Knygų mugėje – neeilinės asmenybės ir įdomūs susitikimai


Suomijos rašytoja Salla Simukka (k.) ir laidos „Knygos per „Penki TV“ prodiuserė Julija Usova (d.)

Praėjusį savaitgalį Lietuvos žmonės įrodė, kad knygos vis dar branginamos ir spausdintinė literatūra anaiptol nėra atgyvena. Nuo ketvirtadienio iki sekmadienio LITEXPO parodų rūmų salės buvo sausakimšos – jose šurmuliavo 16-oji Vilniaus knygų mugė. Joje dalyvavo beveik 300 leidyklų iš Lietuvos ir užsienio šalių, o per keturias dienas ją aplankė daugiau nei 66 tūkstančių lankytojų. Nė vienas iš jų neišėjo iš mugės tuščiomis rankomis.

Vilniaus knygų mugėje įsikūrusioje laidos „Knygos per „Penki TV“ studijoje svečiavosi didelis būrys garsių rašytojų: rimtosios intelektualiosios literatūros autorius Michailas Šiškinas, meilės romanų autorė Sussana Kubelka, detektyvų kūrėja Salla Simukka, mados istorikas Aleksandras Vasiljevas, apie keliones rašantys Aurelijus Zykas, Eglė Aukštikalnytė-Hansen, Dalia Smagurauskaitė, žurnalistai Gregory Feifer, Andrius Užkalnis, Vytaras Radzevičius, filosofas Leonidas Donskis, aktorė ir rašytoja Doloresa Kazragytė ir kt.

Šiemetinėje knygų mugėje nemažai dėmesio buvo skirta Lietuvos kultūrai ir garsiems žmonėms. Mugė atidaryta knygos „Lietuvos dvarai ir pilys“ pristatymu. Politikos apžvalgininkas Česlovas Iškauskas parengė knygą „Paaukota Lietuva“, apžvelgiančią Lietuvos tūkstantmetį. Teatralizuotu spektakliu vaikams buvo pristatyta Manvydo Vitkūno knyga „Viduramžių Kernavė“. Vytaras Radzevičius pirmą kartą parodoje pranešė apie savo knygą „Arvydas Sabonis“, 11 skyrių ir didžiausio lietuvio gyvenimo“. Knygų mugėje vyko koncertas, kurio metu paskelbti dainos konkurso „Mano Vilnius, mano“ laimėtojai (pirma vieta atiteko grupei „Aristokratai“) ir Justino Žilinsko šia proga sukurta knyga vaikams apie Vilnių tokiu pat pavadinimu.

Vis dėlto daugiausia šiemetės knygų mugės renginių buvo skirta detektyvui. Vyko daugybė diskusijų apie šį žanrą, analizuotos detektyvinės knygos, pristatyti detektyviniai spektakliai vaikams (pvz., pagal peliuko Jeronimo Stiltono knygas), rodyti detektyviniai filmai (pvz., Vincent Bal filmas „Nono, arba berniukas Zigzagiukas), vyko protų mūšis „Istorijos detektyvai“ ir kt. Detektyvo žanras populiarus visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Vieni iš garsiausių detektyvų autorių: Io Nesbo, Lars Kepler, Salla Simukka. Deja, lietuviškų detektyvų trūksta. Mugėje viešėjęs literatūros kritikas Jaroslavas Melnikas sakė, kad lietuviams šis žanras atrodo per prastas, gal jie bijo susigadinti savo reputaciją?

Laidos „Knygos per „Penki TV“ kūrėjai mugėje pasisėmė įdomios medžiagos ne vienai laidai. Viena iš jų būtinai bus skirta neišsemiamai diskusijai apie detektyvą. Kitoje – žiūrovai galės pasimokyti, kaip susitvarkyti savo asmeninę biblioteką (praktiniais patarimais dalysis Vilniaus universiteto bibliotekininkai). Dar laukia daugybė įsimintinų mugės akimirkų ir įdomių pokalbių su garsiais knygų autoriais. Artimiausioje laidoje, jau šį antradienį (vasario 24 d.), matysite knygų apdovanojimų akimirkas, plačiau sužinosite apie knygą  „Lietuvos dvarai ir pilys“ ir išvysite interviu su Doloresa Kazragyte.

Vilniaus knygų mugėje šiemet pirmą kartą buvo atidaryta „Muzikos salė“, kurioje prisistatė leidybinės kompanijos, vyko susitikimai su muzikos autoriais ir atlikėjais, o scenoje – koncertai. Kanalas „Penki TV“ įgyvendino tiesioginę koncertų transliaciją iš šios salės svetainėje www.scena.lt ir per Delfi TV. Ją stebėjo per 20 tūkst. žiūrovų.