VU antropologui – pripažintos leidyklos įvertinimas

Publikuota: 2016 m. lapkričio 9 d. trečiadienis

Prestižinė leidykla „Berghahn Books: New York, Oxford“ išleido Vilniaus universiteto (VU) Istorijos fakulteto docento, antropologo Donato Brandišausko monografiją „Leaving Footprints in the Taiga: Luck, Spirits and Ambivalence among the Siberian Orochen Reindeer Herders and Hunters“. Ją leidėjai pasirinko kaip pirmąjį naujos knygų serijos „Studies in the Circumpolar North“ leidinį.

Monografijoje VU mokslininkas nagrinėja Vakarų mokslo tradicijoje netyrinėtą sėkmės ontologijos temą. Tarpusavyje susijusios etnografinės atvejo studijos atskleidžia socialinių, politinių ir gamtinių pokyčių įtaką elnių augintojų ir medžiotojų autochtonų gyvensenai posovietiniame Rytų Sibire (Rusija). Šie kismai analizuojami per aktyvius žmonių ir kitų nežmogiškų asmenų (gyvūnų, dvasių, kraštovaizdžio vietų) kasdieninius santykius, autochtonų sėkmės, rituališkumo, kraštovaizdžio suvokimą.

„Monografija kritikuoja gausius teiginius, randamus Vakarų mokslinėje literatūroje. Mokslininkų veikaluose įsitvirtinęs ikoninis vaizdinys, teigiantis, kad autochtonų bendruomenių santykis su aplinka ir kitais asmenimis konstruojamas per romantizuotus pagarbos santykius. Monografijoje parodau, kaip ambivalentiniai santykiai tarp žmonių ir nežmogiškų būtybių reiškiasi ne vien Sibiro autochtonų praktikose, bet ir kitose medžiotojų ir rankiotojų visuomenėse. Šiuos sudėtingus ir kompleksinius santykius analizuoju kaip dialoginį santykį tarp skirtingų veikėjų, nuolat perkuriančių tarpusavio santykių prasmes“, – sako VU Istorijos fakulteto docentas D. Brandišauskas.

Jis daugiau kaip dvejus metus praleido gyvendamas Sibiro autochtonų bendruomenėse. Tad elnių augintojų ir medžiotojų sėkmės ontologijos kaitą nagrinėjo pasitelkdamas stebėjimo duomenis, komparatyvinius, etnografinius ir archyvinius šaltinius, socialinių mokslų teorijas. VU antropologas pasiūlė originalią teoriją, kuri gausia etnografine medžiaga iliustruoja sėkmės ontologijos raišką žmonių, gyvūnų, dvasių, kraštovaizdžio ir valstybės tarpusavio santykių kontekste. Sėkmė analizuojama kaip galios santykių tarp skirtingų asmenų, judėjimo, kasdienių žinių, įgūdžių, atgimstančių religinių praktikų ir moralės padarinys.

„Kiekvienas mokslininkas svajoja savo tyrimus publikuoti pripažintoje mokslo leidykloje. Tai užtikrina akademinę karjerą pasaulio universitetuose, finansavimą tolesnei mokslinei veiklai, suteikia galimybes vadovauti tyrimų projektams. Prestižinės leidyklos turi griežtą kelių pakopų recenzavimo ir atrankos procedūrą, todėl mokslininkui tenka įdėti daug pastangų rengiant paraiškas skirtingoms mokslo leidykloms, tobulinant savo monografiją ir bandant įtikinti kurio nors leidėjo mokslinį komitetą“, – apibendrina VU antropologas.

Norėdamas išleisti monografiją prestižinėje leidykloje, tyrėjas privalo pateikti išsamią paraišką ir monografijos santrauką. Jas įvertina tam tikros srities profesionalai leidėjai ir trys preliminarūs recenzentai mokslininkai. Jei jų vertinimai vienbalsiai teigiami, monografijos tekstą skaito ir kritiškai vertina nepriklausomi ekspertai, t. y. anonimiškai parinkti lyderiaujantys savo tyrimų srities specialistai, vėliau – knygų serijos redaktoriai, mokslininkai ekspertai. Tik esant vienbalsiam redaktorių ir ekspertų pritarimui tekstas rengiamas spaudai. Šis procesas gali užtrukti nuo dvejų iki ketverių metų.

„Berghahn Books“ yra nepriklausomas išskirtinių humanitarinių ir socialinių mokslo veikalų ir žurnalų leidėjas, kasmet išleidžiantis apie 40 žurnalų ir 100 monografijų antropologijos, migracijos ir pabėgėlių, globalios sveikatos, tarptautinių santykių, geografijos, istorijos ir filmų mokslo tyrimų temomis. Leidykla turi padalinius Niujorke (JAV) ir Oksforde (Didžioji Britanija).

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »