Nuo kriauklyčių iki virtualių pinigų

Publikuota: 2016 m. liepos 12 d. antradienis

Šiuo metu žmonės atsiskaito labai įvairiai – popieriniais pinigais ir metalinėmis monetomis, kortelėmis, virtualiais pinigų pervedimo būdais (per internetą, išmanųjį telefoną, laikrodį ar kitokius aksesuarus).

Prieš 8 000 m. egzistavo tik prekių mainai – žmonės keisdavosi įvairiomis prekėmis. Pirmieji „pinigai“ buvo gražios kriauklės, kokosai ar druska.

Prieš 3 500 m. žmonės pradėjo atsiskaityti brangiaisiais metalais (auksu, sidabru). Seniausios monetos buvo nukaldintos apie 700 m. pr. m. e. Lydijoje (dabar Vakarų Turkija) iš aukso ir sidabro lydinio.

XI a. kinai išrado pirmuosius popierinius pinigus. Tai buvo rašteliai su įsipareigojimu vėliau susimokėti metaliniais pinigais. XII a. Marko Polo, apsilankęs Kinijoje, pristatė popierinius pinigus Europai.

1644 m. Švedijoje pagamintos varinės plokštelės buvo gana sunkios. 1661 m. Švedijos banke pradėti leisti popieriniai pinigai, vadinamosios vario notos, taip pat kaip rašteliai, liudijantys vėlesnį atsiskaitymą vario plokštelėmis.

Popieriniai banknotai išplito tik XVIII a. pab., įsteigus Anglijos banką. 1891 m. liepos 7 d. „American Express“ užpatentavo kelionių  čekį, kuris buvo mokėjimo kortelių prototipas.

1950 m. atsirado pirmosios kreditinės kortelės. Niujorko kavinėje Frenkas MakNamara vietoje pinigų davė kartoninę „Diners Club“. 1951 m. „Diners Club“ kortelėmis Jungtinėse Amerikos Valstijose naudojosi apie 20 tūkst. vartotojų. Po dešimties metų ši kortelė tapo plastikine. „Diners Club“ kortelės buvo kreditinės, o tokiu būdu pasiskolintus pinigus klientas turėdavo grąžinti kiekvieno mėnesio pabaigoje.

1958 m. bankas „American Express“ užpatentavo plastikinę kelionių kortelę, kuria buvo galima atsiskaityti už keliones ir pramogas. 1994 m. pirmą kartą pristatytos elektroninio atsiskaitymo paslaugos.

Prognozuojama, kad 2025 m. norint užsisakyti prekių ir už jas susimokėti tereikės paspausti vieną mygtuką savo automobilyje, skalbimo mašinoje ar šaldytuve.

Šaltinis: psm7.com
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Europos komisija kuria „Blokchain“ observatoriją

Europos komisija investuoja 500 tūkst. eurų į „Blokchain“ tyrimo observatorijos kūrimą. skaityti »

Geriausiu 2016 metų banknotu išrinti Šveicarijos frankai

Geriausiu 2016 metų banknotu Tarptautinė banknotų draugija išrinko 50 Šveicarijos frankų kupiūrą. Jis išsiskiria vertikaliu dizainu. skaityti »

Bekontakčiai atsiskaitymai sparčiai populiarėja

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliosiomis atsiskaitymo paslaugomis iki 2017 m. vidurio naudosis daugiau nei 100 mln. žmonių. skaityti »

Įdomūs faktai apie pinigus

Kodėl monetos turi briaunas? Kiek pinigų šiuo metu yra pasaulyje? Kaip grynieji kinams padeda rasti sutuoktinį? skaityti »

„Ingenico“ atsiskaitymą per internetą pavers žaidimu

Žymi mokėjimo terminalų gamintoja „Ingenico“ nusprendė į mokėjimų patvirtinimo puslapius įdiegti loterijas ir įvairius žaidimus. skaityti »

Pirkėjai labiau pasitiki savo telefonais nei konsultantais

„Salsify“ atlikti tyrimai rodo, kad pirkėjai labiau pasitiki savo išmaniųjų telefonų teikiama informacija, nei prekybos centrų konsultantais. skaityti »

Ant bendros Baltijos šalių monetos – Lietuvos autoriaus sukurta kasos pynė

Kitąmet Baltijos valstybių šimtmečiui išleidžiamos pirmosios bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos proginės monetos dizaino autoriumi tapo lietuvis Justas Petrulis. skaityti »

Japonija pripažino bitkoinus teisėta valiuta

Japonijos valdžia paskelbė, kad nuo balandžio 1 d. virtualioji valiuta bitkoinas oficialiai pripažįstama legaliu atsiskaitymo būdu. skaityti »

Anglai graibsto monetas su triušiuko atvaizdu

Didžiosios Britanijos monetų rūmai išleido kolekcinių monetų seriją Beatris Potter triušiuko Piterio pasakojimų motyvais. skaityti »

Europoje vis dar dominuoja grynieji

Skaitmeninių mokėjimo sistemų kūrėjai klysta, prognozuodami artėjantį grynųjų pinigų išnykimą. Naujausios apklausos rodo, kad žmonės mėgsta naudotis grynaisiais pinigais. skaityti »