Bankų veiklos rodikliai: užtikrintas stabilumas su pozityviomis nuotaikomis

Publikuota: 2016 m. gegužės 3 d. antradienis

Lietuvos bankų asociacija paskelbė apibendrintus praeitų metų Lietuvoje veikiančių bankų finansinių grupių veiklos rodiklius. Reziumuojant galima teigti, kad duomenys rodo sistemos stabilumą. Pozityvi žinia, jog spartėjant infrastruktūros plėtrai, elektroninė skverbtis ir toliau įgauna pagreitį.

Reikšmingai auga atsiskaitymai kortelėmis

Paskutinį praėjusių metų ketvirtį atsiskaitymų už pirkinius kortele skaičius, palyginti su prieš tai buvusiu ketvirčiu, išaugo beveik šeštadaliu (16 proc.). Tuo tarpu atsiskaitymų už pirkinius kortele apyvarta išaugo dar daugiau – bene penktadaliu (18,5 proc.) ir pasiekė daugiau nei 1 mlrd. Eur.

Palyginus 2015-ųjų paskutinio ketvirčio duomenis su to paties ketvirčio 2014 m. duomenimis, augimas dar didesnis: atsiskaitymų už pirkinius kortele apyvarta išaugo daugiau nei 21 proc., o atsiskaitymų skaičius – 19 proc.

Debetinių kortelių apyvarta, palyginti su 2015 m. trečiu ketv., padidėjo 2 proc., o palyginti su 2014 m. paskutiniu ketvirčiu – daugiau nei 12 proc.

Apie didėjančias galimybes atsiskaityti kortelėmis liudija ir sparti infrastruktūros plėtra – mokėjimo kortelių skaitytuvų diegimas. Palyginti su trečiu ketv., jis išaugo daugiau nei 3 proc., o su 2014 m. paskutiniu ketv. – beveik 8 proc. (nuo 53.153 iki 57.298).

Taip pat ir toliau pastebimas registruotų internetinės bankininkystės klientų skaičiaus augimas, liudijantis, kad vis daugiau žmonių taupo laiką ir naudojasi el. bankininkystės paslaugomis. Palyginti praeitų ir 2014 m. paskutinių ketvirčių duomenis, skaičiuojamas daugiau nei 4 proc. klientų augimas (nuo 3.968.901 iki 4.144.294).

Namų ūkių taupymas ir kreditavimas: stabilumas ir nuosaikus augimas

Paskutinį praeitų metų ketvirtį, palyginti su prieš tai buvusiu ketvirčiu, bendras paskolų ir išankstinių mokėjimų portfelis išliko stabilus (III ketv. – apie 16,8 mlrd., IV ketv. – 16,65 mlrd. Eur). Paskolos namų ūkiams būstui pirkti išaugo apie 1,8 proc., likusios paskolos namų ūkiams – apie 6,7 proc. Šiuo metu stebima gana tvari paskolų augimo tendencija.

Bendras indėlių portfelis, palyginti ketvirto ir trečio ketv. rodiklius, padidėjo 2 proc. Labiausiai išaugo namų ūkių indėlių iki pareikalavimo portfelis – apie 11 proc. (III ketv. – apie 6 mlrd., IV ketv. – apie 6,7 mlrd. Eur), o terminuotojų indėlių portfelis sumažėjo apie 3 proc. „Tai leidžia teigti, kad tie, kas naudojasi bankų paslaugomis, žino, kad jais galima pasitikėti ir saugiai laikyti savo lėšas. Kita vertus, palūkanų dydžiai, kurie gali būti mokami indėlininkams, tampa vis mažiau patrauklūs ir mažiau motyvuojantys. Todėl norime tvirtai tikėti, kad sveikas protas visgi nugalės ir projektas dėl naujos kategorijos neatšaukiamo taupomojo indėlio, kuris būtų skirtas norintiems sukaupti didesnę sumą per pasirinktą konkretų terminą, bus įgyvendintas“, – pastebi LBA prezidentas Stasys Kropas.

Augo ir ne finansų bendrovių indėliai: tiek iki pareikalavimo (III ketv. – beveik 4,6 mlrd., IV ketv. – virš 4,8 mlrd. EUR), tiek terminuotieji (III ketv. – 303,9 mln., IV ketv. – 309,6 mln. EUR).

Lizingas: didėjanti reikšmė ir potencialas augti

2015 m. pabaigoje bendras lizingo bendrovių portfelis sudarė 1,660 mlrd. Eur. Palyginti su 2014 m. duomenimis, augimas – kiek daugiau nei 9 proc. Tai rekordinis augimas per pastaruosius septynerius metus. Pernai fiksuoti reikšmingi naujai sudarytų sutarčių finansuojamos sumos rezultatai (pasiekė beveik 900 mln. Eur).

Sparčiausią augimą demonstravo Lietuvos sunkvežimių lizingo rinka. Taip pat reikšmingai augo naujų lengvųjų automobilių lizingo apimtys. Išskiriama plėtra ir į kitas sritis.

Šiemet lizingo bendrovės siekia, kad 2016-ieji taptų smulkiųjų ir vidutinių įmonių finansavimo lizingo būdu metais. Čia dar daug neišnaudotų galimybių ir potencialas augti bei nauda įmonėms – ypač dideli. Tai, kad lizingas (po kreditų) tampa vis svarbesne finansavimo priemone reguliacinės ir ūkio finansavimo aplinkos kontekste, liudija ir skaičiai: 2015 m. bankų naujai pasirašytų paskolų sutarčių vertė buvo apie 5,5 mlrd. EUR, tuo tarpu lizingo naujai pasirašytų sutarčių bendra suma per metus – 1,1 mlrd. Eur.

Su visais bankų finansinių grupių veiklos rodikliais galima susipažinti čia.

Šaltinis: lba.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Indijos bankas įdiegė klientų identifikavimo pagal akies tinklainę sistemą

Indijos bankas DCB įdiegė „Aadhaar“ biometrijos sistemą, kuri skenuoja klientų akies tinklainę. skaityti »

Londono naktiniame bare galima susimokėti pirštu

Didžiojoje Britanijoje buvo atliktas pirmas atsiskaitymas nuskenavus piršto atspaudą. skaityti »

Skelbiami SEB banko grupės Lietuvoje 2016 metų veiklos rezultatai

Preliminariais duomenimis, per 2016 metus AB SEB bankas uždirbo 94,5 mln. eurų, o AB SEB banko grupė – 93,1 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno. skaityti »

Mobiliųjų atsiskaitymų per „PayPal“ padaugėjo 55 proc.

2016 metų ketvirtajame ketvirtyje trečdalis per mokėjimo sistemą „PayPal“ atliktų atsiskaitymų buvo įgyvendinta per mobiliuosius įrenginius. skaityti »

Singapūre už transporto paslaugas bus galima atsiskaityti išmaniosiomis apyrankėmis

Singapūro mokėjimo technologijų ir telekomunikacijų bendrovė „EZ-Link“ pristatė savo elektroninės piniginės CEPAS integraciją į išmaniąsias sportines apyrankes „Garmin“ ir „Watchdata Technologies“. skaityti »

Rinkos dalyviams sudarytos sąlygos pasiruošti naujam būsto paskolų rinkos reguliavimui

Atnaujinęs Atsakingojo skolinimo nuostatus, Lietuvos bankas baigė priimti jo reguliavimo sričiai priskiriamus antrinius teisės aktus, reikalingus nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliosiančio Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo nuostatoms įgyvendinti. skaityti »

Austrijos bankai prieinami iš namų

Austrijos bankai „Erste Bank“ ir „Sparkasse“ sudarys galimybę savo klientams atsidaryti banko sąskaitą iš namų per vaizdo pokalbių programą. skaityti »

Kinijoje grynųjų pinigų galima gauti nusišypsojus bankomatui

Kinijos banko „China Merchants Bank“ klientai galės išsiimti iš bankomatų pinigus, naudodamiesi veidų atpažinimo technologija. skaityti »

Venesuela išleido vertikalius banknotus

Venesuela pradėjo leisti vertikalaus vaizdo banknotus. Iki šiol pats stambiausias šalies banknotas buvo 100 bolivarų. skaityti »

Japonijos bankas „Mitsubishi UFJ“ pradeda naudoti debesų technologiją

Japonijos bankas „Mitsubishi UFJ Financial Group“ susitarė su „Amazon.com“ dėl debesų technologijos platformos naudojimo plėtojant banko IT sistemą skaityti »