Infliacija 2013 m. pradžioje vėl paspartės

Publikuota: 2013 m. sausio 9 d. trečiadienis

Lietuvos metinė infliacija paskutinį praėjusių metų mėnesį sumažėjo iki 2,8 proc. Vidutinė metinė VKI infliacija 2012 m. sudarė 3,1 proc. ir buvo tik 0,1 procentinio punkto mažesnė nei metų pradžioje prognozavo „Danske Bank“ analitikai. Didžiausią poveikį vartotojų kainų dinamikai 2012 m. darė energetinių išteklių brangimas. Spaudimą vartotojų kainoms metų pabaigoje mažino prasidėję sezoniniai išpardavimai, nestipriai atpigusios dujos ir kuras.

Nors pasaulinių žaliavų tendencijos bus palankios – 2013 m. turėtų šiek tiek atpigti nafta bei kai kurios kitos žaliavos, nuo naujųjų metų brangstanti elektra bei dyzelinas ir vėl paspartins vartojimo kainų augimą. Pastarieji veiksniai infliaciją paspartins 0,4 – 0,5 procentinio punkto.

Minimalios algos pakėlimas didesnio poveikio vartojimo kainoms neturės. Tačiau beveik nepajusime ir nestipriai (apie 3 proc.) atpigusių dujų poveikio – infliacijos šiemet tai beveik nesumažins, nes nemažės centralizuoto šildymo kainos.

Mažesnis keleivių pervežimo PVM mokestis taip pat vargu ar atsispindės kainų dinamikoje. Šiuo metu vos keli vežėjai yra paskelbę apie šiek tiek mažesnius keleivių vežimo įkainius. Pastarosios tendencijos tik dar kartą patvirtina išvadą, kad PVM mokestinės lengvatos įvedimas neturi teigiamo poveikio vartojimo kainoms ir vartotojai iš mažesnio tarifo naudos nepajus. Infliaciją šiek tiek kilstelės ir nuo kovo mėnesio įsigalioję didesni akcizai tabakui.

Taigi 2013 m. vidutinė metinė infliacija, nepaisant bent jau šiuo metu prognozuojamų palankesnių išorinių veiksnių raidos, dėl vadinamų administruojamų kainų kėlimo bei aukštesnių netiesioginių mokesčių išliks praėjusių metų lygio.

Komentarą parengė Violeta Klyvienė, „Danske Bank“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims

Šaltinis: danskebankas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »