Atidarytas Nacionalinis kibernetinio saugumo centras Vilniuje

Publikuota: 2016 m. liepos 12 d. antradienis

Liepos 12 d. Vilniuje oficialiai atidarytas Nacionalinio kibernetinio saugumo centras, kuris siekia užtikrinti centralizuotą kibernetinės erdvės apsaugą nacionaliniu mastu. „Besikeičianti saugumo situacija išryškina kibernetinės gynybos svarbą. Praktika rodo, kad kibernetinių atakų skaičius šalyje auga, o jų poveikis vis labiau gali įtakoti eilinių žmonių gyvenimą. Atidaromas Nacionalinis kibernetinio saugumo centras stiprina savo pajėgumus, glaudžiai bendradarbiauja ir teikia pagalbą kitoms viešojo ir privataus sektorių institucijomis,“ – sakė ceremonijoje dalyvavęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Pasak ceremonijoje dalyvavusio Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus, Nacionalinis kibernetinio saugumo centras atidaromas labai tinkamu laiku po NATO viršūnių susitikimo Varšuvoje, kuriame didelis dėmesys buvo skiriamas kibernetinio saugumo užtikrinimui. Aljanso valstybių vadovai kibernetinę erdvę pripažino atskira gynybos erdve, kaip žemė, jūra ar oras, o šalys narės įsipareigojo stiprinti savo kibernetinę gynybą ir sistemų atsparumą.

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos teritorijoje įsikūręs Nacionalinis kibernetinio saugumo centras įsteigtas kiek daugiau nei prieš vienerius metus, per tą laiką jau yra sukomplektuota apie 80 proc. personalo, įdiegta įranga ir sutvarkyta infrastruktūra.

Pasak ministro J. Oleko, nuo įsteigimo pradžios centro specialistai nuveikė tikrai daug stiprinant Lietuvos institucijų kibernetinį saugumą ir teikė patarimus vartotojams, kurie turi patys tvarkyti savo kibernetines sistemas.

Centro specialistai dažniausiai pirmieji pastebi, kad yra atakuojamos šalies institucijos ir pirmieji apie tai jas informuoja, padeda suvaldyti kibernetinį incidentą ir sukoordinuoti įvairių institucijų veiksmus.

„Kibernetinių incidentų, kuriuos stebi centro specialistai, įvyksta visuose tinkluose ir sistemose, o jų skaičius kasmet didėja apie 20 procentų. Atidaromo centro specialistai jau yra pasirengę apsaugoti ir ginti tinklus ir sistemas nuo kibernetinių atakų bet kuriuo paros metu,“ – sakė  Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovas Rimtautas Černiauskas.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras savo kompetencijos ribose drauge su valstybės įstaigomis ir organizacijomis bei kitais ūkio subjektais sprendžia valstybės informacinių išteklių ir ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros kibernetinio saugumo klausimus.

Atidarymo renginyje taip pat dalyvavo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas, Krašto apsaugos, Vidaus reikalų ir Susisiekimo ministerijų vadovybė, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos ir Lenkijos ambasadų atstovai, kiti svečiai.

2015 m. sausio 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos Kibernetinio saugumo įstatymas šalyje suformavo teisinį pagrindą ir įtvirtino valią bendromis pastangomis ginti Lietuvos kibernetinę erdvę. Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybai prie Krašto apsaugos ministerijos yra pavesta vykdyti minėtame įstatyme nurodyto Nacionalinio kibernetinio saugumo centro funkcijas.

Kibernetiniam saugumui Lietuva skiria daug dėmesio – šiais metais patvirtintas Nacionalinis kibernetinių incidentų valdymo planas, organizaciniai – techniniai kibernetinio saugumo reikalavimai ir kiti kibernetinę saugą reglamentuojantys teisės aktai, kuriuos privalės įgyvendinti kiekviena viešojo sektoriaus institucija.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Premjeras sveikina LEU rektorių jubiliejinio gimtadienio proga

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius Vyriausybės vardu sveikina Lietuvos edukologijos universiteto rektorių Algirdą Gaižutį 75 metų jubiliejaus proga, pažymėdamas jo aktyvią ir kūrybingą mokslinę veiklą, reikšmingus darbus, svarbius Lietuvos valstybei, mokslui, švietimui ir... skaityti »

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »