Vilniaus universitete – bendros pastangos gerinti sąlygas žmonėms su negalia

Publikuota: 2016 m. gruodžio 5 d. pirmadienis

Vilniaus universitetas (VU) nuosekliai dirba siekdamas sukurti tinkamas studijų sąlygas visiems savo studentams. Šios pastangos nėra vienpusės – ne tik VU vadovybė, bet ir patys studentai, turintys negalią, buriasi, siekia būti matomi ir stengiasi padėti užtikrinti, kad būtų tenkinami negalią turinčių žmonių poreikiai.

„Džiugu, kad studentai patys buriasi tam, kad gintų savo interesus. VU Filologijos fakultete vykusiame negalią turinčių studentų susitikime buvo nuspręsta kurti neįgaliųjų studentų draugiją. Šiuo metu derinamas nuostatų rengimas, draugijos tikslų ir siekių apibrėžimas. Neįgaliųjų balsas universitete tampa vis labiau girdimas – tai labai svarbu, siekiant užtikrinti lygias galimybes studijuoti“, – teigia VU neįgaliųjų reikalų koordinatorė Indrė Širvinskaitė.

Gruodžio 3-iąją pasaulyje minima Tarptautinė žmonių su negalia diena. Ta proga studentai sukūrė vaizdo įrašą, pasakojantį apie jų gyvenimą universitete. „Studentai patys inicijavo kūrybinį procesą, galvojo scenarijų, konsultavosi su VU fotografu dėl filmavimo bei montažo ypatybių. Džiaugiamės rezultatu ir tikimės, kad šis projektas – tik pradžia“, – tikina VU neįgaliųjų koordinatorė.

VU bendruomenės reikalų prorektorė doc. Birutė Švedaitė-Sakalauskė teigia, jog universitetas siekia užmegzti nuolatinį ryšį su negalią turinčiais studentais ir darbuotojais, išgryninti jų poreikius: „Svarbu, kad mes, kaip Universiteto bendruomenė, suvoktumėme, jog studijos bus prieinamos negalią turintiems asmenims, jos bus kokybiškesnės, lankstesnės, atviresnės visiems studentams. Taip pat ir su darbuotojais. Siekiame būti geriausių pasaulio ir Europos universitetų gretose, todėl labai svarbu puoselėti bendruomeniškumą, į studentą orientuotas, kokybiškas studijas bei organizaciją, kurioje gera dirbti.“

VU yra užsibrėžęs pasitvirtinti ir įgyvendinti strategiją „Atviras neįgaliesiems universitetas 2017–2020“. Strategijos tikslas – kurti sąlygas, kad universitete galėtų studijuoti ir dirbti specialiųjų poreikių turintys asmenys.

Šiais metais universitete pradėjo dirbti neįgaliųjų reikalų koordinatoriai, akademiniuose padaliniuose paskirti kontaktiniai asmenys. Jiems rengiamas mokymų ciklas, kurio metu gilinamasi į neįgaliųjų aukštajame moksle tematiką, studijų prieinamumo neįgaliesiems organizavimo galimybes. VU siekia išsiaiškinti studentų ir darbuotojų, turinčių negalią, poreikius – vykdomos apklausos, individualios konsultacijos.

Taip pat siekiama neįgaliesiems pritaikyti universiteto infrastruktūrą. Atliekama patalpų ir teritorijų prieinamumo analizė, vyksta konsultacijos su studentais, neįgaliųjų atstovais. Pagal turimus išteklius planuojami ir prioritetiniai darbai.

2016 m. duomenimis, VU studijuoja daugiau nei 100 studentų su negalia. Tiesa, tikslų studentų skaičių sužinoti keblu – pagrindinis duomenų šaltinis yra finansinės paramos prašymai, dėl kurios gali kreiptis 45 proc. ir mažesnį darbingumo lygį turintys studentai, kurie atitinkamoje studijų pakopoje studijuoja pirmą kartą. Apie kitus negalią turinčius studentus galima sužinoti tik jiems savanoriškai kreipiantis į universiteto administraciją ir išsakant su studijomis susijusius poreikius.

„Reikėtų nepamiršti, kad ne visi negalios tipai ir formos yra matomi plika akimi. Siekiame sudaryti sąlygas studijuoti ir psichikos sutrikimų, mokymosi sunkumų turintiems studentams“, – teigia I. Širvinskaitė.

VU seka gerąja užsienio valstybių praktika, teigiančia, kad studijuojant negalia turėtų būti pripažįstami ir mokymosi sunkumai, tokie kaip disleksija ar disgrafija. „Deja, Lietuvos aukštojo mokslo kontekste dar retai kalbama apie mokymosi sunkumus bei tai, kokia institucija ir kokias paslaugas galėtų teikti jų turintiems studentams.

Šią problemą sprendžiame kartu su Psichologinio konsultavimo ir mokymų centru (PKMC) prie VU Filosofijos fakulteto. PKMC dirba specialistai, galintys atlikti psichologinį įvertinimą bei konsultuoti mokymosi sunkumų turinčius studentus“, – pasakoja VU neįgaliųjų koordinatorė.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »