Svarbiausias programišių taikinys 2013 m. – išmaniųjų įrenginių savininkai

Publikuota: 2012 m. gruodžio 17 d. pirmadienis

Pasaulinė saugumo sprendimų kūrėja ESET prognozuoja, jog 2013 m. kibernetinių nusikaltėlių dėmesys bus nukreiptas į išmaniųjų įrenginių – telefonų, planšetinių kompiuterių – vartotojus. Šiais metais platesnį mąstą įgaus ir fiktyvių interneto svetainių kūrimas, informacijos nutekinimas iš duomenų saugyklų „debesyje“ bei jau kelis metus tolygiai augantys kompiuterių įtraukimo į „botnet“ tinklus atvejai, kai užkrėstas kompiuteris naudojamas atakoms prieš kitus vartotojus.

„Kibernetiniai nusikaltėliai savo „verslo“ modelį plėtoja labai pragmatiškai – laiką ir resursus investuoja tik į laiko patikrintas, daug vartotojų turinčias technologijų sritis. Jei prieš metus, kelis kalbėjome apie pavienes atakas prieš išmaniųjų įrenginių vartotojus, kitais metais galime tikėtis tikro tokių atakų antplūdžio“, – sakė Tomas Parnarauskas, ESET saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „NOD Baltic“ vadovas.

T. Parnarausko teigimu, prognozuojamas grėsmių antplūdis bus nutaikytas į įrenginius su „Android“ operacine sistema, mat ji telefonams tapo tokia pat tradicinė, kaip ir kompiuteriams „Windows“. Įrenginių su „Android“ populiarumas tarp programišių tiesiogiai siejamas su jų vartojimo augimu – vien per šiuos metus, IDC tyrimų bendrovės duomenimis, šios operacinės sistemos pardavimai augo rekordinius 145 proc. lyginant su 2011 m.

Dar viena ir labiausiai masinanti priežastis taikytis į išmaniuosius įrenginius – augantis besijungiančiųjų prie bankinių paslaugų skaičius, kuris, prognozuojama, 2013 m. pasieks 530 mln. vartotojų. Palyginimui, 2011 m. bankininkystės paslaugomis išmaniuoju įrenginiu naudojosi 300 mln. vartotojų visame pasaulyje.

2012 m. ESET duomenimis, buvo aptiktos 56 skirtingos kenkėjų šeimos, skirtos mobiliesiems įrenginiams su „Android“ operacine sistema – kitais metais jos augs ir sudėtingės, tai reiškia, jog turės daugiau modifikacijų ir plėsis sparčiau. Pagrindinės laukiamos grėsmės pagal kategorijas: informacijos vagystės (šnipinėjimo programos), kenkėjiškų SMS žinučių platinimas ir įtraukimas į „botnet“ tinklus, kurie leis diegti kenksmingus kodus, vogti duomenis, keisti tam tikrus įrenginių parametrus.

2013 m. programišiai ir toliau intensyviai kurs fiktyvias svetaines, kurios platina kenkėjus. Įdomu tai, jog vis sparčiau keičiasi kenkėjiškų programų platinimo būdai – iki šiol aktyviai naudotas nešiojamas duomenų saugyklas, kad ir USB raktus, keičia interneto serveriai. Tokie užkrėsti serveriai tarnauja ne tik kenkėjiškų programų skleidimui, bet ir pavogtų duomenų saugojimui, mat sunkiau aptinkami kompiuterių saugumo programų, kurios gali aptikti ir sunaikinti kenkėjišką programą.

Šiais metais didžiausią grėsmę kėlę ir globaliu mastu veikę „botnet“ tinklai nesitrauks iš pavojingiausių grėsmių trejetuko ir 2013 m. „Botnet“ arba zombiais vadinami tinklai įtraukia užkrėstus kompiuterius ir valdydami juos nuotoliniu būdu panaudoja kaip tarpininkus neteisėtai veiklai, pavyzdžiui duomenų šnipinėjimui ir vagystėms. Saugumo ekspertų teigimu, didžiausią grėsmę kels „Dorkbot“ kirminas, kuris geba kurti įvairias savo modifikacijas, įtraukiančias kompiuterius į „botnet“ tinklus.

Kitais metais daugės su duomenų saugyklomis internete susijusių saugumo incidentų skaičius. Ši sritis labai glaudžiai susijusi su išmaniųjų įrenginių vartojimu, kuris skatina poreikį saugoti duomenis „debesyje“. Įvairios saugojimo programos suteikia patogią ir lengvai prieinamą saugyklą praktiškai visiems įrenginio su interneto prieiga. Tuo naudojasi kibernetiniai nusikaltėliai, besitaikantys ne tik rasti prieigą prie nesaugomų duomenų, bet ir juos perimti „pakeliui“ iš įrenginio į saugyklą. Tokias atakas patyrė „Dropbox“, „LinkedIn“, „Yahoo!“, apie įsilaužimą į duomenų sistemas patvirtino ir kreditinių kortelių kompanijos „Visa“ ir „MasterCard“. Šis incidentas paveikė per 56 tūkst. sąskaitų abiejuose kompanijose, iš kurių 876  buvo panaudotos darant kitus sukčiavimus.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Kriptovaliutą kasantis kenkėjas naudojasi „Microsoft“ saugumo spraga

Nustatytas naujas kenkėjas, kuris pasinaudodamas užkrėstais „Windows“ interneto serveriais kasa virtualią valiutą „Monero“. skaityti »

Pavojingas bankininkystės trojanas vėl siaučia „Google Play“

Šių metų pradžioje aptiktas pavojingas „Android“ bankininkystės trojanas „BankBot“ sugrįžo į „Google Play“ su naujomis kenksmingomis funkcijomis. skaityti »

Interneto paslaugų tiekėjai galėjo dalyvauti šnipinėjimo kampanijose

Paaiškėjo, kad vartotojų šnipinėjimo kampanijose buvo naudojama naujausia gerai žinomos šnipinėjimo programos „FinFisher“, dar vadinamos „FinSpy“, versija. skaityti »

Programišiai „kasė“ virtualią valiutą rusiškose svetainėse

Virtualios valiutos kelia susidomėjimą ne tik siekiantiems užsidirbti vartotojams, bet ir kibernetiniams nusikaltėliams. skaityti »

Lietuva ES valstybėms siūlo kurti karinį Šengeną ir glaudžiau bendradarbiauti kibernetinės gynybos srityje

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis rugsėjo 6-7 dienomis dalyvavo Taline vykusiame Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikime, kuriame aptarė naująsias ES gynybos iniciatyvas ir praktinius bendradarbiavimo projektus. skaityti »

Piktavaliai pasinaudojo „Facebook“ reklamai platinti

Užpuolikai pasinaudojo „Facebook“ keitimosi žinutėmis programa ir socialine inžinerija kenkėjiškai „JavaScript“ programai platinti skaityti »

Kas skatina kibernetinių nusikaltimų augimą?

Europolo duomenimis, globalus kibernetinių nusikaltimų poveikis šiuo metu yra vertinamas 3 trilijonais JAV dolerių ir viršija pasaulinę narkotikų rinką. skaityti »

Sukčiai pasipelnė iš „WannaCry“ epidemijos

2017 m. antrąjį ketvirtį kibernetiniai nusikaltėliai įsitraukė į šlamštalaiškių platinimą, bandydami pasinaudoti visuomenės baime dėl „WannaCry“ išpirkos reikalaujančių virusų epidemijos gegužę. skaityti »

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mokymų projekto vadovė. skaityti »

Torentų keliami pavojai nuo piratavimo dar neatgrasė

Nepaisant didelio populiarumo tarp vartotojų, torentai išlieka vienu rizikingiausių veiklų internete. skaityti »