specialybę, todėl atsiradus šiems naujiems iššūkiams, VDU pasidalins patirtimi, sukaupta socialinių mokslų plotmėje, padės taikyti mokslinius metodus praktikoje ir parengti kvalifikuotus socialinius darbuotojus, kurie dabar ypač reikalingi šalyje.

Jungtines programas VDU planuoja rengti su Nacionaliniu kalnakasybos universitetu, Kijevo teisės universitetu, Charkovo nacionaliniu ekonomikos universitetu, Lesios Ukrainkos Rytų Europos nacionaliniu universitetu, Donecko nacionaliniu universitetu, „Odesos teisės akademija“ ir kitomis aukštosiomis mokyklomis.

„Ukraina ruošiasi integracijai į Europos Sąjungą, tad šaliai itin svarbu ruošti specialistus, kurie gebėtų susiorientuoti europinėje teisėje, ekonomikoje, politikoje – būtent todėl dauguma jungtinių programų yra skirtos šioms sritims. Kompetencijomis dalinsis didelę patirtį sukaupę VDU mokslininkai, kurių dėka ukrainiečiai galės efektyviau dirbti su ES dokumentais, projektais, įsidarbinti Europos institucijose. Kai kurios jungtinės programos jau ruošiamos“, – teigia Z. Baltrėnienė.

Praėjusiais metais VDU kartu su Ukrainos ir Lenkijos atstovais įsteigė tarptautinį universitetų konsorciumą, kurio tikslas – užmegzti akademinę partnerystę, dalintis idėjomis, tyrimais, patirtimis. Pasak mokslininkų, tokie mainai ypač reikšmingi ne tik Ukrainoje vykstančio karo kontekste, bet ir dėl globalizacijos, skatinančios Europos valstybes bendradarbiauti visose srityse.

Daugiašalę bendradarbiavimo sutartį su VDU pasirašė keturi Ukrainos universitetai: L. Ukrainkos Rytų Europos nacionalinis universitetas, Ukrainos Vasylio Stefanyko Priekarpatės nacionalinis universitetas, valstybinis universitetas „Ostrogo akademija“, Chmelnyckio valstybinis universitetas. Dar dvi aukštosios mokyklos konsorciume atstovauja Lenkijai: Chelmo universitetas ir Liublino katalikiškasis universitetas.

2015 m. VDU suorganizavo kampaniją „VDU Ukrainai“ („VMU for Ukraine“), kuri suteikė galimybę Ukrainos piliečiams skirti pilnas ir dalines stipendijas studijoms VDU. Universitete nuolat studijuoja studentai iš Ukrainos, jau dvejus metus veikia studentų įkurtas akademinis Ukrainos klubas, skleidžiantis žinią Lietuvoje apie šią šalį, jos kultūrą, istoriją, tradicijas.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »