Naujas indeksas atskleis, kaip vertinama Lietuvos finansinė būklė

Publikuota: 2013 m. balandžio 10 d. trečiadienis

Lietuvos bankas pradeda skelbti naują – litais denominuotų Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) indeksą, kuris parodys Lietuvos skolinimosi kainos ir rizikos vertinimų pokyčius vidaus rinkoje. VVP indekso skelbimas tampa aktualus valstybei ėmus vis didesnę dalį savo poreikių finansuoti skolinantis būtent vidaus rinkoje. Vien per 2012 m. Vyriausybės skolinimosi apimtis vidaus rinkoje išaugo pusantro karto.

„Naujasis rodiklis užpildys iki šiol žiojėjusią informacijos spragą, kadangi tokio indekso neskelbė nė viena institucija. Indeksas ir viešai skelbiamos vidutinės litais išplatintų VVP palūkanos parodys, kaip vietos investuotojai vertina Lietuvos kredito riziką. Tai didins VVP rinkos skaidrumą ir suteiks papildomos informacijos apie šalies finansinę sveikatą“, – sako Lietuvos banko Bankininkystės tarnybos direktorius Mindaugas Vaičiulis.

Naujojo rodiklio reikšmė bus nustatoma pagal rinkoje nusistovėjusias kainas, į indeksą įtraukiant vidaus rinkoje viešo platinimo būdu išleistus Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinius popierius litais. Indekso reikšmė suskaičiuota nuo 2006 m. sausio 1 d., pradinę indekso vertę prilyginant 1 000.

Pagal šią taisyklę apskaičiuoti indekso duomenys rodo, kad itin rizikingai Lietuvos finansų būklė buvo vertinama 2008 m. gruodžio pabaigoje, kai vidutinis VVP pelningumas buvo pašokęs iki 11,60 %. 2013 m. balandžio 9 d. vidutinis pelningumas sudarė tik 1,67 %.

„VVP indeksas gali tapti ir tam tikru etalonu, padedančiu palyginti ir įvertinti investicinių fondų valdymo rezultatus. Tai gali būti aktualu konservatyvių fondų klientams. Pavyzdžiui, Lietuvoje veikiantys konservatyvaus investavimo pensijų fondai didelę dalį investicijų šiuo metu yra nukreipę būtent į Lietuvos VVP“, – sako M. Vaičiulis.

Indekso vertę ir kitus indekso duomenis Lietuvos bankas skelbs savo interneto svetainėje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »