Pokalbiai apie įvairialypę kūrybą ir meno (ne)kolekciją

Publikuota: 2019 m. gruodžio 19 d. ketvirtadienis

IT verslas ir menas – ne taip dažnai tarp šių nemažą svorį mūsų amžiuje turinčių sričių surastume sąlyčio taškų. Kaip galėtų atrodyti erdvė, kurioje technologiniai sprendimai ir idėjos gimsta šalia menininkų įkūnytų idėjų? Tokios erdvės ieškojo kultūros ir meno temomis rašančio „Dienos“ grupės leidinio „370“ atstovai: žurnalistė Jūratė Kielė ir fotomenininkas Butautas Barauskas.

Šį kartą juos sudomino „Penkių kontinentų“ įmonių grupės valdybos pirmininko Idrako Dadašovo meno kolekcija, išsidėsčiusi po visą stiklinį 8 aukštų pastatą ir šalia, loftų mieste, įkurtose dviejose moderniose įmonės galerijose. Jau įprasta, kad atvykę čia pirmiausiai svečiai išgyvena nuostabą, o prasidėjus interviu, kurį greičiau pavadintume šiltu pašnekesiu, teiraujasi, kaip atkeliauja ir pasirenkami kūriniai, kokį vaidmenį jie atlieka šios įmonių grupės įkūrėjo, kaip daug pasiekusio verslininko, ir visų darbuotojų kasdienybėje. 

Tiesa, nereikia nė valandos, kai nuoširdaus interviu metu, o vėliau ir vaikštant po galeriją primenantį biurą žurnalistė teigia supratusi pagrindinę jai komunikuotą Idrako Dadašovo mintį: jis nelaiko savęs kolekcininku. Tai tiesiog jo gyvenimo, kartu ir subtilaus bendravimo su aplinkiniais būdas. Juk tipinis kolekcininkas meno kūrinius dažniausiai perka išskaičiuodamas ir pasverdamas, kad ateityje, galbūt mirus kokiam nors kūrėjui, jie atneš didžiulį pelną. Kolekcininkas nuolat dalyvauja aukcionuose ar kitaip „medžioja“ savo kūrinius, turėdamas tikslą juos parduoti.

O štai ne vienas šį biurą puošiantis paveikslas ar subtili skulptūrėlė čia atkeliavę dėl to, kad sužadino tam tikras emocijas, priminė kadaise sutiktus žmones, sukėlė asociacijų su jau patirtais įvykiais. Jie – tarsi kalbančios ir nepavaldžios laikui besitęsiančio gyvenimo istorijos.

Žinoma, kaip sako pats Idrakas, daugelį kūrinių jis renkasi ne visai spontaniškai: iš pradžių susipažįsta su autoriumi, jo kūriniais. Važiuodamas į kurią nors šalį jau žino, kokią meno erdvę norės aplankyti. Ne vienas darbas buvo įsigytas ir iš garsių užsienio meno galerijų, bet vėlgi, nebūtinai dėl to, kad jų autorius populiarus ir žinomas, o dėl to, kad sukurtas darbas įprasmina reikšmingą, galbūt originalią mintį ar idėją, kuri artima jo pasaulėžiūrai, o gal, atvirkščiai – provokuoja, klausia ir skatina mąstyti kitaip. Kadangi kūriniai nėra perkami su tikslu juos vėliau parduoti, kaip galima pastebėti, nėra ir vieningos jų eksponavimo sistemos, o ir ekspozicija įvairi: nuo paveikslų, fotografijos kūrinių iki metalo ar medžio skulptūrų ir nedidukų dirbinių.

Žurnalistei paklausus, ar darbuotojai vertina meną ir tokią netradicinę aplinką, akimirką patylėjęs IT, telekomunikacijų ir bankinių technologijų korporacijos vadovas pasako, jog jam nuoširdžiai norėtųsi, kad kartu dirbantys žmonės pastebėtų kūrinius, rastų laiko ties jais sustoti ir tiesiog pabūti – tai jiems siunčiama žinutė, kad tokia aplinka turi įkvėpti ir padėti tapti labiau kūrybiškiems. 

Apie kiekvieną kūrinį Idrakas turi ką papasakoti: istorijos ir interpretacijos viena už kitą įdomesnės, netikėtos, iškalbingos. Visi darbai jam brangūs, jo teigimu, prašosi paliečiami. Ant sienų kabo ne tik garsių, bet ir pradedančių menininkų ar net vaikų kūriniai. Nelieka nepastebėtos ir įmonės landšaftą bei augalus prižiūrinčio darbuotojo meninė kompozicija, kurią Idrakas svečiams pristato nuoširdžiai džiaugdamasis, kad menas visgi skatina kurti.  Ir, žinoma, svečiai išgirsta ne vieną šmaikščią istoriją, kad ir tą, jog ne kartą svečiams viešint čia, grupės valdybos pirmininkui yra tekę išgirsti klausimą: „O kur gi jūsų biuras?“, mat tokia  darbovietės  koncepcija daugeliui tikrai neprimena tradicinės darbo erdvės. Tačiau žinia aiški – juk  meno kūrinys  šiandien nėra tik  eksponatas – jis organiškai įsilieja į  verslininko ar bet kokį kitą darbą dirbančio žmogaus aplinką, papildo jo idėjas, praplečia pasaulėvoką.

Atvykus į „Penkių kontinentų“ erdvę pokalbis neapsiriboja vien menu: netrukus fotografo objektyvas nukrypsta į kavinėje kabantį katino atvaizdą, šalia kabančią vieno virtuvės šefo padovanotą odinę prijuostę ir pokalbis nuo aistros menui krypsta link aistros kulinarijai. Pokalbis  šia tema netolimoje ateityje išties sudomintų žurnalistę, juolab, kad tokį interviu  Idrakas pažada. 

Netrukus fotoobjektyvas įamžina dar daugiau įmonės galerijose išdėstytų meno dirbinių. Iš tiesų norisi, kad jie pasiektų daug platesnę meno puoselėtojų auditoriją ir džiugu, kad  netradicinės verslo pasaulyje puikiai žinomo žmogaus ne kolekcionieriaus mintys pasirodė menui skirtame leidinyje

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

susiję straipsniai

„Penki kontinentai“ prisideda prie socialinės iniciatyvos kovoje su COVID-19

Įmonių grupė „Penki kontinentai“ reiškia didžiulę padėką visiems socialiai atsakingiems piliečiams, savanoriams ir verslo atstovams, kurie koronaviruso (COVID-19) pandemijos metu teikia paramą medikams, senjorams ir kitoms socialiai jautrioms grupėms. Įvairių socialinių projektų įgyvendinimui įmonių grupė skyrė 50 tūkst. eurų. skaityti »

„Penki“ siūlo savo žiūrovams 16-ika nemokamų TV kanalų

Kad Vilniaus gyventojų laisvalaikis karantino laikotarpiu būtų turiningesnis, šviesolaidinio interneto bei išmaniosios TV tinklas „Penki“ išplėtė nemokamų TV kanalų pasirinkimą. skaityti »

Darbuotojai dirba iš namų? Būtina iš naujo peržiūrėti įmonės informacijos saugumo politiką

Lietuvos Vyriausybei paskelbus šalyje karantiną dėl koronaviruso pandemijos, Lietuvos įmonių vadovai raginami sudaryti sąlygas darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu. Ar verslas, siūlydamas savo darbuotojams nuotolinio darbo galimybes yra tinkamai pasiruošęs ne tik iš techninės pusės, bet ir gali užtikrinti apsaugą nuo kibernetinių įsilaužimų? skaityti »

Įmonių grupė „Penki kontinentai“ dalį savo veiklos vykdys nuotoliniu būdu

Įmonių grupė „Penki kontinentai“, reaguodama į koronaviruso (COVID-19) plitimą ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą visoje Lietuvoje skelbti privalomą karantiną, taip pat į kitų šalių, kuriose veikia grupės atstovybės, Vyriausybių rekomendacijas, dalį savo veiklos vykdys nuotoliniu būdu. skaityti »

BS/2 – sertifikuota „Datalogic“ techninės priežiūros paslaugų partnerė Azerbaidžane

Technologinius sprendimus bankams ir prekybininkams siūlanti bendrovė „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ (BS/2), priklausanti „Penkių kontinentų“ įmonių grupei, tapo pasaulinės prekybos įrangos gamintojos „Datalogic“ sertifikuota techninės priežiūros paslaugų partnere Azerbaidžane. skaityti »

„TransLink.iQ“ – naujas T. Dadaševo tyrimo objektas

Tachmasibas Dadaševas rengia naują knygą. Šį kartą dėmesio centre – atsiskaitymai be grynųjų pinigų, el. kortelių skaitytuvai ir jų tinklams stebėti bei valdyti skirtas programinis sprendimas „TransLink.iQ“. skaityti »

Baltijos šalių konferencijoje – diskusijos apie debesijos paslaugų įtaką verslui

Užsakomąsias ITT paslaugas „ProfIT“ teikiančios UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ atstovai lankėsi tarptautinėje Baltijos šalių konferencijoje „Verslo transformacija – darbas debesyse“. skaityti »

Kovas – Klientų mėnuo!

Kovo 19-oji paskelbta Tarptautine kliento diena. Šiemet ji minima 10-ąjį kartą. Ar žinote, kad šios šventės iniciatoriai – Lietuvos verslininkai? Būtent iš Lietuvos šventė paplito po visą pasaulį. Jos tikslas – parodyti dar didesnį dėmesį klientams, padėkoti jiems. skaityti »

„EuroShop 2020“: kaip keičiasi prekybos įrangos pasaulis

Vokietijoje, Diuseldorfe, š. m. vasario 16–20 dienomis vyko didžiausia pasaulyje mažmeninės prekybos įrangos atstovams ir partneriams skirta paroda „EuroShop 2020“. skaityti »

Latvijos mikrofinansų organizacija LAKS išduoda paskolas bankomatuose pagal pirštų atspaudus

Mikrofinansų organizacijos lanksčiai žiūri į paskolų teikimą mažmeninės prekybos klientams ir tuo yra pranašesnės už didelius bankus. Jos neretai siūlo supaprastintą paskolų įforminimo procedūrą ir yra pasirengusios dirbti su didesnės rizikos segmento klientais. skaityti »