Bankų apklausa: paskolų portfelis toliau augs, bet lėčiau, nei anksčiau

Publikuota: 2016 m. lapkričio 3 d. ketvirtadienis

Naujausia Lietuvoje veikiančių bankų apklausa rodo, kad jie trečiąjį ketvirtį įmonėms skolino aktyviau ir ilgesniam terminui. Būstui besiskolinantiems gyventojams sąlygų bankai per ketvirtį iš esmės nekeitė ir nenumato to daryti artimiausiu metu.

„Sparčiai augančio kreditavimo kontekste didžioji bankų dalis skolinimo standartų reikšmingai nekeitė, tačiau kreditavimo įmonėms švelnėjimo požymių pastebima keletą ketvirčių iš eilės. Bankai mano, kad paskolų portfelis ir toliau augs, tačiau lūkesčiai tampa nuosaikesni ir tikimasi lėtesnio portfelio didėjimo, nei buvo manoma metų pradžioje. Taigi bankai mato vis mažiau erdvės išlaikyti dabartines pakankamai nemažas kreditavimo apsukas“, – sako Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis.

Pasak jo, ketvirtąjį ketvirtį konkurencija labiausiai turėtų didėti dėl apdirbamosios gamybos ir prekybos veikla užsiimančių įmonių kreditavimo. Kol kas daugiausia bankai konkuravo skolindami prekybos įmonėms – šis sektorius yra tarp tų, kurių finansinę būklę bankai vertino geriausiai, o skolinimo jam neribojo nė vienas bankas.

Vis dėlto bankai kreditavo ne visas įmones. Daugiausia apklausoje dalyvavusių bankų (keturi iš dešimties) nurodė, kad ribojo skolinimą nekilnojamojo turto veiklą vykdančioms įmonėms. Taip pat atsargiau buvo skolinama viešbučių ir restoranų bei statybos veiklą vykdančioms įmonėms (ribojantys skolinimą šiems sektoriams teigė trys iš dešimties bankų).

Pasak A. Škarnulio, prie įmonių paskolų paklausos augimo prisidėjo verslo siekis patenkinti didėjantį investicijų poreikį ir žemas bendras palūkanų normų lygis.

Apklausos rezultatai rodo, kad namų ūkių vartojimo paskolų paklausa augo, tai lėmė ne tik didelis vartotojų pasitikėjimas ir mažos palūkanų normos, tačiau ir aktyvesnis ilgalaikio naudojimo prekių, tokių kaip automobiliai ar buitinė technika, įsigijimas. Bankų manymu, namų ūkius skolintis būstui labiausiai skatino palankios būsto rinkos perspektyvos ir žemas bendras palūkanų normų lygis.

Palyginti su metų pradžioje atlikta apklausa, bankų lūkesčiai dėl būsto kainų kilimo iš esmės nepasikeitė – septyni iš dešimties apklaustų bankų nurodė artimiausiais metais besitikintys iki 10 proc. sieksiančio naujo būsto kainų kilimo. Senos statybos būsto ir komercinių patalpų kainos, anot bankų, turėtų kilti nuosaikiau.

Plačiau apie bankų taikomus kreditavimo standartus ir sąlygas, jų pokyčius lemiančius veiksnius, bankų lūkesčius skaitykite naujausioje Bankų apklausos apžvalgoje. Tokias apžvalgas Lietuvos bankas skelbia du kartus per metus.

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »