2017 m. pirmąjį ketvirtį išpirkos reikalaujančių virusų skaičius išaugo trigubai

Pasaulinis košmaras dėl išpirkos reikalaujančių virusų nesiliauja.  Pastaruoju metu pasirodė nauja viruso atmaina „XData“, kuri, kaip pranešama, labiausiai atakavo Ukrainos kompiuterius.

„Kaspersky Lab“ 2017 m. I-ojo ketvirčio ataskaitos duomenimis, per kelis pirmuosius šių metų mėnesius šio tipo virusų skaičius išaugo trigubai (3,5 karto). Aptiktų mobiliųjų išpirkos reikalaujančių virusų skaičius pasiekė 218 625 per ketvirtį, palyginti su 61 832 ankstesnį ketvirtį.

Išpirkos reikalaujančių virusų, nukreiptų į įrenginius, sistemas ir tinklus, skaičius taip pat toliau auga, pasipildęs 11 naujų šifruotojų virusų ir 55 679 naujų modifikacijų.

Išpirkos reikalaujantis virusas „Congur“ pirmiausia yra blokuotojas, kuris sukuria arba iš naujo nustato įrenginio PIN (slaptažodį), todėl užpuolikams reikia turėti prietaiso administratoriaus teises. Kai kurie kenkėjiškų programų variantai pasinaudoja šiomis teisėmis įdiegti savo modulį į sistemos aplanką, iš kur jo beveik neįmanoma pašalinti.

Nepaisant „Congur“ populiarumo, „Trojan-Ransom.AndroidOS.Fusob.h“ tebėra plačiausiai naudojamas išpirkos reikalaujantis virusas, kuris paveikė beveik 45 proc. visų užpultų naudotojų. Patekęs į įrenginį, šis virusas prašo administratoriaus teisių, renka informaciją apie įrenginį, įskaitant GPS koordinates ir skambučių istoriją, ir įkelia duomenis į kenksmingą serverį. Pagal surinktus duomenis serveris gali išsiųsti komandą blokuoti įrenginį.

Per pirmąjį ketvirtį JAV tapo labiausiai mobiliojo išpirkos reikalaujančio viruso paveikta šalimi, o „Svpeng“ virusas tapo labiausiai paplitusia grėsme.

Iš viso šį ketvirtį aptikta 55 679 naujų „Windows“ išpirkos reikalaujančių virusų modifikacijų, o tai beveik du kartus daugiau, nei 2016 m. ketvirtąjį ketvirtį (29 450). Dauguma šių naujų modifikacijų priklausė „Cerber“ šeimai.

„Pirmąjį šių metų ketvirtį mobiliosios grėsmės kelia didelį nerimą. Prieš mobiliuosius įrenginius nukreiptų išpirkos reikalaujančių virusų skaičius išaugo ir pasipildė naujomis šeimoms bei modifikacijomis. Reikia turėti omenyje, kad užpuolikai tikrai bandys blokuoti prieigą prie duomenų ne tik naudotojų kompiuteriuose, bet ir mobiliuosiuose įrenginiuose“, – sako Romanas Unučekas (Roman Unuchek), „Kaspersky Lab“ vyriausiasis kenkėjiškų programų analitikas.

2017 m. pirmojo ketvirčio internetinių grėsmių statistika:

 Siekiant sumažinti užkrėtimo riziką, rekomenduojama: