Naujoji Zelandija uždraudė patentuoti kompiuterines programas

Naujosios Zelandijos parlamentas priėmė įstatymą, draudžiantį išduoti kompiuterinių programų patentus. Naujajame įstatyme sakoma, kad kompiuterinė programa nėra išradimas, todėl kaip pasekmė negali būti patentuota. Numatytos ir išimtys – jeigu prašyme nurodytas vienoks ar kitoks procesas, kurio rezultatas yra kompiuterinė programa, patentas gali būti išduotas.

Įstatymo leidėjai pailiustravo naują įstatymą tokiais pavyzdžiais. Jeigu patento prašyme aprašyta programa, gerinanti jau egzistuojančią skalbimo mašiną (priverčia ją skalbti švariau ir naudoti mažiau elektros energijos), tuomet prašymas bus patenkintas – mat procesas, sudarantis programos pagrindą, gali būti laikomas išradimu. Jeigu prašyme aprašyta programa, skirta automatiškai pildyti juridinius dokumentus (programa užduota naudotojui klausimus ir įrašo duomenis į atitinkamą blanką), jis bus atmestas, nes išradimo pagrindą sudaro ne novatoriškas metodas, o pati programa.

Įstatymas galios tik naujai išduodamiems patentams. Anksčiau išduoti kompiuterinių programų patentai liks galioti.

Apie patentų išdavimo situaciją IT rinkoje kritiškai pasisako ne viena kompanija. „Google“ 2011 metais yra teigusi, kad IT patentai – inovacijų naikinimo ginklas. 2012 metais „Google“, „Facebook“ ir dar šešios bendrovės paragino uždrausti abstrakčių idėjų patentų išdavimą.