VU TVM teiks rekomendacijas Lietuvos kapitalo rinkos konkurencingumui didinti

Publikuota: 2012 m. spalio 7 d. sekmadienis

Vilniaus Universiteto Tarptautinio verslo mokyklos (VU TVM) dėstytojai ir mokslininkai pradėjo šalies kapitalo rinkai ir visai visuomenei svarbų projektą – „Investicijų pritraukimo į Lietuvos kapitalo rinką“ mokslinį tyrimą, kurio tikslas – potencialiems investuotojams, bendrovių vadovams, verslo bendruomenei, valstybės institucijų sprendimų priėmėjams pateikti kapitalo rinkos analizę bei rekomendacijas, kaip skatinti šios rinkos plėtrą bei didinti konkurencingumą.

VU TVM tyrimu bus siekiama nustatyti veiksnius, kurie lemia kapitalo rinkos patrauklumą ir konkurencingumą tiek vietiniams, kiek užsienio investuotojams, bus analizuojama bendrovių, kurių vertybiniais popieriais prekiaujama ar rengiamasi prekiauti vertybinių popierių biržoje, patirtis ir lūkesčiai. Taip pat Lietuvos ir užsienio šalių patirtis sėkmingai pritraukiant portfelines investicijas bei efektyviai panaudojant informacines technologijas.

Projektui pasibaigus mokslininkai suformuluos ir pateiks ekonominių, organizacinių pasiūlymų kompleksą, kurių įgyvendinimas finansų sektoriuje padidins investavimo Lietuvoje patrauklumą.

„Kapitalo rinka yra viena iš svarbiausių priemonių pritraukiant finansinius išteklius į privatųjį ir viešąjį sektorius. Lietuvos verslo finansavimas šalyje turimomis lėšomis užtikrina finansinės sistemos subalansuotumą ir stabilumą, mažina priklausomybę nuo bankinio sektoriaus ir skatina ūkio augimą bei darbo vietų kūrimą“, – sako VU TVM prof. dr. Arvydas Paškevičius. – „Tarkim, JAV du trečdaliai pinigų į verslą ateina iš kapitalo rinkos, Europoje – trečdalis, o Lietuvoje šiuo būdu į verslą pritraukiama vis dar labai maža dalis pinigų“.

Pasak prof. dr. A. Paškevičiaus, tai ypač ryšku krizės laikotarpiu – pastaraisiais metais užfiksuotas tik vienas kiek didesnis pinigų pritraukimas iš kapitalo rinkos, nors verslui skolintis iš bankų buvo gerokai sunkiau, bankai labai sugriežtinę paskolų gavimo sąlygas.

NASDAQ OMX Baltijos rinkos vadovė Arminta Saladžienė teigia, kad kapitalo rinkos plėtra turėtų būti suinteresuoti ir tuo rūpintis visi rinkos dalyviai, priežiūros institucija, kartu ir vyriausybė, nes išvystyta kapitalo rinka yra visos šalies ekonomikos augimo variklis. Baltijos rinka turi daug neišnaudotų resursų, pavyzdžiui, valstybinės įmonės, kurių akcijos paprastai būna saugi ilgalaikė investicija ir smulkiesiems investuotojams, ir kiekvienos rinkos stuburui – pensijų fondams. Pastarieji taip pat turėtų daugiau investuoti į vietines bendroves, tokiu būdu pensijų fondų lėšos liktų šalyje ir būtų panaudotos šalies bendrovių augimui, darbo vietų kūrimui ir kt.

„Dėl to labai džiaugiamės, kad akademinė bendruomenė įsijungė į Lietuvos kapitalo rinkos konkurencingumo gerinimo procesą ir laukiame rekomendacijų, kurios, kaip tikimės, bus sėkmingai įgyvendintos ir padarys postūmį tolimesnei Lietuvos ir Baltijos kapitalo rinkos plėtrai“, – sako Arminta Saladžienė, NASDAQ OMX Baltijos rinkos vadovė.

Tyrimo „Investicijų pritraukimo į Lietuvos kapitalo rinką“ pradžią pažymėjo diskusija, kurioje pranešimus skaitė ir apie kapitalo rinkos potencialą bei kelius jam stiprinti diskutavo Ūkio viceministras Daumantas Lapinskas, Lietuvos Edukologijos universiteto prof. Algis Žvirblis, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka, Vertybinių popierių biržos NASDAQ OMX Vilnius Rinkos operacijų departamento vadovas Saulius Malinauskas ir Danijos prekybos rūmų (angl. Danish Chamber of Commerce in Lithuania) valdybos narys Torbenas Pedersenas (Torben Pedersen).

VU TVM prof. dr. Arvydas Paškevičius sako, jog tai, kad diskusijoje dalyvavo atsakingi savo sričių profesionalai, rodo, kad verslo ir akademiniuose sluoksniuose kapitalo rinkos svarba verslo vystymuisi yra suvokiama. Vis tik, būtina į šią lėšų pritraukimo galimybę atkreipti daugiau visuomenės ir verslo atstovų dėmesio.

 

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »