Per dvejus metus žala dėl nelicencijuotos programinės įrangos naudojimo išaugo beveik tris kartus

Publikuota: 2016 m. birželio 8 d. trečiadienis

Lietuvoje naujų bylų dėl nelicencijuotos programinės įrangos naudojimo pastaruoju metu fiksuojama vis daugiau. Kaip rodo programinės įrangos kūrėjus vienijančio „BSA l The Software Alliance“ (BSA) atstovų duomenys, vien per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos teisėsaugos institucijos pradėjo 7 naujas bylas dėl nelicencijuotos BSA narių programinės įrangos naudojimo bendrovių veikloje, kai per visus praėjusius metais toks bylų skaičius siekė 13. Dažniausiai į teisėsaugos akiratį pakliūna kūrybos ir projektavimo srityse veikiančios bendrovės.

Pernai, palyginti su 2014 m., vidutinė žala dėl nelicencijuotos programinės įrangos naudojimo išaugo beveik 3 kartus. Manoma, kad ši tendencija išliks ir šiais metais. Pastarasis BSA tyrimas atskleidė, kad 51 proc. Lietuvos kompiuteriuose įdiegtos programinės įrangos yra netinkamai licencijuota. Tai 2 proc. punktais mažiau nei 2013 metais.

Pasak jos, vertinant 2015 m. duomenis, pastebima, kad nereta Lietuvos bendrovė linkusi taupyti specializuotai programinei įrangai, o pagrindiniu motyvu naudoti licencijuotą programinę įrangą laiko teisines rizikas: „Pastebime, kad Lietuvos įmonės kur kas labiau baiminasi pakliūti į teisėsaugos akiratį, nei susidurti su kibernetinėmis grėsmėmis naudodami nelicencijuotas programas. Moksliniai tyrimai rodo, kad dažnai nelicencijuota programinė įranga būna apkrėsta kenkėjiškomis programomis, todėl nelicencijuotų programų naudojimas gali iš pagrindų pakenkti visai bendrovės veiklai kur kas labiau nei teisinės atsakomybės taikymas įmonės vadovams ir pačiai įmonei“.

Pastaruosius keletą metų dažniausiai nelicencijuotos programinės įrangos naudojimo atvejų fiksuota bendrovėse, kurių veikla susijusi su kūryba, projektavimu ir kurioms reikia specializuotos programinės įrangos: architektūros, pastatų statybos, nekilnojamojo turto, rinkodaros ir dizaino paslaugas teikiančiose įmonėse. Lietuvoje praėjusiais metais šios bendrovės, kartu su geodezijos ir žemėtvarkos bendrovėmis, iš viso BSA narėms sumokėjo 108 tūkst. eurų žalos kompensacijų už nelicencijuotos programinės įrangos naudojimą. Lyginant su 2012 m. duomenimis, žalos kompensacijų dydis išaugo dvigubai ir kasmet didėja apie 10 procentų.

Kaip teigia „Microsoft Lietuva“ vadovas Ainis Kavaliauskas, įmonės, naudodamos nelicencijuotą programinę įrangą, susiduria su kaip niekad dideliu skaičiumi grėsmių: „Vengimas įsigyti programinę įrangą kelia ne tik juridines, technologines grėsmes, o ir viso verslo tęstinumo klausimą. Technologinių pavojų ir įvairių kenkėjiškų sprendimų tik daugėja, o nelicencijuota programinė įranga tampa pagrindiniu jų platinimo kanalu. Išsipildžius nepalankiems scenarijams, bendrovės saugomi duomenys apie savo veiklą, klientus ir partnerius patenka į netinkamas rankas, kurios gali padaryti labai didelę žalą. Kitaip tariant, bendrovės rizikuoja savo verslo tęstinumu dėl gana neryškaus išlaidų sumažinimo.“

Iš viso, per praėjusius metus buvo užfiksuoti 13 BSA narių nelicencijuotos programinės įrangos naudojimo atvejų ir tai yra mažiausias rodiklis per pastaruosius ketverius metus. Daugiausia BSA narių teisių pažeidimų užfiksuota 2013 m. (25), tačiau jie buvo smulkesni, o kompensacijos už žalą sudarė – 66 tūkst. eurų.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“ (1)

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gamarue“. skaityti »

Programišiai pergudravo „Google Play“ apsaugos mechanizmus (2)

Aptikta kenkėjiška programa, galinti apeiti programėlių parduotuvės „Google Play“ apsaugos mechanizmus. skaityti »

Sukčiai savo kėslams pasitelkė SEO optimizavimą

Sukčiai pasinaudodami SEO internete platina modifikuotą „Windows Movie Maker“ versiją. skaityti »

Helsinkyje aptarta Lietuvos iniciatyva stiprinti kibernetinės gynybos sritį Europos Sąjungoje

LR Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza susitikime su Suomijos gynybos ministerijos nuolatiniu sekretoriumi Jukka Juusti aptarė Lietuvos ir Suomijos bendradarbiavimą kibernetinės gynybos srityje, skaityti »

Paskelbta apie grėsmę „Wi-Fi“ tinklams: ką reikia žinoti ir kaip apsisaugoti

Spalio 16 dieną belgų mokslininkas Maty Vanhoefas viešai paskelbė apie belaidžio ryšio (angl. Wi-Fi) saugumo spragą, pavadinimu KRACK (angl. Key Reinstallation AttaCK). Ši WPA2 duomenų šifravimo protokolo apsaugos spraga yra visuose apsaugotuose „Wi-Fi“ tinkluose bei juos naudojančiuose įrenginiuose. skaityti »

Mokslininkai pasiūlė Žemę uždengti milžinišku skydu

Mūsų Visatoje yra daugybė pavojų, nuo kurių žmonija turi išmokti apsisaugoti. Nuolat kalbama apie būtinybę išmokti nukreipti asteroidus, tačiau ir be jų galime sulaukti didžiulės grėsmės iš kosmoso. skaityti »

Saugumo ekspertai iš viso pasaulio kviečiami įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę

„Kaspersky Lab“ paskelbė tarptautinį saugumo konkursą „Capture the Flag“, kurio dalyviams suteikiama galimybė įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę. skaityti »

15 komandų treniruojasi suvaldyti kibernetinius incidentus pratybose „Kibernetinis skydas 2017“

Šių metų spalio 2–4 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose įsikūrusios 15 kibernetinio saugumo specialistų komandų treniruojasi atremti ir suvaldyti kibernetinius incidentus. skaityti »

Lietuvos bankas įspėja apie neteisėtus ir rizikingus investavimo pasiūlymus

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių skundžiasi nukentėję nuo neteisėtai ir nelegaliai veikiančių investavimo bendrovių. skaityti »

Pirštų atspaudų nuskaitymas – tik gavus sutikimą

Technologijoms sparčiai žengiant į priekį ir populiarėjant tapatybės nustatymui pagal pirštų atspaudus, teisininkai pataria atkreipti ypatingą dėmesį į asmens duomenų apsaugą. skaityti »