Devintajame Konstitucijos egzamine – gausu naujovių

Šiemet Teisingumo ministerijos jau devintus metus iš eilės organizuojamas Konstitucijos egzaminas jo dalyviams pateiks naujovių. Egzaminą, kuriame Konstitucijos žinias galės pasitikrinti visi Lietuvos piliečiai, pirmąkart bus galima laikyti per mobiliuosius įrenginius, keisis ir užduočių pobūdis – dalis jų bus pritaikyta šių dienų aktualijoms. Pirmasis egzamino etapas vyks rugsėjo 29 d.

Pernai Konstitucijos egzaminą visoje Lietuvoje laikė daugiau negu 30 tūkst. žmonių, šiemet tikimasi sulaukti panašaus dalyvių skaičiaus. Anot teisingumo ministro, ypač džiugina tai, jog didžiulį susidomėjimą egzaminu ir šiemet rodo bendrojo lavinimo mokyklos. Šiuo metu jau yra užsiregistravusios apie 500 šalies mokyklų. Pernai dalyvavo 473 mokyklos.

Egzaminas tradiciškai bus rengiamas dviem etapais – rugsėjo 29 d. ir spalio 13 d. Užduotis bus galima laikyti visų 60 Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse, Lietuvos Respublikos Seime, bendrojo lavinimo ir aukštosiose mokyklose bei įkalinimo įstaigose. Be to, šais metais egzaminą bus galima laikyti ir per mobiliuosius įrenginius.

Rengiant egzamino užduotis, jėgas pirmą kartą suvienijo Vilniaus universiteto (VU) ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) teisininkai. Pirmojo egzamino etapo užduotis sudarinėjo VU teisininkų grupė, o antrojo – MRU.

Pirmajame etape bus pateikta 30 uždarų klausimų, antrajame – 19 uždarų ir vienas atviras. Į antrąjį etapą pateks tie, kurie teisingai atsakys į 25 klausimus ir daugiau. Dalyviai, egzaminą laikantys internetu arba per mobiliuosius įrenginius, dalyvaus tik pirmajame etape.

Konstitucijos egzamino dalyviai dėl geriausiai išmanančiųjų pagrindinį šalies įstatymą vardo varžysis atskirose grupėse: pilnametystės sulaukusių piliečių, teisę studijuojančių ir teisinį išsilavinimą turinčių asmenų, laisvės atėmimo vietose esančių nuteistųjų bei moksleivių. Pastarieji dar bus suskirstyti į keturias amžiaus grupes: 1–4, 5–7, 8–10 ir 11–12 klasių. 1-4 klasių moksleiviai dalyvaus piešinių konkurse „Mano Lietuvai – 25 metai“. Kitų amžiaus grupių moksleiviai gaus skirtingus užduočių rinkinius, pritaikytus jų amžiaus grupei.

Visi norintieji laikyti egzaminą kviečiami registruotis portale DELFI, tačiau egzaminą laikyti savivaldybėse bei LR Seime bus leidžiama ir iš anksto neužsiregistravusiems asmenims.

Geriausiai egzamine pasirodžiusius piliečius spalio 26 d. Lietuvos Respublikos Prezidentūroje vyksiančiuose apdovanojimuose sveikins egzamino globėja Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir teisingumo ministras J. Bernatonis. Visų laimėtojų lauks projekto organizatorių ir partnerių prizai.