Elektroninio pašto brukalai: šiukšlintojai migruoja į besivystančias šalis

Publikuota: 2012 m. gegužės 22 d. antradienis

„Kaspersky Lab" apibendrino elektroninių brukalų siuntėjų veiklą 2012 metų I ketvirtį. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius elektroninio pašto šlamšto dalis sumažėjo 3 proc. ir vidutiniškai sudarė 76,6 proc.

Pirmąjį šių metų ketvirtį buvo nemažai švenčių. Tuo pasinaudojo ir elektroninio pašto brukalų siuntėjai, savaip „paminėję" Šv. Valentino dieną, Užgavėnes, Kovo 8-ąją, mūsų šalyje populiarėjančią Šv. Patriko dieną bei Šv. Velykas. „Šventiniai" brukalai daugiausiai buvo skiriami vaistų reklamai, pasiūlymams pirkti padirbtų brangių prekių arba tiesiog gėlių.

Šlamšto platintojai atkreipė dėmesį ir į šio periodo politinius įvykius. Dauguma tam skirtų brukalų buvo labai artimi ekstremistų politikai. Buvo sumanyta ir kitokių brukalų variantų, pateikiančių nemalonių siurprizų. Pavyzdžiui, kai kuriuose laiškuose buvo siūloma susipažinti su mitingų organizavimo taisyklėmis. Smalsuoliui atidarius prie laiško prikabintą „doc" tipo bylą, kompiuteryje buvo įdiegiama virusinė programa, sugadinanti „Windows" operacinę sistemą.

Ir brukalų siuntėjai, ir sukčiai darosi neapsakomai išmoningi. Ypatingai reikia atkreipti dėmesį į elektroninio pašto laiškus, kuriuos neva siunčia programišių grupė „Anonymous". Programišių stiliumi parašytame laiške apsišaukėliai siūlo protestuoti prieš įvairių valstybių vyriausybių veiklą. Tokio laiško gavėjui tereikia nusiųsti nurodytu adresu savo vardą, šalies pavadinimą ir mobiliojo telefono numerį. Veiksmai gali atrodyti visiškai saugūs, tačiau reikia nepamiršti, kad piktavaliai šiuos duomenis gali panaudoti savo tikslų įgyvendinimui. Pavyzdžiui, nežinant abonentui užsakyti mokamas mobiliojo telefono paslaugas.

Vertinant geografiškai, brukalų siuntėjai iš Azijos (+3,83 proc.) bei Lotynų Amerikos (+2,66 proc.) ir toliau didino siunčiamų laiškų kiekį pasauliniame duomenų sraute. Šiek tiek mažiau augo šlamšto srautai iš Artimųjų Rytų valstybių (+1,09 proc.) ir Afrikos (+0,67 proc.). Pastebimai sumažėjo Vakarų (-4,25 proc.) ir Rytų Europos (-4,09 proc.) kenkėjiškų duomenų srautai. Tradiciškai trys brukalų lyderiai lieka tie patys – Indija, Indonezija ir Brazilija.

„Uždarant automatizuotus kenkėjiškų duomenų srautų serverius, brukalų kiekis žymiai sumažėja, tačiau, kaip rodo praktika, vien šių priemonių kovojant su elektroninio pašto teršėjais neužtenka. Tokių serverių tinklų išjungimas dažniausiai keičia brukalų šaltinių geografiją, – komentuoja „Kaspersky Lab" turinio analitikų skyriaus vadovė Darja Gudkova. – Vis dar lieka didelis kiekis kenkėjiškų priedų brukaluose. Pavojų kelia ne tik elektroninio pašto laiškuose esantys priedai, tačiau ir nuorodos į kenkėjiškus tinklalapius, kuriuose talpinamos pavojingos programos, automatiškai įvykdomos atidarius tokį tinklalapį. Kenkėjiškos programos gali būti padarytos taip, kad pavojinga atverti net patį elektroninio pašto laišką. Todėl vartotojai turėtų kuo dažniau atnaujinti antivirusines programas ir ištrinti kenkėjiškus laiškus jų neatidarę."

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“ (1)

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gamarue“. skaityti »

Programišiai pergudravo „Google Play“ apsaugos mechanizmus (2)

Aptikta kenkėjiška programa, galinti apeiti programėlių parduotuvės „Google Play“ apsaugos mechanizmus. skaityti »

Sukčiai savo kėslams pasitelkė SEO optimizavimą

Sukčiai pasinaudodami SEO internete platina modifikuotą „Windows Movie Maker“ versiją. skaityti »

Helsinkyje aptarta Lietuvos iniciatyva stiprinti kibernetinės gynybos sritį Europos Sąjungoje

LR Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza susitikime su Suomijos gynybos ministerijos nuolatiniu sekretoriumi Jukka Juusti aptarė Lietuvos ir Suomijos bendradarbiavimą kibernetinės gynybos srityje, skaityti »

Paskelbta apie grėsmę „Wi-Fi“ tinklams: ką reikia žinoti ir kaip apsisaugoti

Spalio 16 dieną belgų mokslininkas Maty Vanhoefas viešai paskelbė apie belaidžio ryšio (angl. Wi-Fi) saugumo spragą, pavadinimu KRACK (angl. Key Reinstallation AttaCK). Ši WPA2 duomenų šifravimo protokolo apsaugos spraga yra visuose apsaugotuose „Wi-Fi“ tinkluose bei juos naudojančiuose įrenginiuose. skaityti »

Mokslininkai pasiūlė Žemę uždengti milžinišku skydu

Mūsų Visatoje yra daugybė pavojų, nuo kurių žmonija turi išmokti apsisaugoti. Nuolat kalbama apie būtinybę išmokti nukreipti asteroidus, tačiau ir be jų galime sulaukti didžiulės grėsmės iš kosmoso. skaityti »

Saugumo ekspertai iš viso pasaulio kviečiami įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę

„Kaspersky Lab“ paskelbė tarptautinį saugumo konkursą „Capture the Flag“, kurio dalyviams suteikiama galimybė įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę. skaityti »

15 komandų treniruojasi suvaldyti kibernetinius incidentus pratybose „Kibernetinis skydas 2017“

Šių metų spalio 2–4 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose įsikūrusios 15 kibernetinio saugumo specialistų komandų treniruojasi atremti ir suvaldyti kibernetinius incidentus. skaityti »

Lietuvos bankas įspėja apie neteisėtus ir rizikingus investavimo pasiūlymus

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių skundžiasi nukentėję nuo neteisėtai ir nelegaliai veikiančių investavimo bendrovių. skaityti »

Pirštų atspaudų nuskaitymas – tik gavus sutikimą

Technologijoms sparčiai žengiant į priekį ir populiarėjant tapatybės nustatymui pagal pirštų atspaudus, teisininkai pataria atkreipti ypatingą dėmesį į asmens duomenų apsaugą. skaityti »