R. Šadžius: dėl bankų sąjungos susidarys komiška situacija

Publikuota: 2014 m. gegužės 15 d. ketvirtadienis

Lietuvos rinkoje, kur dominuoja Švedijos kapitalo bankai, susidarys paradoksali situacija, kai Lietuvos bankai priklausys Europos Sąjungos Bankų sąjungai, o jų akcininkai iš Švedijos - ne, teigia finansų ministras.

„Iš tikrųjų, Bankų sąjunga kuriasi euro zonos pagrindu, ir kada Lietuva įstos į euro zoną, ši komiška situacija bus trijose Baltijos valstybėse, kur dominuoja švediški bankai. Jie nebus bankų sąjungoje, o trys euro zonos šalys - Lietuva, Latvija ir Estija - su savo antriniais bankais priklausys bankų sąjungai.

Bankai bus prižiūrimi ECB pagal bendras taisykles ir, esant problemoms, bus pertvarkomi pagal bankų sąjungos taisykles“, - trečiadienį Vyriausybės posėdyje teigė Rimantas Šadžius.

Vyriausybė trečiadienį suteikė įgaliojimus Lietuvos nuolatiniam atstovui ES Raimondui Karobliui, kuris pasirašys tarpvyriausybinį susitarimą dėl bendro bankų pertvarkos fondo sukūrimo.

„Šį susitarimą planuojama pasirašyti Briuselyje gegužės 21 dieną“, - sakė R. Šadžius.

Jo teigimu, tai labai svarbus Lietuvos pirmininkavimo Bankų sąjungai rezultatas.

„Mes savo užduotį įvykdėme ir Bankų pertvarkos reglamentas buvo balsuotas Europos Parlamente ir gavo didžiulę balsų persvarą.

Antra to kompromiso dalis - tarpvyriausybinis susitarimas dėl bendro bankų pertvarkynmo fondo sukūrimo ir valstybinių įnašų subendrinimo“, - sakė R.Šadžius.

Šio susitarimo kol kas nepasirašys Didžioji Britanija ir Švedija, kurios nuo tokio žingsnio susilaiko.

„Skubus klausimas, reikia įgaliojimus suteikti, kad mes tikrai nebūtume paskutiniai, pasirašydami savo iškentėtą susitarimą“, - tvirtino finansų ministras.

Numatoma, kad bankų sąjungos principus įteisinanti Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyva įsigalios nuo 2015 metų, o nuo

2016 metų pradės veikti bendrasis bankų pertvarkos mechanizmas bei bus pradėtas kaupti bankų gelbėjimo fondas.

Bankų priežiūros mechanizmas numato, kad 3 didžiausi šalies bankai - SEB, DNB bankai ir „Swedbank“ bus tiesiogiai prižiūrimi Europos centrinio banko, o Lietuvos bankas tik padės vykdyti priežiūros funkcijas. ECB vertins, kaip didieji Lietuvos bankai užtikrina kapitalo pakankamumo, likvidumo reikalavimus, vertins banko vidaus kontrolę.

Lietuvai prisijungus prie bankų sąjungos, šalies centrinis bankas ir toliau prižiūrės mažesnius Lietuvoje veikiančius bankus, tačiau ECB turės teisę perimti ir jų kontrolę.

Kiekviena bankų sąjungai priklausysianti valstybė turi pasirašyti tarpvalstybinius susitarimus dėl bankų pertvarkos fondo įsteigimo. Numatoma, kad iš pradžių fondai bus valdomi nacionaliniu lygiu, o 2025 metais iš šių fondų bus sudarytas bendras pertvarkymo fondas. Iki 2025 metų šiame fonde turės būti sukaupta 1 proc. nuo visų bankų apdraustų indėlių sumos.

Iki 2025 metų nacionaliniai pertvarkymo fondai turės galimybę skolintis vienas iš kito, jeigu žlugus bankui, jo pertvarkymui šalyje pritrūko lėšų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Nauja monetų serija įamžins Lietuvos rūmų ir dvarų paveldą

Lietuvos bankas išleido kolekcinę 20 eurų sidabro monetą, skirtą Radvilų rūmams Vilniuje. skaityti »

V.Sutkus pritaria atsiskaitymo virtualiąja valiuta reglamentavimui

Valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamente įkurtas naujas e-komercijos padalinys, skirtas darbui su atsiskaitymais virtualiomis valiutomis, teikia vilties, kad ši nesąžiningam verslui vystytis itin palanki terpė nespės išsiplėsti. skaityti »

„Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininke paskirta J.Jazukevičienė

Nuo š.m. rugsėjo 18 dienos „Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininkės ir administracijos vadovės pareigas pradėjo eiti Jūratė Jazukevičienė. skaityti »

Skubiai išsiimti grynųjų pinigų bus galima ir be banko kortelės

Mokėjimo sprendimų bendrovė „Mastercard“ pristatė naują būdą išsiimti pinigus iš bankomatų, neturint banko kortelės ir net sąskaitos. skaityti »

Lietuva taps Europos „FinTech“ centru?

Žymus lietuvių verslininkas, fondo „Nextury Ventures“ pirmininkas Ilja Laurs teigia, kad šiuolaikinei elektroninei ekonomikai tradiciniai pinigai nebetinka ir juos gali išstumti kriptovaliutos. skaityti »

Kaip ir kam skolinasi lietuviai? O kam latviai?

Prireikus pinigų brangesniems pirkiniams ar kitoms išlaidoms padengti lietuviai neretai kreipiasi į vartojimo paskolas suteikiančias įstaigas. skaityti »

Pažvelkite, kas bekontaktės kortelės viduje

Lietuvos bankai žengia koja kojon su Europos bankininkystės inovacijomis. Kai kurie bankai norintiesiems pasikeisti savo kortelę ar įsigyti naują jau siūlo tik bekontaktes korteles. skaityti »

Moneta, skirta Vilniui, siunčia žinią apie klestinčią mūsų sostinę

Į apyvartą 2 eurų proginę monetą Vilniui išleidęs Lietuvos bankas siunčia žinią pasauliui apie modernų, verslui, prekybai ir gyvenimui palankų, tolerantišką miestą. skaityti »

#SWITCH! hakatono dalyviams – pasaulinio garso „blockchain“ plėtotojų pamokos

Hakatono dalyviai turės atrasti būdą, kaip „blockchain“ technologija leistų atlikti elektroninius mokėjimus vien tik žinant telefono numerį. skaityti »

Proginė 2 eurų moneta įamžins Vilnių

Rugpjūčio 31 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 2 eurų proginę monetą, skirtą Vilniui. skaityti »