CERT-LT įspėja – per šventes būkite itin atsargūs!

Publikuota: 2015 m. gruodžio 17 d. ketvirtadienis

Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT įspėja vartotojus, kad šventiniu laikotarpiu padaugėja kibernetinių incidentų. CERT-LT atkreipia naudotojų dėmesį - atsargiai vertinkite gautus el. pranešimus, susijusius su finansais, asmeniniais duomenimis ir kita ypatinga informacija. Neatidarinėkite įtartinų rinkmenų ir įtartinų nuorodų.

Šiuo metu padaugėja sukčiavimo atvejų elektroninėje erdvėje, pvz., sukuriamos netikros el. parduotuvės, siunčiami apgaulingi el. laiškai, kurių tikslas – išvilioti elektroninės bankininkystės ir kitus asmeninius duomenis. Švenčių laikotarpiu ypač padidėja brukalų skaičius, o su jais platinami virusai. CERT-LT atlikta brukalų analizė rodo, kad 8 iš 10 brukalų platino „ransomware“ tipo virusą, kurį suaktyvinus, užšifruojami kompiuteryje esantys failai.

Dažniausi apkrėstų el. laiškų požymiai yra tokie:

  • Laiškai parašyti anglų kalba, bet gali būti ir netaisyklinga lietuvių kalba.
  • Antraštėje galima matyti frazes „Transfer“, „Tax Invoice“, „Invoice“, „Scanned image“.
  • Tokie laiškai gali atrodyti kaip „sveikinimai“, raginimai pasižiūrėti „kalėdines nuotraukas“ ar „kalėdines skaidres“.
  • Pridėta neva DOC („Microsoft Word“),  XLS („Microsoft Excel“), PDF ar ZIP rinkmena, kuri iš tiesų yra rinkmena su kenkimo kodu.
  • Siuntėjas ‒ neva užsienio įmonė, bet gali būti ir jums žinomas įmonės el. pašto adresas (siuntėjo adresą galima suklastoti).

CERT-LT rekomenduoja:

  • itin įtariai žiūrėti į laiškus, gautus iš nepažįstamų šaltinių;
  • nespausti ant įtartinų nuorodų (nesvarbu, kaip jos gautos: elektroniniu paštu, „Skype“, „Facebook” ar iš kitų šaltinių);
  • net gavus laišką iš to paties domeno (kitaip tariant, iš jūsų pačių įmonės), neskubėti atidarinėti priedų, pvz., jeigu jūsų el. pašto adresas – morta@imone.lt, jūs galite gauti laišką neva iš tomas@imone.lt (iš tiesų siuntėjas yra suklastotas);
  • gavus įtartinus laiškus, kviečiame pranešti apie tai CERT-LT adresu https://www.cert.lt/pranesti.html. 

Jei manote, kad laišką gavote iš patikimo šaltinio, bet vis tiek norėtumėte patikrinti laiško priedus, pasinaudokite nemokamu rinkmenų tikrintuvu (pvz., www.virustotal.com). Atkreipiame dėmesį, kad antivirusinės programos negali užtikrinti visų žalingų kodų atpažinimą, ir neretai naujas žalingas kodas įtraukiamas į  antivirusinių programų duombazes po 1-2 dienų.

 

Šaltinis: rrt.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »