Per metus piratinės kompiuterių programinės įrangos Lietuvoje padaugėjo 22,6 proc.

Publikuota: 2011 m. gegužės 12 d. ketvirtadienis

Pasaulinis kompiuterių programinės įrangos piratavimo tyrimas atskleidė, kad praėjusiais metais Lietuvoje neteisėtai naudojamos kompiuterių programinės įrangos vertė išaugo 22,6 proc. – nuo 31 mln. iki 38 mln. JAV dolerių. Nors pasaulyje teisėtos programinės įrangos vartotojų daugėja, Lietuva vis dar patenka į aukštą piratavimo lygį turinčių šalių grupę. Per pastaruosius metus programinės įrangos piratavimo rodiklis Lietuvoje nesumažėjo ir siekia 54 proc. Tai reiškia, kad daugiau nei kas antrame parduodame personaliniame kompiuteryje įdiegiama neteisėtai naudojama programinė įranga.

Pasaulinį piratavimo lygio tyrimą aštuntus metus iš eilės atliko tarptautinė ne pelno siekianti organizacija „Business Software Alliance“ (BSA) kartu su partneriais. 2010 metais tyrimas buvo vykdomas daugiau nei 100 pasaulio šalių. Lietuvoje tokie tyrimai atliekami daugiau nei 5 metus. Skirtingai nuo kitų Europos šalių, Lietuvoje nuo 2008 metų piratavimo rodiklis nemažėja.

Rekordinė neteisėtos kompiuterių programinės įrangos vertė

Pasauliniu mastu komerciškai naudojamos kompiuterių programinės įrangos vertė 2010 metais išaugo 14 procentų ir pasiekė rekordinę 59 mlrd. JAV dolerių sumą. Tai didžiausia suma per visą tyrimų istoriją, nuo 2003 metų ji išaugo dvigubai. Pasaulinis piratavimo lygis, palyginus su 2009 metais, nukrito vienu nuošimčiu iki 42 procentų.

Praėjusiais metais daugiau nei pusė naujų kompiuterių buvo pristatomi į besivystančių valstybių rinkas, tačiau teisėtos programinės įrangos šiose šalyse buvo įsigyjama tik penktadalis. BSA specialistai prognozuoja, kad tik 2049 metais vidutinis piratavimo lygis besivystančiose rinkose, kuris dabar siekia 69 proc., pasieks dabartinį išsivysčiusių ekonomikų piratavimo lygį – 26 procentus.

Didžiausias piratavimo lygis praėjusiais metais buvo Gruzijoje (93 proc.), Zimbabvėje (91 proc.), Jemene, Bangladeše ir Moldovoje (po 90 proc.), o didžiausia neteisėtos programinės įrangos vertė užfiksuota JAV (9,5 mlrd. JAV dolerių), Kinijoje (7,7 mlrd.) ir Rusijoje (2,8 mlrd.).

Neteisėtai naudojamų kompiuterių programų vertė Lietuvoje - didžiausia iš visų Baltijos šalių

Centrinė ir Rytų Europa drauge su Lotynų Amerika išlieka aukščiausią programinės įrangos piratavimo lygį turinčiais regionais (po 64 proc.), o pagal komercinę neteisėtai naudojamų kompiuterių programų vertę pirmauja Azijos-Ramiojo vandenyno regionas bei Europos Sąjunga (atitinkamai 18 mlrd. ir 13 mlrd. JAV dolerių).

Nors Lietuvoje neteisėtos kompiuterių programinės įrangos dalis praėjusiais metais buvo mažesnė nei Centrinės ir Rytų Europos šalių vidurkis (64 proc.), mūsų šalis gerokai nusileidžia tokioms šalims kaip Čekija (36 proc.), Vengrija (41 proc.) ar Slovakija (42 proc.).  

Neteisėtai naudojamos programinės įrangos vertė Lietuvoje praėjusiais metais taip pat buvo didžiausia, palyginus su kitomis Baltijos šalimis – Latvija (30 mln. JAV dolerių) ir Estija (23 mln. JAV dolerių).

  

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dar daugiau „Samsung“ įrenginių bus galima suderinti su „Galaxy Gear“

„Samsung Electronics“ pranešė apie operacinės sistemos „Android 4.3“ („Jelly Bean“) atnaujinimą, leidžiantį išmanųjį laikrodį „Galaxy Gear“ naudoti ne tik su „Galaxy Note 3“, bet ir su „Galaxy S4“, „Galaxy S 3“ bei „Galaxy Note 2“ išmaniaisiais telefonais. skaityti »

Mobilioji euro programėlė jau sulaukė daugiau nei 10 tūkstančių atsisiuntimų

Gyventojai valiutos keitimo vietų ieško bei kainas perskaičiuoja pasitelkę ir mobiliąsias programėles. skaityti »

„Microsoft“ išleido „Android“ sistemai skirtas programas „World“, „Exel“ ir „Power Point“

Kompanija „Microsoft“ internetinėje parduotuvėje „Google Play“ pateikė pirmines populiarių biuro programų „Word“, „Excel“ ir „Power Point“ sistemai „Android“ versijas skaityti »

Tobulinant „Windows 10“, į pagalbą pasitelkiami naudotojai

„Windows 10“ – pirmoji operacinė sistema pasaulyje, kurioje veikia kompanijos „Microsoft“ sukurtas atgalinio ryšio su naudotojais mechanizmas. skaityti »

Nuo sausio 1 d. bankroto administratorius įmonėms atrenka kompiuterinė programa

Nuo 2015 m. sausio 1 dienos bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių administratoriai atrenkami naudojantis kompiuterine programa. Programa užtikrins skaidrumą ir nešališkumą skiriant administratorių įmonei ir palengvins teismų darbą. skaityti »

„Microsoft“ kuria naują naršyklę

Korporacija „Microsoft“ kuria naują naršyklę. Darbinis jos pavadinimas „Spartan“. skaityti »

Keliaukime po Vilnių „išmaniai“

Nuo šiol Lietuvos gyventojai ir užsienio svečiai Vilniaus, Trakų bei Kernavės turistines traukos vietoves galės pažinti naudodamiesi mobiliąja programa išmaniesiems telefonams. skaityti »

Euras – jau ir mobiliosiose programėlėse

Geriau susipažinti su euru ir praktiniais jo įvedimo aspektais leis mobiliosios programėlės, pelniusios prizus Finansų ministerijos skelbtame konkurse „Mobilusis euro gidas“. skaityti »

Lietuvių sukurtas žaidimas – rekomenduojamų „Windows 8“ programų sąraše

Spalio mėnesio pabaigoje lietuvių studijos „Nordcurrent“ išleistas žaidimas „Happy Chef 2“ pateko į JAV vartotojams skirtos „Windows“ parduotuvės rekomenduojamų žaidimų sąrašą. skaityti »

10 naudingiausių mobiliųjų programėlių mokiniams ir mokytojams

Išmanieji telefonai, kompiuteriai ar planšetės tapo neatsiejamais šiandieninių vaikų gyvenimo palydovais. Technologijų pasaulio čiabuviais vadinamą jaunąją kartą vis sunkiau sudominti tradicinėmis mokymo priemonėmis – spalvoti ekranai mokinius masina labiau nei kreida ir lenta. skaityti »

Kūrybinių dirbtuvių „App Camp“ dalyviai pirmąkart kurs kultūros paveldo programėles

Skatindami programėlių kūrėjus papildyti kultūros rinką inovatyviais produktais, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto (VU KF) mokslininkai skelbia kultūros sekciją didžiausiose Baltijos ir Šiaurės Europos mobiliųjų programėlių dirbtuvėse „App Camp 2014“. skaityti »