Pirmasis serijinis „Apple“ kompiuteris mini 35 metų sukaktį

Prieš 35 metus pradėta prekiauti kompiuteriais „Apple II“. Netrukus mažytė garaže įsikūrusi Kalifornijos įmonė tapo viena ką tik užgimusios rinkos lyderių.

„Apple II“ kartu su tik po ketverių atsiradusiu IBM PC lėmė personalinių kompiuterių rinkos plėtrą. Įvairių variacijų „Apple II“ serija išliko iki 10-ojo dešimtmečio pradžios – tai retas ilgaamžiškumo pavyzdys greitai besikeičiančioje IT srityje. Novatoriškų įrenginių kūrėjų Steve‘o Jobso ir Steve'o Wozniako dėka kompiuterių pramonėje įdiegta aibė tai laikais itin novatoriškų idėjų.

Kai pirmasis nedidele partija išleistas bendrovės kompiuteris „Apple 1“ buvo sėkmingai parduotas, abu Steve'ai ėmėsi kurti įrenginį masinei rinkai.

Anot Steve'o Wozniako, „Apple II“ buvo kuriamas kaip „instrumentas problemoms spręsti“. Tai iš esmės jį ir skyrė nuo daugelio kitų to laikotarpio kompiuterių, kuriais dirbant nuolat kildavo problemų. Norėta sukurti įrenginį, kuriuo būtų galima naudotis namuose ir kuris iš tikrųjų būtų personalinis.

Pirmasis „Apple II“ modelis, pasirodęs 1977 metais, buvo aprūpintas 1 MHz taktinio dažnio procesoriumi ir operatyvine 4 kilobaitų atmintimi. Toks kompiuteris, be ekrano ir laimenos, kainavo apie 1,3 tūkst. dolerių. „Apple II“ buvo galima prijungti prie spalvoto televizoriaus ir kasetinės duomenų saugyklos.

Per beveik 15 metų pagaminta maždaug 6 mln. įvairių „Apple II“ modelių. Dėl masiškumo panašų personalinį kompiuterį be didelių pastangų ir sąlyginai nebrangiai galima rasti internetiniame aukcione „eBay“.

Birželio viduryje vienas iki mūsų dienų išlikęs „Apple I“ bus pristatytas „Sotheby“ aukcione. 2010 metais toks pat kompiuteris aukcione parduotas už 213 tūkst. dolerių.

„Apple II“ tokią kolekcinę vertę įgis dar negreitai. Tačiau Steve‘as Jobsas ir  Steve'as Wozniakas buvo išsikėlę visiškai kitokį tikslą – jie norėjo personalinį kompiuterį padaryti masiniu įrenginiu, kuriuo galėtų dirbti ne tik inžinierius.