Kaip filologai galėtų padėti informatikams?

Publikuota: 2017 m. rugsėjo 25 d. pirmadienis

2017 m. rugsėjo 29 d. Lietuvių kalbos institute vyks 24-oji tarptautinė mokslinė Jono Jablonskio konferencija „Skaitmeniniai kalbos ištekliai, jų plėtros kryptys ir panaudos galimybės“, atversianti kalbos kelio į informacinių technologijų pasaulį problemas ir ateitį. Konferencija kviečia drąsiai įsitraukti į diskusijas tiek įvairių sričių tyrėjus, tiek informacinių technologijų kūrėjus, tiek visus kalbos vartotojus, kuriems rūpi kitoks požiūris į kalbą, svarbi kalbos ateitis, plėtra ir sąsajų su informacinių technologijų pasauliu galimybės bei reikšmė skaitmeninėje rinkoje.

Robotai jau šneka lietuvių kalba

Šiandien, įsivyravus informacinių technologijų ir sumanių mechanizmų civilizacijai, kalba, kaip ir visa kita, privalėjo prisitaikyti ir tapti skaitmeninės erdvės dalimi. Tačiau, ko gero, kompiuterių civilizacija, kaip ir kažkada žmonių, be kalbos nebūtų suklestėjusi. Ir, ko gero, tik todėl, kad šiandien kompiuteriai ir žmonės susikalba, technologijų pasaulis vystosi toliau ir galima kalbėti apie plėtros galimybes ir iššūkius.

24-oji J. Jablonskio konferencija skiriama skaitmeniniams kalbos ištekliams neatsitiktinai. Kaip teigia konferencijos idėjos ir temos autorė, Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Rita Miliūnaitė, kalbos skaitmeninimo srityje jau iš tiesų yra nemažai nuveikta. 2015 metais buvo baigtas vienas lietuvių kalbos skaitmeninimo projektų etapas, kurio metu informacinių technologijų specialistų, lietuvių kalbos filologų ir inžinierių pajėgos sistemingai vykdė lietuvių kalba valdomų paslaugų kūrimo ir jų panaudojimo plėtros darbus. Sukurti produktai domina žmones, suinteresuotos organizacijos ieško būdų, kaip kalbos išteklius pritaikyti savo poreikiams, verslui ir technologijų pasauliui. Nepaisant to, lietuvių kalba, būdama nekomercine ir sudėtingos struktūros, keliaudama į skaitmeninį pasaulį susiduria su nemažai kliūčių. Tad šiuo metu jau yra pasiruošta naujam projektų etapui: esamų išteklių plėtrai, problemų sprendimui, naujų paslaugų kūrimui.

Kalbos lygybės problema skaitmeniniame amžiuje

Siekdami atskleisti požiūrį iš šalies į lietuvių kalbos skaitmeniniame pasaulyje problemas, konferencijos organizatoriai pakvietė dalyvauti ispanų mokslininką Rafaelį Riverrą. Europos Parlamento užsakymu R. Riverra, bendradarbiaudamas su kitais ispanų tyrėjais ir Europos kalbos technologijų bendruomene, parengė išsamią studiją „Kalbos lygybė skaitmeniniame amžiuje“, kuri vėliau Europos Parlamento nario, Nepriklausomybės akto signataro Algirdo Saudargo iniciatyva buvo papildyta „Gimtosios kalbos projektu“. Kalbos lygybės principu siekiama, kad kiekviena tauta su savo kalba būtų lygios, pavyzdžiui, kad informacinių technologijų pasaulyje visą informaciją galėtume pasiekti savo gimtąja kalba.

Konferencijos metu R. Riverra išsamiau kalbės apie rimtas kalbines kliūtis, kurios neleidžia Europos piliečiams ir įmonėms visapusiškai pasinaudoti integruotos Europos galimybėmis ir visa naudinga informacija. Kalbos barjerai ypač didelę įtaką daro ir tarptautinėms viešosioms paslaugoms, elektroninei prekybai, technologijų visose šalyse vystymuisi. Žinodamas, kad lietuvių kalba technologijų pasaulyje susiduria su kliūtimis, Europos Parlamento narys Algirdas Saudargas konferencijoje kvies kalbinę bendruomenę diskutuoti, kokiu mastu tauta turi pati parengti savo gimtosios kalbos išteklius ir technologijas, o ką galima įsigyti jau pagamintą kitų kalbų pagrindu.

Konferencijos metu taip pat bus ieškoma atsakymų ir į daugelį kitų klausimų.

Kaip turėtų elgtis lietuviai, kad neišnyktų daugiau kaip 7 milijardų rašančiųjų ir šnekančiųjų žmonių bei ateinančių išmaniųjų mašinų okeane? Kokios naujausios balso sinteze grįstos paslaugos puikiai naudojamos kasdien ir kokios galėtų atsirasti artimiausioje ateityje? Kokias numatoma sukurti naujas lietuvių šneka valdomas paslaugas mobiliajai elektroninei terpei – išmaniesiems mobiliesiems telefonams, planšetėms, išmaniesiems laikrodžiams, robotams? Kokie dar likę neišspręsti uždaviniai ir kaip filologai galėtų padėti informatikams juos spręsti? O ar jau girdėjote apie neuronines mašininio vertimo sistemas, kurios kartais verčia geriau už vidutinišką vertėją?

Mūsų dienų lūkesčiai ir Jonas Jablonskis

Jonas Jablonskis (1830–1903) – Lietuvos kalbininkas, norminęs literatūrinę lietuvių kalbą, nuveikęs daug reikšmingų darbų lietuvių kalbai, kūręs iki šiol tebevartojamus naujus žodžius. Jono Jablonskio vardu pavadinta mokslinė konferencija nuo 1993 m. rengiama kiekvieną rudenį.

Kaip teigia Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolantos Zabarskaitė, „dar nė vienais metais šios konferencijos tema nebuvo tokia šiuolaikiška, atliepianti naujausius informacinės visuomenės poreikius. Kartu, regis, konferencijos sumanymas – aptarti kalbų ir skaitmeninių technologijų sandūroje kylančias problemas, su kuriomis susiduriama plėtojant įvairių kalbų skaitmeninius išteklius – turėtų būti kiek atsijęs nuo paties Jono Jablonskio, prieš šimtmetį stovėjusio prie bendrinės lietuvių kalbos ištakų. Tačiau šio kalbininko siekis sukurti sistemišką, patikimą, patogią kalbos atmainą visai lietuviškai kalbančiai bendruomenei, išlaikant glaudų ryšį su gyvąja žmonių kalba, yra ir mūsų dienų lūkesčiai bei Jablonskio siekių ir darbų tęsinys. Šiandien šie darbai įgauna modernų skaitmeninį pavidalą ir atveria galimybes į lietuvių kalbą pažvelgti nauju žvilgsniu, ją toliau plėtoti ir atnaujinti.“

Susipažinti su išsamia konferencijos programa galite čia.

Konferenciją organizuoja Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centras ir Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos katedra.

Konferencijos vieta: Lietuvių kalbos institutas (P. Vileišio g 5, Vilnius)

Laikas: 2017 m. rugsėjo 29 d., pradžia 9 val.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Virtualiosios realybės „Laiko portalas“ pradėjo žygį per šalies bibliotekas

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Bibliotekos pažangai 2“ iniciatyva sukurtas virtualiosios realybės bibliotekų pristatymas „Laiko portalas“ jau pradėjo žygį per šalies viešąsias bibliotekas. skaityti »

VDU įamžins Leonido Donskio atminimą

Vasario 15 d. VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre bus įamžintas filosofo, profesoriaus Leonido Donskio atminimas, suteikiant jo vardą naujajai VDU socialinių ir humanitarinių mokslų bibliotekai. skaityti »

Tarptautinė konferencija-diskusija „Lietuva po 2020 m. be Europos pinigų – kokie iššūkiai laukia?“

Didėjant neapibrėžtumui pasaulyje, daugės ekonominių iššūkių, kurie neišvengiamai palies mažą ir atvirą Lietuvos ekonomiką. skaityti »

Vilniuje – jubiliejinė, dešimtoji Kontaktų mugė

Sausio 26-ąją Vilniuje jau dešimtąjį kartą vyks Finansų ministerijos organizuojama Europos Sąjungos (ES) fondų projektų Kontaktų mugė, kuri tradiciškai pritraukia daugiau nei 300 dalyvių. skaityti »

Jaunieji šachmatininkai sieks pagerinti Lietuvos rekordą

2017 m. sausio 26 d. 9 val. VGTU inžinerijos licėjaus (Antakalnio g. 120, Vilnius) 1-4 klasių moksleiviai ketina pagerinti Lietuvos rekordą – sužaisti didžiausiame šachmatų turnyre Lietuvoje. skaityti »

Į Vilnių atvyksta pasaulinio garso mokslo žvaigždės

Ryškiausios mokslo ir technologijų pasaulio asmenybės, savo sričių pionieriai ir didžiausių mokslinių proveržių autoriai kovo viduryje atvyksta į Vilniuje rengiamą tarptautinę konferenciją „Open Readings 2017“. skaityti »

Tarptautinė konferencija „Raštingumas skaitmeniniame amžiuje“

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius) vyks tarptautinė konferencija „Raštingumas skaitmeniniame amžiuje“. skaityti »

Prasidėjo Davoso Pasaulio ekonomikos forumas

Davose 47-ąjį kartą prasideda kasmetė Pasaulio ekonomikos forumo sesija. skaityti »

Kvietimas dalyvauti tarptautiniame tyrėjų mobilumo tyrime

Iki sausio 20 dienos akademinę bendruomenę, mokslo politiką formuojančias ir įgyvendinančias institucijas kviečiame dalyvauti tyrime apie Baltijos jūros regiono šalių tyrėjų mobilumą. skaityti »

Minime Laisvės gynėjų dienos 26-ąsias metines

Sausio 11–17 dienomis Seime organizuojamuose renginiuose 26-ąjį kartą minime Laisvės gynėjų dieną. skaityti »