Trečdalis Lietuvos vartotojų duomenis apsaugo primityviais slaptažodžiais

Publikuota: 2012 m. spalio 23 d. antradienis

Kenkėjo parinktas arba pavogtas slaptažodis gali tapti raktu į visą vartotojo informaciją: nuo asmeninių nuotraukų iki kreditinės kortelės numerio. Dėl šios priežasties rekomenduojama kurti sudėtingus slaptažodžius naudojantis paslaugomis realiuoju laiku. Visiškai nepatartina naudotis tuo pačiu slaptažodžiu skirtingoms paslaugoms. Kitaip vartotojas gali prarasti ne tik svarbius duomenis, bet ir dalelę savo „skaitmeninės“ asmenybės – pavyzdžiui, kartu su prieiga prie socialinio tinklo puslapio.

Kaspersky Lab“ užsakymu bendrovės „A.W.Olsen & Partners“ atliktos Baltijos šalių vartotojų apklausos duomenimis, vartotojai dar nesuvokė paprastų slaptažodžių naudojimo pavojaus: Lietuvoje 27 proc. apklaustųjų duomenys, galima sakyti, neapsaugoti.

Kaip paaiškėjo per apklausą, labai dažnai naudojami visiškai neapsaugoti slaptažodžiai, kuriuos lengva pritaikyti be specialių metodikų. Tai gimimo data (3 proc.), vartotojo vardas arba pavardė (7 proc.) arba augintinio vardas (4 proc.) – šią ir panašią informaciją gali sužinoti ne tik artimi draugai bei giminaičiai. Ją nesunku rasti internete, pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose, kenkėjui tereikia sumanumo. Dar 4 proc. apklaustųjų naudoja skaičių „12345“ arba panašų derinį, o 9 proc. – žodį „slaptažodis“. Tokia „apsauga“, kaip ir kiti paprasti slaptažodžiai, gali būti lengvai pažeista per trumpą laiką.

Kai kurie apklaustieji naudojasi originalesniais slaptažodžiais, tarp kurių žodžiai, tiesiog ateinantys į galvą registruojantis, pavyzdžiui, miestų pavadinimai, automobilių numeriai, kiti įmantrūs žodžiai.

Dar viena saugumo problema, į kurią vartotojai nekreipia dėmesio, – tai pasikartojantys slaptažodžiai. Juos naudojant atmintis neapkraunama skaičių ir raidžių kombinacijomis, tačiau jei vienas slaptažodis patenka į kibernetinių nusikaltėlių rankas, jie gaus prieigą iš karto prie kelių paslaugų arba programų. Kaip paaiškėjo per apklausą, 73 proc. apklaustųjų Lietuvoje pasirenka vieną slaptažodį visiems įrašams. O pasaulyje šis rodiklis sudaro tik 9 proc.

Kaip jau minėta, slaptažodžio saugojimo vieta labai reikšminga informacijos apsaugai. Dauguma vartotojų (77 proc.) labiau linkę juos įsiminti, tai nėra blogai, tačiau taip dažniausiai daroma, kai pasirenkami paprasti slaptažodžiai arba keliems įrašams naudojamas vienas. 1 proc. vartotojų tiesiog užsirašo slaptažodį ant lipnaus lapelio ir priklijuoja prie ekrano, 4 proc. įrašo į išmaniojo telefono atmintį, o 12 proc. naudoja įprastą užrašų knygelę.

„Kaspersky Lab“ ekspertai rekomenduoja visada naudoti įvairius ir sudėtingus slaptažodžius bei reguliariai juos keisti.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“ (1)

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gamarue“. skaityti »

Programišiai pergudravo „Google Play“ apsaugos mechanizmus (2)

Aptikta kenkėjiška programa, galinti apeiti programėlių parduotuvės „Google Play“ apsaugos mechanizmus. skaityti »

Sukčiai savo kėslams pasitelkė SEO optimizavimą

Sukčiai pasinaudodami SEO internete platina modifikuotą „Windows Movie Maker“ versiją. skaityti »

Helsinkyje aptarta Lietuvos iniciatyva stiprinti kibernetinės gynybos sritį Europos Sąjungoje

LR Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza susitikime su Suomijos gynybos ministerijos nuolatiniu sekretoriumi Jukka Juusti aptarė Lietuvos ir Suomijos bendradarbiavimą kibernetinės gynybos srityje, skaityti »

Paskelbta apie grėsmę „Wi-Fi“ tinklams: ką reikia žinoti ir kaip apsisaugoti

Spalio 16 dieną belgų mokslininkas Maty Vanhoefas viešai paskelbė apie belaidžio ryšio (angl. Wi-Fi) saugumo spragą, pavadinimu KRACK (angl. Key Reinstallation AttaCK). Ši WPA2 duomenų šifravimo protokolo apsaugos spraga yra visuose apsaugotuose „Wi-Fi“ tinkluose bei juos naudojančiuose įrenginiuose. skaityti »

Mokslininkai pasiūlė Žemę uždengti milžinišku skydu

Mūsų Visatoje yra daugybė pavojų, nuo kurių žmonija turi išmokti apsisaugoti. Nuolat kalbama apie būtinybę išmokti nukreipti asteroidus, tačiau ir be jų galime sulaukti didžiulės grėsmės iš kosmoso. skaityti »

Saugumo ekspertai iš viso pasaulio kviečiami įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę

„Kaspersky Lab“ paskelbė tarptautinį saugumo konkursą „Capture the Flag“, kurio dalyviams suteikiama galimybė įsilaužti į naftos perdirbimo įmonę. skaityti »

15 komandų treniruojasi suvaldyti kibernetinius incidentus pratybose „Kibernetinis skydas 2017“

Šių metų spalio 2–4 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose įsikūrusios 15 kibernetinio saugumo specialistų komandų treniruojasi atremti ir suvaldyti kibernetinius incidentus. skaityti »

Lietuvos bankas įspėja apie neteisėtus ir rizikingus investavimo pasiūlymus

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių skundžiasi nukentėję nuo neteisėtai ir nelegaliai veikiančių investavimo bendrovių. skaityti »

Pirštų atspaudų nuskaitymas – tik gavus sutikimą

Technologijoms sparčiai žengiant į priekį ir populiarėjant tapatybės nustatymui pagal pirštų atspaudus, teisininkai pataria atkreipti ypatingą dėmesį į asmens duomenų apsaugą. skaityti »