Knygų laida kviečia pažinti etnografinius Lietuvos regionus

Nuo rudens prasidėjusiame naujame „Penki TV“ laidos „Knygos per „Penki TV“ sezone daug dėmesio skiriama lietuviškajai kultūrai ir literatūrai. Nuo spalio iki gruodžio laida turi atskirą rubriką, skirtą Lietuvos etnografiniams regionams.  

„Lietuvos Respublikos Seimui paskelbus 2015-uosius etnografinių regionų metais, kilo mintis  pažvelgti į Lietuvos regionus iš literatūrinės prizmės, – sako laidos vedėja Aina Kirdulienė. – Aplankėm visus Lietuvos etnografinius regionus ir suradom tai, kas labiausiai atspindi kiekvieno iš jų literatūrinę kultūrą.“

Aukštaitijos regionui laidoje atstovauja Panevėžio rajonas, Ustronės vienkiemis, kuriame įkurtas vienintelis Lietuvoje knygnešių muziejus. Muziejus įkurtas svirne, kur XIX a. rinkdavosi Garšvių knygnešių bendrovė. Čia tarp rūsio lubų ir pirmojo aukšto grindų įrengtoje slėptuvėje buvo slepiama draudžiama lietuviška spauda bei knygos. Žiūrėkite pasakojimą apie muziejų ir interviu su muziejininku Audriumi Daukša, sugebančiu vaikus sudominti lietuviška spauda:

Mažojoje Lietuvoje knygų laidos kūrėjai aplankė Klaipėdos apskrities viešąją Ievos Simonaitytės biblioteką, šį rudenį atšventusią 65-metį. Jos fonde sukaupta per 3 000 knygų, kartografinių ir smulkiosios poligrafijos leidinių, vaizdo ir garso įrašų Klaipėdos tematika. Apie istorinę ir šiuolaikišką biblioteką laidoje pasakoja Kraštotyros ir skaitmeninimo skyriaus vedėja Jurga Bardauskienė, kuri ypač didžiuojasi išeivių iš Klaipėdos krašto archyvu:

Naujausioje, lapkričio 3 dienos, laidoje pristatomas Dzūkijos etnografinis kraštas, iš kur kilęs vaikų poezijos kūrėjas Martynas Vainilaitis. Netoli Valkininkų įsikūręs Ežio dvaras. Čia atvykusiuosius pasitinka poeto našlė Sofija Vainilaitienė, pati kūrusi iliustracijas vyro knygoms. Žiūrėkite interviu su ja:




Artimiausiose „Knygos per „Penki TV“ laidose jūsų dar laukia Suvalkijos ir Žemaitijos regionų lobynai. Suvalkijoje knygų laidos kūrėjai aplankė Jono Basanavičiaus gimtinę Ožkabaliuose, o Žemaitijoje – rašytojos Žemaitės dvarelį Bukantėje.