NASA teisme bando atgauti Mėnulyje naudotą kamerą

JAV vyriausybė padavė į teismą buvusį NASA astronautą, mėginusį aukcione parduoti kamerą, 1971 metų „Apollo 14“ misijoje naudotą Mėnuliui tirti.

Majamio federaliniam teismui pateiktame ieškinyje Edgaras Mitchellas kaltinamas neteisėtu kameros laikymu ir mėginimu parduoti ją siekiant pelno. Pasak NASA atstovų, apie tokius neteisėtus veiksmus organizacija sužinojo kovo mėnesį, kai britų „Bonhams“ aukcionų namai paviešino žinutę, jog planuojamas tokios kameros pardavimas.

Aukcionų namų žinutėje kamera buvo aprašyta kaip „Kino kamera iš Mėnulio paviršiaus“ ir reklamuojama kaip viena iš dviejų „Apollo“ Mėnulio modulio „Antares“ kamerų. Apraše teigta, kad ši prekė – iš piloto E. Mitchello kolekcijos. Prieš pardavimą ji įvertina 60–80 tūkst. JAV dolerių.

1971 metų „Apollo 14“ misijos metu E. Mitchellas buvo Mėnulio modulio pilotas. Jis tapo šeštuoju žmogumi, pabuvojusiu Mėnulio paviršiuje.

„Visa įranga, naudojama NASA operacijose, lieka NASA nuosavybe, nebent ji aiškiai atiduodama ar perleidžiama kitai šaliai“, – teigiama vyriausybės ieškinyje ir priduriama, kad NASA neturi jokių oficialių dokumentų, nurodančių, kad kamera atiduodama E. Mitchellui.

Vyriausybė tvirtina pakartotinai kreipusis į E. Mitchellą ir jo advokatą, prašydama kamerą grąžinti, tačiau atsako nesulaukė. E. Mitchello advokatas Donaldas Jacobsonas teigia, kad NASA vadovybė prieš 40 metų žinojo ir pritarė tam, kad kamera liktų E. Mitchellui.

„Objektai iš kelionių į Mėnulį buvo kaupiami, o vėliau dovanojami astronautams už pagalbą NASA misijose“, – aiškino D. Jacobsonas.

„Bonhams“ pranešė, kad kamerą planuota parduoti aukcione gegužę, tačiau tuomet NASA informavo apie kilusį ginčą. Aukcionų namai pašalino kamerą iš prekybos, „laukdama tolimesnių derybų tarp NASA ir konsignanto“.

Vyriausybė prašo teismo uždrausti E. Mitchellui parduoti kamerą, įpareigoti ją grąžinti ir konstatuoti, kad Jungtinėms Valstijoms priklauso „išskirtinės nuosavybės teisės“ į prietaisą.