Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Publikuota: 2017 m. rugpjūčio 22 d. antradienis

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų.

„Litų keitimo į eurus tempas vis lėtesnis, palyginti su buvusiu po naujos valiutos įvedimo,  nes  mažėja pinigų keitėjų. Bet nors šiemet vidutinė keičiamų litų suma didesnė nei pernai. Kartą iškeitėme net pusę milijono litų. Maždaug tokio dydžio rekordus esame fiksavę tik litų keitimo pradžioje, o šiemet porą kartų keitimo sumos viršijo šimtą tūkstančių litų“, – sako Egidijus Paleckis, Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento Politikos, emisijos ir kontrolės skyriaus viršininkas.

Pasak jo, nesitikima, kad visi litai grįš į Lietuvos banką, nes per daugiau kaip 20 pinigų naudojimo metų dalis jų sunaikinta, dalis paslėpta ir tos vietos pamirštos, kiti litai yra iškeliavę į užsienį arba atminimui pasiliko žmonės.

Šiemet pirmąjį pusmetį Lietuvos banko kasose dviejuose didžiausiuose šalies miestuose pakeista daugiau kaip 13 mln. litų. 2017 m. vienos litų keitimo operacijos metu vidutiniškai iškeičiama apie 700 litų, 2016 m. buvo iškeičiama apie 665 litų.

Šiemet sausio–liepos mėn. atlikta apie 19 tūkst. litų keitimo operacijų (per visus 2016-uosius – 47 tūkst.). Vilniuje pakeista apie 7 mln. litų ir atlikta apie 11 tūkst. litų keitimo operacijų, Kaune – daugiau kaip 6 mln. litų, atlikta apie 8 tūkst. keitimo operacijų.

„Buvusių pinigų keitimas išlieka reikšminga mūsų kasų darbo dalis. Litų banknotų ir monetų keitimas sudaro tik šiek tiek mažiau nei pusę visų Vilniaus ir Kauno kasose atliekamų operacijų. Apyvartoje likę palyginti nedaug litų ir jie nemokamai bus keičiami tol, kol jų bus. Kviečiame litų turinčius žmones tai padaryti jiems patogiu metu“, – sako Egidijus Paleckis.

2017 m. liepos 31 d. apyvartoje dar buvo apie 480 mln. litų suma, skaičiuojant pagal jų buvusią vertę (apie 8 proc. apyvartoje 2015 m. sausio 1 d. buvusių litų), iš jos 18,7 mln. sudarė numizmatinės litų monetos. Tokių monetų 0,2 mln. litų padaugėjo, palyginti su euro įvedimu 2015 m. sausio 1 d., nes jas Lietuvos bankas parduoda ir pradėjus naudoti bendrąją valiutą. Apyvartoje tebėra 345 mln. vertės litų banknotų (6 proc. buvusių apyvartoje 2015 m. sausio 1 d.) ir apie 115 mln. vertės apyvartinių litų monetų (58 proc.).

Litai kaip mokėjimo ir atsiskaitymo priemonė negalioja nuo 2015 m. sausio 16 d., po dvi savaites trukusios apyvartos kartu su eurais. Lietuvos banke nemokamai neribotą laiką ir neribojant sumos keičiami visų laidų, išleistų nuo 1991 m., litai.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo terminalai stovi ir cerkvėse

Italijos cerkvėse stovi mokėjimo terminalai, kuriuose susimokėjus kreditine kortele, galima nusipirkti žvakutę. skaityti »

Gerk ir susimokėk už kelionę buteliu

Kelias dienas Londone už važiavimą metro buvo galima susimokėti... buteliu. skaityti »

Biometrijos technologijos daugiausiai naudojamos Azijoje

HSBC ataskaita „Trust in Technology“ parodė, kad Azija ir Artimieji Rytai lenkia Vakarų Europą biometrinės identifikacijos būdų naudojimu. skaityti »

Prekes bus galima įsigyti per virtualiosios realybės akinius

Mokėjimo procesų bendrovė „WorldPay“ sukūrė sistemą, kuria naudojantis per virtualiosios realybės įrenginį bus galima atlikti finansines operacijas. skaityti »

Rusijoje bankomatai klientus pažins iš veido

Stambiausi Rusijos bankai planuoja įdiegti į savo bankomatus sistemą, kuri pažins klientus iš veido. skaityti »

Lietuvoje populiarėja tarpusavio skolinimosi platformos

2017 m. pirmąjį ketvirtį toliau mažėjo gyventojams suteiktų naujų vartojimo kreditų skaičius, tačiau šiuos kreditus irgi teikiančios tarpusavio skolinimo platformos skolinimo apimtį sparčiai didino. skaityti »

Biometrinių atsiskaitymų patrigubės

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliųjų atsiskaitymų, kuriems atlikti naudojami biometriniai duomenys, šiemet išaugs iki 2 mlrd. dolerių. skaityti »

Šveicarijoje bus naudojama bendra bankomatų operacinė sistema

Šveicarijos bankai diegia standartizuotą operacinę sistemą, skirtą visiems šalies bankomatams. skaityti »

Išgėrei per daug – negalėsi pasinaudoti mokėjimo kortelėmis

Sukurta mobilioji programėlė „DrnkPay“, padėsianti kovoti su priklausomybe nuo alkoholio. skaityti »

Virtualiosios valiutos „Ethereum“ vertė staigiai išaugo

„Ethereum“ kaina per parą išaugo 25 proc. Dar metų pradžioje ši virtualioji valiuta kainavo vos 8 dolerius. „Ethereum“ išpopuliarino gamintojai ir verslo klientai. skaityti »