Svarbiausias programišių taikinys 2013 m. – išmaniųjų įrenginių savininkai

Publikuota: 2012 m. gruodžio 17 d. pirmadienis

Pasaulinė saugumo sprendimų kūrėja ESET prognozuoja, jog 2013 m. kibernetinių nusikaltėlių dėmesys bus nukreiptas į išmaniųjų įrenginių – telefonų, planšetinių kompiuterių – vartotojus. Šiais metais platesnį mąstą įgaus ir fiktyvių interneto svetainių kūrimas, informacijos nutekinimas iš duomenų saugyklų „debesyje“ bei jau kelis metus tolygiai augantys kompiuterių įtraukimo į „botnet“ tinklus atvejai, kai užkrėstas kompiuteris naudojamas atakoms prieš kitus vartotojus.

„Kibernetiniai nusikaltėliai savo „verslo“ modelį plėtoja labai pragmatiškai – laiką ir resursus investuoja tik į laiko patikrintas, daug vartotojų turinčias technologijų sritis. Jei prieš metus, kelis kalbėjome apie pavienes atakas prieš išmaniųjų įrenginių vartotojus, kitais metais galime tikėtis tikro tokių atakų antplūdžio“, – sakė Tomas Parnarauskas, ESET saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „NOD Baltic“ vadovas.

T. Parnarausko teigimu, prognozuojamas grėsmių antplūdis bus nutaikytas į įrenginius su „Android“ operacine sistema, mat ji telefonams tapo tokia pat tradicinė, kaip ir kompiuteriams „Windows“. Įrenginių su „Android“ populiarumas tarp programišių tiesiogiai siejamas su jų vartojimo augimu – vien per šiuos metus, IDC tyrimų bendrovės duomenimis, šios operacinės sistemos pardavimai augo rekordinius 145 proc. lyginant su 2011 m.

Dar viena ir labiausiai masinanti priežastis taikytis į išmaniuosius įrenginius – augantis besijungiančiųjų prie bankinių paslaugų skaičius, kuris, prognozuojama, 2013 m. pasieks 530 mln. vartotojų. Palyginimui, 2011 m. bankininkystės paslaugomis išmaniuoju įrenginiu naudojosi 300 mln. vartotojų visame pasaulyje.

2012 m. ESET duomenimis, buvo aptiktos 56 skirtingos kenkėjų šeimos, skirtos mobiliesiems įrenginiams su „Android“ operacine sistema – kitais metais jos augs ir sudėtingės, tai reiškia, jog turės daugiau modifikacijų ir plėsis sparčiau. Pagrindinės laukiamos grėsmės pagal kategorijas: informacijos vagystės (šnipinėjimo programos), kenkėjiškų SMS žinučių platinimas ir įtraukimas į „botnet“ tinklus, kurie leis diegti kenksmingus kodus, vogti duomenis, keisti tam tikrus įrenginių parametrus.

2013 m. programišiai ir toliau intensyviai kurs fiktyvias svetaines, kurios platina kenkėjus. Įdomu tai, jog vis sparčiau keičiasi kenkėjiškų programų platinimo būdai – iki šiol aktyviai naudotas nešiojamas duomenų saugyklas, kad ir USB raktus, keičia interneto serveriai. Tokie užkrėsti serveriai tarnauja ne tik kenkėjiškų programų skleidimui, bet ir pavogtų duomenų saugojimui, mat sunkiau aptinkami kompiuterių saugumo programų, kurios gali aptikti ir sunaikinti kenkėjišką programą.

Šiais metais didžiausią grėsmę kėlę ir globaliu mastu veikę „botnet“ tinklai nesitrauks iš pavojingiausių grėsmių trejetuko ir 2013 m. „Botnet“ arba zombiais vadinami tinklai įtraukia užkrėstus kompiuterius ir valdydami juos nuotoliniu būdu panaudoja kaip tarpininkus neteisėtai veiklai, pavyzdžiui duomenų šnipinėjimui ir vagystėms. Saugumo ekspertų teigimu, didžiausią grėsmę kels „Dorkbot“ kirminas, kuris geba kurti įvairias savo modifikacijas, įtraukiančias kompiuterius į „botnet“ tinklus.

Kitais metais daugės su duomenų saugyklomis internete susijusių saugumo incidentų skaičius. Ši sritis labai glaudžiai susijusi su išmaniųjų įrenginių vartojimu, kuris skatina poreikį saugoti duomenis „debesyje“. Įvairios saugojimo programos suteikia patogią ir lengvai prieinamą saugyklą praktiškai visiems įrenginio su interneto prieiga. Tuo naudojasi kibernetiniai nusikaltėliai, besitaikantys ne tik rasti prieigą prie nesaugomų duomenų, bet ir juos perimti „pakeliui“ iš įrenginio į saugyklą. Tokias atakas patyrė „Dropbox“, „LinkedIn“, „Yahoo!“, apie įsilaužimą į duomenų sistemas patvirtino ir kreditinių kortelių kompanijos „Visa“ ir „MasterCard“. Šis incidentas paveikė per 56 tūkst. sąskaitų abiejuose kompanijose, iš kurių 876  buvo panaudotos darant kitus sukčiavimus.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Nustatyti du nauji išpirkos reikalaujantys kenkėjai

Panašu, kad saugumo ekspertų prognozės 2017-iesiems metams pradeda pildytis – išpirkos reikalaujančių kenkėjų armiją papildė dar dvi naujos kenksmingos programos „Spora“ ir „Marlboro“. skaityti »

2016 m. ketvirtąjį ketvirtį finansinių kenkėjiškų programų aukų skaičius padidėjo 22,49 proc.

2016 m. ketvirtąjį ketvirtį naudotojų, kurie susidūrė su pinigus ar vertingą finansinę informaciją vagiančiomis kenkėjiškomis programomis, skaičius pasiekė 319 tūkst., tai 22,49 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2015 m. skaityti »

Per 2016 metus RRT gavo 842 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2016 m. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija gavo 842 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete. skaityti »

Populiariausi 2016-ųjų slaptažodžiai

Retas žmogus sugeba įsiminti 10 unikalių slaptažodžių, todėl dažniausiai renkasi lengvai prisimenamų ženklų rinkinį. skaityti »

Prastas slaptažodis – kaip paliktos atviros durys

Viso pasaulio interneto naudotojai dar turi išmokti naudotis slaptažodžiais skaityti »

Nauja apgaulė „WhatsApp“ – siūlo nemokamą internetą be „Wi-Fi“

Saugumo ekspertai perspėja, kad pastaruoju metu daugėja sukčiavimo atvejų populiarioje susirašinėjimo programėlėje „WhatsApp“. skaityti »

Daiktų interneto keliamų pavojų leis išvengti tam tikros taisyklės

Vienu iš didžiausių kibernetinių grėsmių sulauksiančių taikinių šiais metais saugumo ekspertai nurodė sparčiai populiarėjančius daiktų interneto įrenginius. skaityti »

Nustatytas naujas kenkėjo „KillDisk“ variantas, šifruojantis „Linux“ įrenginius

Nustatytas naujas kenkėjo „KillDisk“ variantas, siejamas su pagarsėjusia programišių grupuote „BlackEnergy“, kuri 2015 m. pabaigoje rengė išpuolius prieš Ukrainos žiniasklaidos organizacijas ir elektros energiją tiekiančias įmones. skaityti »

Keturios įmonės iš dešimties nežino, kaip apsisaugoti nuo „DDoS“

„Kaspersky Lab“ atliktas tyrimas nustatė, kad verslo įmonės nėra pasirengusios apsisaugoti nuo „DDoS“ išpuolių. skaityti »

CERT-LT įspėja apie suklastotus elektroninius pranešimus

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) įspėja, kad pastaruoju metu itin padaugėjo suklastotų elektroninių pranešimų (angl. phishing). skaityti »