Bankomatų istorija: vakar, šiandien ir rytoj

Publikuota: 2020 m. rugpjūčio 24 d. pirmadienis

Pirmąjį įrenginį, išduodantį grynuosius pinigus, sukūrė armėnų kilmės amerikietis Liuteris Džordžas Simdžianas dar 1939 m. Šią datą galima laikyti bankinės savitarnos gimimo diena, tačiau, ne veltui sakoma – „pirmas blynas visuomet prisvilęs“. Bankomatas buvo pasiūlytas išbandyti bankui „City Bank of New York“, tačiau po pusmečio bankas grąžino jį kūrėjui dėl pernelyg sudėtingo naudojimo.

Antrą kartą bankomatas atgimė po 30 metų. Pavadintą ATM (angl. Automated teller machine – automatinė kasos mašina) įrenginį 1967-aisiais sukūrė škotas Džonas Šepardas-Barronas, įkvėptas šokoladukų prekybos automatų. Kortelių tais laikais nebuvo, vietoje jų buvo naudojami specialūs kvitai. Siekiant apsisaugoti nuo padirbinėjimo, ant kiekvieno tokio kvito buvo dedamas radioaktyvus ženklas.

Nuo to laiko bankomatai buvo aktyviai tobulinami, o 1972 m. banko „Lloyds“ skyriuose IBM įdiegė pirmuosius bankomatus, turinčius tiesioginį ryšį su banku. Šis bankomatų modelis jau priėmė plastikines korteles su magnetine juosta.

Pirmąjį bankomatą Lietuvoje 1995 m. įrengė Vilniaus bankas (dabar SEB), po to, kai 1993-iaisiais suteikė savo klientams kreditines „Visa“ korteles. Tais pačiais metais „Penki kontinentai“ pasirašė partnerystės sutartį su šiuo metu viena didžiausių bankomatų gamintojų „Wincor Nixdorf“ (dabar „Diebold Nixdorf“) ir pradėjo tiekti bankomatus Baltijos ir NVS šalims.

Šiais laikais plastikine banko kortele jau nieko nebenustebinsi. Priešingai, netolimoje ateityje jų iš viso gali nebelikti. Sparčiai randasi naujų, vis tobulesnių technologijų, pvz., NFC, biometrijos priemonės, kurios greitai tampa kiekvieno iš mūsų gyvenimo dalimi. Jau dabar NFC technologija leidžia naudotis bankomatu be kontakto ir nevedant PIN kodo (priartinant bekontaktę kortelę, mobilųjį telefoną ar kitokį NFC įrenginį).

Šiuolaikiniai bankomatai jau senokai nebėra vien primityvi grynųjų pinigų išsiėmimo priemonė, pvz., naujausios „Diebold Nixdorf“ serijos „DN Series“, išsiskiria ne tik išvaizda – įspūdingu dizainu, dideliais jutikliniais ekranais, bet ir tuo, kad  yra pritaikyti bekontakčiam naudojimui ir atlieka daugybę funkcijų. Į juos diegiama specializuota programinė įranga padeda užtikrinti įrenginių saugumą, prognozuoti inkasavimo poreikį. Pvz., „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ (BS/2) sukurta „Cash.Management.iQ“ sistema padeda realiuoju laiku stebėti kiekvieną įrenginį, prognozuoti jo apžiūros ir inkasavimo laiką, netgi kiekvieno bankomato inkasavimo kainą. Naudojantis šiuolaikiniais bankomatais, galima ne tik išsiimti ar įnešti grynuosius  pinigus, bet ir atsiskaityti už komunalines paslaugas, susimokėti mokesčius, atlikti pavedimą ar net pasikeisti valiutą!

2020 m. pradžioje pasaulį užklupusi koronaviruso pandemija parodė, kad bankinių paslaugų ateitis –  elektroninės paslaugos ir  bekontakčiai bankomatai. „Penkių kontinentų“ grupės įmonės BS/2 Marketingo vadovas Kirill Ovsiannikov mano, kad bankomatai ir ateityje bus aktyviai naudojami, tik jų paskirtis bus daug platesnė: „Būtent bankiniai savitarnos įrenginiai yra tradicinio bankininkystės verslo plėtros ateitis. Viena vertus, bankomatai turėtų iš dalies arba visiškai perimti didžiąją dalį bankų funkcijų, kurios dabar yra prieinamos tik bankų skyriuose. Kita vertus, savitarnos prietaisų naudojimas puikiai įgyvendina skaitmenizavimo koncepciją, nutiesdamas savotišką tiltą į bankų paslaugų pasaulį tiems klientams, kurie kol kas dar nėra priskiriami aktyviems skaitmeninės bankininkystės vartotojams “.

Prireikė daugiau nei pusės amžiaus, kad bankomatai taptų mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Bankų savitarnos sektorius aktyviai vystosi, diegiamos naujos technologijos ir sprendimai, skirti išplėsti bankomatų galimybes ir funkcionalumą, kad patenkintų viso pasaulio bankų klientus.

Šaltinis: Penki kontinentai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Šviesolaidinis internetas Lietuvoje švenčia 22-ąjį gimtadienį (1)

Lietuvoje šviesolaidinio interneto era prasidėjo 1998 m. spalio 28 dieną, kai „Penkių kontinentų“ grupės įmonė „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ pirmoji pradėjo siūlyti sostinės gyventojams tuo metu sparčiausią interneto ryšį optinio kabelio linijomis. Taigi šią dieną švęsime ne tik dabartinio „Penki“ tinklo, bet ir apskritai šviesolaidinio interneto Lietuvoje gimtadienį! skaityti »

Pandemija spartina perėjimą prie skaitmeninių atsiskaitymų (1)

Pasaulio jau seniai nestebina mokėjimo kortelės, elektroniniai atsiskaitymai ar kitos nuotolinės finansinės paslaugos. Pernai prasidėjusi COVID-19 pandemija šią transformaciją dar paspartino. Daugybė šalių septynmyliais žingsniais žengia į naują realybę, kurioje nėra nei monetų, nei kupiūrų. Grynųjų pinigų atsisakymo spartai įtakos turi daug veiksnių: naujų patogių bei saugių atsiskaitymo būdų atsiradimas, inovacinių technologijų plėtra ir netgi ekstremalios situacijos – šiuo metu pasaulį užvaldžiusi COVID-19 pandemija. skaityti »

Teniso turnyre „BFI Cup“ ir vėl triumfavo SEB (1)

Šiemet jau 13-ąjį kartą Lietuvoje organizuojamame bankų ir finansinių įstaigų teniso turnyre „BFI Cup“ geriausiai sekėsi SEB banko žaidėjams. skaityti »

Pasaulis investuoja į kriptomatus. Kaip sekasi? (2)

Daugiau nei 10 tūkstančių. Tiek pasaulinės kriptovaliutų tyrimų svetainės „Coin ATM Radar“ duomenimis šiuo metu pasaulyje yra kriptomatų. Pirmasis iš jų buvo įrengtas prieš septynerius metus Vankuveryje. Norvegų finansų įmonės „AksjeBloggen“ tyrimai rodo, kad vien per metus šių įrenginių skaičius išaugo 167 proc. skaityti »

„ASHBURN International“ mezga bendradarbiavimą su elektroniniais bankais (1)

„Penkių kontinentų“ grupės įmonė „ASHBURN International“ pasirašė mokėjimo paslaugų sutartį su skaitmeniniu banku „Travel Union“. Įmonė teiks kompleksines atsiskaitymo infrastruktūros plėtros paslaugas. skaityti »

BS/2 plečia bendradarbiavimą su finansų įmonių grupe „Halyk Group“ (1)

Vidurinės Azijos regiono finansinės įstaigos aktyviai investuoja į naują šiuolaikišką bankinę įrangą. Šiame regione veikiančios „Halyk Group“ strategija orientuota į naujų technologijų produktų ir paslaugų diegimą. Vienas iš grupės bankų prioritetų – bankinės savitarnos kanalo plėtra, todėl bankai ypač domisi bankomatais su grynųjų pinigų recirkuliacijos sistema, taip pat specializuota programine įranga, išplečiančia savitarnos įrenginių funkcijas. skaityti »

5 šiuolaikinės banko veiklą efektyvinančios priemonės bankomatų tinklui valdyti (1)

Daugumoje Rytų Europos ir Centrinės Azijos šalių bankomatų skaičius ir toliau auga. Sakartvele ir Azerbaidžane 2020 metais augimas siekė beveik 10 proc., Uzbekistane – daugiau nei 20 proc. Taigi, nepaisant spartaus interneto bankininkystės ir mobiliųjų finansinių programų populiarėjimo, finansinės organizacijos ir toliau investuoja į savitarnos įrenginius. skaityti »

BS/2 dalyvaus virtualioje parodoje „Self-Service Banking Asia 2020“

Rugsėjo 23–24 dienomis vyks tarptautinė konferencija „Self-Service Banking Asia 2020“. Renginį organizuoja garsi pasaulinė bendrovė RBR, teikianti strateginių tyrimų ir konsultavimo paslaugas organizacijoms, dirbančioms mažmeninės prekybos bankininkystės, bankinės veiklos automatizavimo, mažmeninės prekybos technologijų, mokėjimo kortelių ir atsiskaitymo paslaugų srityje. skaityti »

Kaip technologijos padeda prekybos sektoriui pandemijos metu

Koronaviruso pandemija gerokai pakeitė ir vis dar tebekeičia pirkėjų įpročius visame pasaulyje. skaityti »

„Penki kontinentai“ siūlo vilniečiams išbandyti išmanųjį termovizorių

Vilniaus gyventojai, įvairiais klausimais besilankantys miesto savivaldybės Klientų aptarnavimo centre, gali pirmieji išbandyti „Penkių kontinentų“ įmonių grupės siūlomą naują produktą – stacionarų termovizorių, skirtą pasimatuoti temperatūrą, siekiant valdyti žmonių srautus per koronaviruso pandemiją. skaityti »