Saviinkasacija: kaip efektyviai taikyti depozito mašinas bankiniame ir mažmeninės prekybos sektoriuose

Publikuota: 2018 m. gegužės 9 d. trečiadienis

Sukurti optimalų grynųjų pinigų judėjimo organizacijos viduje modelį daugumai finansinių įstaigų ir mažmeninės prekybos įmonių yra nelengvas uždavinys.

Didžiausia problema – sureguliuoti prekybos centruose ir bankų skyriuose per visą dieną susikaupusį grynųjų pinigų perteklių.

Viena iš išeičių – automatizuoti saviinkasacijos procedūras, kai įvairių organizacijų (kredito įstaigų, bankų) atstovai ir prekybos centrai savarankiškai išima ir įdeda grynuosius į specialius įrenginius (automatines depozito mašinas), automatiškai įskaitančius lėšas į atitinkamas sąskaitas banke.

Kaip veikia saviinkasacija ir automatinės depozito mašinos?

Didžiausias saviinkasacijos privalumas – paprastumas ir saugumas. Automatinės depozito mašinos (ADM), į kurias fiziškai patenka grynieji pinigai, privalo ne tik patikimai veikti, bet ir būti lengvai perprantamos ir patogiai naudojamos, kad jas prižiūrintiems prekybos vietų ar bankų skyrių darbuotojams pakaktų tik susipažinti su įranga.

Be abejo, šis pasirinkimas labiausiai tiks įstaigoms, dirbančioms su dideliais grynųjų srautais. Jei dideliems prekybos tinkams, bankams ir kredito organizacijoms tenka dažnai atlikti inkasaciją, siekiant taupyti personalo ir transporto išlaidas,  verta naudoti ADM.

Šie įrenginiai, gebantys greitai priimti grynuosius, padeda taupyti laiką, kurio prireikia patikrinti, perskaičiuoti, apdoroti, saugoti ir surinkti gryniesiems pinigams. Kartu mažinamos ir personalo išlaidos.

Į depozito mašinas integruotas sertifikuotas seifas yra toks pats, koks naudojamas bankomato viduje. Jame grynieji pinigai gali būti saugomi keletą dienų, kol atvyks inkasatorius.

ADM įrengiamos specialiose organizacijos tarnybinėse patalpose, prie kurių priėjimą turi tik tos  organizacijos įgalioti darbuotojai arba inkasacijos tarnybos. Įrenginys gali priimti grynuosius pinigus ir iš karto įskaityti juos į kliento sąskaitą bet kuriuo paros metu, todėl nuo juridinio asmens nuimama atsakomybė dėl grynųjų saugojimo ir transportavimo.  Pinigai iš karto atsiduria banko sąskaitoje.

Kodėl tai naudinga?

Didžiausias privatus Indijos bankas „ICICI Bank“ siūlo savo klientams naudotis daugiau nei 1200 automatizuotų depozito mašinų, o tai sudaro 10 proc. visų banko įrengtų savitarnos įrenginių (įskaitant bankomatus).

Banko analitikų skaičiavimais, įdiegus ADM, sutaupoma 20 proc. klientų laiko, padidėja  aptarnavimo patogumas ir operacijų saugumas, o tai turi įtakos klientų lojalumui.

Tačiau pats didžiausias privalumas – patogus klientų srautų sureguliavimas, kai nebereikia tiesioginės banko darbuotojo pagalbos, norint įnešti grynuosius. Privatūs asmenys ir mažojo bei vidutinio verslo atstovai gali patys patogiu laiku savarankiškai įgyvendinti įvairius atsiskaitymus.

Pastaruoju metu vis daugiau bankų svarsto šį sprendimą, kuris tampa ypač aktualus, kredito ir finansų įstaigoms mažinant tradicinių klientų aptarnavimo skyrių skaičių.

Įvertinus sąlyginai nedidelę (palyginti su bankomatais) ADM kainą, besivystančioms rinkoms tai iš tikrųjų yra dėmesio vertas sprendimas, gerinantis  klientų aptarnavimo kokybę ir kartu padedantis taupyti išlaidas.

ADM privalumai:

- Sumažinamos inkasacijos išlaidos, efektyviai planuojant ir spartinant piniginių lėšų surinkimo procesą  ir mažinant personalo (kasininkų, operatorių, inkasatorių) išlaikymo sąnaudas.

- Sustiprinamas saugumas. ADM automatiškai patikrina ir perskaičiuoja pinigines lėšas, apsaugo nuo operacinių klaidų, kurių galėtų pasitaikyti šias funkcijas atliekant darbuotojui, o ne mašinai. Mašinos turi jutiklius, galinčius atpažinti ir atrūšiuoti sudėvėtas, padirbtas ar įtartinas kupiūras.

- Taupomas klientų laikas. ADM peržiūri ir perskaičiuoja 10 banknotų per sekundę. Lėšos į kliento sąskaitą įskaičiuojamos akimirksniu, todėl  sumažėja sukčiavimo rizika.

- Plečiami klientų aptarnavimo kanalai. Plečiant ADM tinką, klientai gauna daugiau savarankiškumo ir papildomų paslaugų (pvz., gali atlikti įvairius atsiskaitymus), kurios atneša papildomų komisinių.

Saviinkasacija mažmenininkams

Stambūs mažmeniniai tinklai, įdiegę ADM, įgyja pranašumus prieš konkurentus dėl šių funkcijų:

- Lėšos akimirksniu įskaitomos į einamąją banko sąskaitą, negaištant laiko pinigų sutikrinimui ir perskaičiavimui, taip pat  jų pervežimui.

- Pinigus galima išsiimti patogiu metu, nekeičiant savo dienos tvarkaraščio, nesitaikant prie banko darbo grafiko.

- Mažinamas personalo darbo laikas, nes nereikia pildyti dokumentų, reikiamų inkasacijai pasiruošti. Išvengiama operacinių klaidų, nes  pinigai automatiškai sutikrinami ir perskaičiuojami.

- Sustiprinamas depozito operacijų saugumas, nes laikoma, kad į ADM įkelti pinigai yra pripažinti bankų.

Technologinis saviinkasacijos sprendimas gali būti naudingas ne tik mažmeninės prekybos bendrovėms, bet ir draudimo, turistinėms bendrovėms, degalinėms, statybos parduotuvėms ir kitokioms organizacijoms.

Sprendimas inkasatorių tarnyboms

Įdiegdamos ADM, inkasatorių tarnybos gali gerokai supaprastinti ir optimizuoti savo operacinę veiklą.

Saviinkasacijos  sprendimas anaiptol nekonkuruoja su inkasacijos tarnybų darbu, priešingai, jis suteikia galimybę lanksčiau formuoti pasiūlymus mažojo, vidutinio ir stambaus verslo atstovams. Privalumai, kuriais gali pasinaudoti inkasacijos tarnybos:

- Pinigines lėšas iš vienos prekybos vietos (pvz., pramogų centro, parduotuvės) gali išimti keletas juridinių asmenų.

- Kadangi sumažinamas būtinų išvykimų skaičius, mažėja transporto ir personalo sąnaudos.

- Padidėja grynųjų pinigų saugumas.

- Galima gauti papildomų pajamų iš įrangos nuomos ir jos techninės priežiūros.

Šis sprendimas buvo sėkmingai įgyvendintas sudarius partnerystę tarp Dubajaus banko „Standard Chartered Bank“ ir inkasacijos tarnybos  „Transguard Group“, kuri siūlo savo klientams išmaniąsias ADM. „Transguard Group“ rūpinasi visomis inkasacijos paslaugomis: nuo įrangos pastatymo, įdiegimo, jos priežiūros iki inkasatorių brigadų tvarkaraščių planavimo ir įgyvendinimo.

„Pagrindinis privalumas –  geresnė klientų aptarnavimo kokybė, patogumas. Kai lėšos deponuojamos panaudojant ADM, jos automatiškai realiuoju laiku įrašomos į kliento sąskaitą, nereikia laukti inkasacijos, pristatymo į banką ir pinigų patikrinimo“, – teigia „Transguard Group“ gen. direktorius Abdula Al Chashimi.

Anot jo, bankui nebereikia prisiimti atsakomybės už grynuosius  pinigus nuo tos akimirkos, kai jie įdedami į depozito dėžutę, todėl visiškai sumažėja pinigų vagystės ir pametimo rizika. Be to, išmaniosios ADM padeda sumažinti klientų skaičių bankų filialuose, nes dalis jų eina tiesiai į centrus, kur stovi savitarnos įrenginiai. Tai padeda bankui padidinti operacinį efektyvumą ir sumažinti tradicinių skyrių skaičių, taip taupant išlaidas.

Lietuvos bendrovė BS/2 kuria ir diegia kompleksinius saviinkasacijos sprendimus finansinėms įstaigoms ir mažmeninės prekybos tinklams. Bendrovės  sukurta specializuota sistema „SmartSafe.iQ“ leidžia valdyti ADM ir gauti visapusę analitinę ataskaitą. Integravus  „SmartSafe.iQ“ ir „Cash Management.iQ“, galima sukurti bendrą grynųjų pinigų srautų duomenų apdorojimo ir perdavimo infrastruktūrą visose jų priėmimo ir išdavimo vietose. Daugiau informacijos apie automatinių depozito mašinų įdiegimą suteiks mūsų konsultantai.

Šaltinis: BS/2
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

„Penkių kontinentų“ biure – šventinė Kalėdų atmosfera

Ypatingą Kalėdų laukimo atmosferą ir kūrybiškas idėjas jau ne pirmus metus įgyvendina „Penkių kontinentų“ aplinkotvarkos inžinierius Marius Tomkevičius. skaityti »

Bankomatai ar automatinės grynųjų pinigų įnešimo mašinos? Kas naudingiau bankams, siūlantiems saviinkasacijos paslaugas savo klientams?

Nepaisant sparčiai populiarėjančių atsiskaitymų negrynaisiais pinigais, prekybos ir paslaugų teikimo įmonėse vis dar masiškai cirkuliuoja ir kaupiami grynieji pinigai. Norint surinkti juos iš kasų, kad be reikalo negulėtų talpyklose, o „uždirbtų“ prekybininkui papildomos vertės, praverčia saviinkasacijos įrenginiai. skaityti »

Inovatyvių restoranų tinklas pasirinko „ProfIT“ paslaugas

Bendrovė „Inovatyvūs restoranai“, Vilniuje valdanti aštuonis restoranus ir planuojanti plėsti savo veiklą ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje bei Lenkijoje, pasirinko UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centro“ teikiamas užsakomąsias „ProfIT“ paslaugas. skaityti »

Konferencijoje „Banking Fusion“ aptartos svarbiausios bankinės savitarnos tendencijos

Lapkričio 26 ir 27 dienomis Uzbekistane, Taškente, vyko tarptautinė konferencija „Banking Fusion“ apie bankinę savitarną. Daugiau nei 100 finansų sektoriaus atstovų iš Uzbekistano, Kazachstano, Kirgizijos, Tadžikistano, Azerbaidžano, Sakartvelo, Rusijos, Baltarusijos, Vokietijos, Lietuvos ir Šveicarijos susirinko Uzbekistano sostinėje aptarti, kaip pastaraisiais metais keičiasi bankinės savitarnos pasaulis ir kokie veiksniai daro įtaką bankiniam sektoriui. skaityti »

„Penki“ tinklas padovanojo Lietuvos mokykloms per 1000 tinklo įrenginių

UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“, sostinėje tiesiantis šviesolaidinio interneto tinklą „Penki“, jau nebe pirmus metus įgyvendina socialinę akciją, kurios metu nenaudojama įranga dovanojama švietimo įstaigoms. skaityti »

Taškente aptartos inovacijos, padedančios valdyti grynųjų pinigų srautus

Lapkričio 12–13 dienomis Uzbekistane, Taškente, vyko tarptautinė konferencija apie grynųjų pinigų judėjimą, inkasaciją ir kasų operacijas bankuose „NDO Tashkent 2019“. skaityti »

Bankiniame forume Baku – Azerbaidžano negrynųjų ekonomikos tendencijos

Lapkričio 6 ir 7 dienomis Azerbaidžane, Baku, vyko IV-asis tarptautinis bankinis forumas „Ekonomika be grynųjų pinigų: patikimos bankininkystės link“. Tai vienas iš laukiamiausių ir reikšmingiausių šio regiono bankinės srities renginių. skaityti »

135-ojo televizijos gimtadienio ir artėjančių švenčių proga – 135 TV kanalai dovanų!

Ar žinote, kad televizija atsirado prieš 135 metus? Šiandien (lapkričio 21 d.) minima Pasaulinė televizijos diena. skaityti »

„ASHBURN International“ įtraukta į Europos mokėjimo sprendimų paslaugų teikėjų TOP 10

Tarptautinis bankinių technologijų žurnalas „Banking CIO Outlook“ įtraukė įmonių grupei „Penki kontinentai“ priklausančią bendrovę „ASHBURN International“, plėtojančią ir diegiančią mokėjimo kortelių skaitytuvų valdymo programinius sprendimus, į dešimties geriausių 2019-ųjų Europos mokėjimų sprendimų paslaugas teikiančių bendrovių sąrašą. skaityti »

„Citadele“ su „ASHBURN International“ verslininkams pasiūlė naują paslaugą

Bankas „Citadele", bendradarbiaudamas su „ASHBURN International", pirmasis Baltijos šalyse pradėjo teikti prekybininkams naują paslaugą - greitą mobiliųjų el. kortelių skaitytuvų (EKS) išdavimą banko skyriuose. Ši paslauga verslininkams prieinama Latvijos ir Lietuvos „Citadele" banko filialuose. skaityti »