Mokėjimų rinkos ateitis – spartesnis inovacijų diegimas ir didesnė konkurencija

Publikuota: 2016 m. balandžio 14 d. ketvirtadienis

Nors šalies mokėjimų rinkoje matyti teigiamų poslinkių, spartesnę pažangą stabdo nepalankios bankų klientams susiklosčiusios tendencijos – ribota konkurencija ir vėluojantis mokėjimo inovacijų diegimas. Todėl Lietuvos bankas ėmėsi iniciatyvos įgyvendinti rinkos atvirumą ir mokėjimo paslaugų bei inovacijų prieinamumą skatinančias priemones.

„Nepakankama mokėjimo paslaugų plėtra ir ribota konkurencija lemia didesnius nei kitose Baltijos šalyse mokėjimo paslaugų įkainius vartotojams ir didesnes sąnaudas verslui. Siekiame išgyvendinti mokėjimų rinkos trūkumus ir rengiame Lietuvos mažmeninių mokėjimų plėtros strategiją, prie kurios kūrimo ir įgyvendinimo kviesime jungtis visus rinkos dalyvius ir suinteresuotuosius asmenis“, – sako Marius Jurgilas, Lietuvos banko narys.

Būtiniausių mokėjimo paslaugų kainos ribojimas, galimybė lengvai perkelti sąskaitą iš vieno mokėjimo paslaugų teikėjo į kitą, išsaugant nustatytus reguliarius mokėjimus, draudimas reikalauti, kad vartotojas įsigytų su būsto paskola nesusijusių finansinių paslaugų, prekybininkams palankios nuostatos dėl mokėjimo kortelių operacijų ir galimybė pasinaudoti mokėjimo inicijavimo paslauga – tai pirmosios jau šiuo metu diegiamos priemonės, kurios pagerins mokėjimų rinkos veikimą.

Nors bankai yra pagrindiniai mokėjimo paslaugų teikėjai Lietuvoje, jie kol kas nesiima iniciatyvos investuoti į šiuolaikines mokėjimų inovacijas. Pavyzdžiui, kitaip nei Skandinavijos valstybėse, vartotojai Lietuvoje neturi galimybės atlikti tarpbankinių momentinių mokėjimų, kuriais lėšos pervedamos per kelias sekundes. Tokie momentiniai mokėjimai supaprastintų atsiskaitymus tarp fizinių asmenų ir galėtų tapti alternatyva ne tik mokėjimams grynaisiais pinigais, bet ir mokėjimo kortelėms.

2015 m. Lietuvoje atlikta 421,5 mln. mokėjimo operacijų tarpininkaujant mokėjimų paslaugų teikėjams. Mokėjimo kortelėmis atlikta maždaug pusė šių operacijų – iš viso už 4 mlrd. eurų. Tačiau, palyginti su kitomis ES valstybėmis, Lietuvoje kortelėmis atsiskaitoma palyginti retai. Vienam gyventojui ES tenkančių mokėjimų skaičius yra beveik 60 proc. didesnis, o kai kurios ES valstybės lenkia Lietuvą net 3–4 kartus.

Viena dažniausiai Lietuvos gyventojų naudojamų mažmeninių mokėjimo priemonių tebėra grynieji pinigai, nors jų pastaraisiais metais naudojama mažiau. Pavyzdžiui, iš kortelių išgryninama lėšų dalis sumažėjo nuo 78 proc. (2011 m.) iki 67 proc. (2015 m.).

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »