Sukurta programėlė sergantiems Alzhaimeriu

Kompanija „Samsung“ pristatė mobiliąją programėlę „Backup Memory“, skirtą Alzhaimerio liga sergantiems žmonėms. Technologijų bendrovė tai padarė bendradarbiaudama su Tuniso Alzhaimerio asociacija. Rezultatas – taip pat ir lietuviams pasiekiama programėlė išmaniesiems telefonams, kuria naudojantis galima stimuliuoti sergančiųjų atmintį ir taip sulėtinti Alzhaimerio ligos progresą.

Lietuvoje – dešimtys tūkstančių sergančiųjų

Nors idėja sukurti tokią programėlę kilo Tunise, o, jei tiksliau, vienam „Samsung“ bendrovės darbuotojui, priemonės, kaip kovoti su dažniausiai vyresnio amžiaus žmones palaužiančia Alzhaimerio liga, yra aktualios ir mūsų šaliai.

Kaip teigia gydytoja geriatrė prof. habil. dr. Vita Lesauskaitė, oficialaus registro, skaičiuojančio tokius ligonius, nėra, tačiau įvairūs statistiniai duomenys leidžia įvertinti, kad Lietuvoje Alzhaimeriu sergančiųjų gali būti apie 35 tūkstančius. Beje, dėl senėjančios populiacijos tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, ateityje potencialių ligonių skaičius gali tik augti.

Pagrindinis Alzhaimerio ligos bruožas – tai, užmaršumas, kuris, kaip teigia prof. V. Lesauskaitė, skiriasi nuo natūralaus senatvinio užmaršumo, nes pradeda rimtai trikdyti žmogaus kasdienę veiklą. Vienas iš būdų padedantis sulėtinti ligos progresą yra taip vadinama, neurobika – smegenų mankšta.  „Diagnozavus Alzhaimerį patariama treniruoti atmintį, nes nevartojami dalykai genda greičiau. Į atminties treniravimą įeina tokie metodai, kaip eilėraščių mokymasis, kryžiažodžių sprendimas, įvairūs nauji užsiėmimai“, – pasakojo profesorė.

Progresą galima pristabdyti

Anot „Samsung Electronics Baltics“ vadovo Lietuvoje Simono Skupo, „Backup Memory“ programa –  tai geras pavyzdys, kaip galima panaudoti jau esamas technologijas naujiems reikšmingiems projektams sukurti. Programėlė buvo išbandyta Tuniso Alzhaimerio Asociacijos, kuri patvirtino jos keliamą naudą pacientams. Per pažinimo skatinimą, pacientai gali atmintį išsaugoti kiek ilgiau ir sulėtinti Alzhaimerio ligos plėtimą – būtent tokiu principu buvo sukurta ir „Backup Memory”.

Programėlė veikia „Bluetooth“ pagrindu. Jis naudojamas tam, kad vienas įrenginys galėtų aptikti kitą, turintį ta pačią programėlę 10 metrų spindulio atstumu. Iš karto prisijungus „Backup memory“ programoje parodoma visa informaciją apie šalia esantį įrenginį. Programėlė padeda pacientams susivokti savo artimiausioje aplinkoje, nes identifikuoja šeimos narius, primena jų santykius bei atsiminimus, kuriais jie dalinasi tarpusavyje per įvairias fotografijas ir filmukus.

Vaizdo įrašą apie tai, kaip veikia „Backup Memroy“ programėlė, galite pasižiūrėti čia.

Alzhaimerio ligos progresą sulėtinti skirta programėlė pasiekiama ir Lietuvoje. Ją galima atsisųsti „Google Play“ parduotuvėje.